ՌԴ-ն դադարեցրել է Հայաստանի բոլոր ձկնամթերք արտադրող ձեռնարկությունների մատակարարումները
Ազատություն. «Ռոսսելխոզնադզոր» դադարեցրել է Հայաստանից Ռուսաստան ձկնամթերքի բոլոր մատակարարումները՝ արգելելով նաև երկու այն ընկերությունների ապրանքի ներմուծումը, որոնք ավելի վաղ ստուգում էին անցել: Գերատեսչությունը հայտնել է, որ «աշխատում է հայկական կողմի հետ ռուսական շուկա մատակարարվող ձկան և ձկնամթերքի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ»:
«Ռոսսելխոզնադզորը» հիշեցրել է, որ ավելի վաղ՝ «համակարգային խախտումների արձանագրման արդյունքում», հայկական կողմին առաջարկել էր ժամանակավորապես դադարեցնել ձկնամթերք արտադրող բոլոր ձեռնարկությունների արտադրանքի սերտիֆիկացումը՝ բացառությամբ այն ընկերությունների, որոնք անմիջականորեն մասնակցել էին տեսչական ստուգումներին՝ «ՄՖ Էքսպորտ» ՍՊԸ-ի և «Ինվեստ պլյուս» ՍՊԸ-ի։
Այս ընկերությունների նկատմամբ սահմանվել էր ուժեղացված լաբորատոր վերահսկողության ռեժիմ։
«Հետագայում, ներկայացված նյութերի վերլուծության արդյունքում, կազմվել է նախնական հաշվետվություն, և մինչև հայտնաբերված խախտումների վերացումը, ինչպես նաև անհրաժեշտ հաստատող փաստաթղթերի ներկայացումը, որոշում է կայացվել ժամանակավորապես դադարեցնել նաև նշված ձեռնարկությունների արտադրանքի սերտիֆիկացումը», նշել են «Ռոսսելխոզնադզորից»։
Այս ամսվա սկզբին հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի (ՍԱՏՄ) և «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի կողմից մայիսի 21-ից 27-ը հայաստանյան ձկնաբուծական 4 ձեռնարկություններում իրականացված համատեղ ստուգումների արդյունքում թույլատրվել էր «ՄՖ Էքսպորտ» և «Ինվեստ Պլյուս» ՍՊ ընկերությունների արտադրանքի ներմուծումը Ռուսաստան:

The Russian Federation has suspended supplies from all fish product manufacturing enterprises in Armenia.
26-06-2026 12:14 Ռուսաստան Economy
Azatutyun. «Rosselkhoznadzor» has suspended all fish product supplies from Armenia to Russia, also banning the import of products from two companies that had previously passed inspections. The agency has stated that it is «working with the Armenian side to ensure the safety of fish and fish products supplied to the Russian market»:
«Rosselkhoznadzor» reminded that earlier, as a result of «systemic violations being recorded», it had proposed to the Armenian side to temporarily suspend the certification of products from all fish processing enterprises, except for those companies that had directly participated in the inspections, namely «MF Export» LLC and «Invest Plus» LLC.
A strengthened laboratory control regime had been established for these companies.
«Subsequently, as a result of the analysis of the submitted materials, a preliminary report was compiled, and until the identified violations are eliminated, as well as the necessary confirming documents are submitted, it has been decided to temporarily suspend the certification of the products of the mentioned enterprises», stated «Rosselkhoznadzor».
At the beginning of this month, it became known that as a result of joint inspections conducted by the Armenian Food Safety Inspection Body (FSIB) and «Rosselkhoznadzor» from May 21 to 27 at four Armenian fish farming enterprises, the import of products from «MF Export» and «Invest Plus» LLC to Russia had been permitted.