ՌԴ-ն դադարեցրել է Հայաստանի բոլոր ձկնամթերք արտադրող ձեռնարկությունների մատակարարումները
Ազատություն. «Ռոսսելխոզնադզոր» դադարեցրել է Հայաստանից Ռուսաստան ձկնամթերքի բոլոր մատակարարումները՝ արգելելով նաև երկու այն ընկերությունների ապրանքի ներմուծումը, որոնք ավելի վաղ ստուգում էին անցել: Գերատեսչությունը հայտնել է, որ «աշխատում է հայկական կողմի հետ ռուսական շուկա մատակարարվող ձկան և ձկնամթերքի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ»:
«Ռոսսելխոզնադզորը» հիշեցրել է, որ ավելի վաղ՝ «համակարգային խախտումների արձանագրման արդյունքում», հայկական կողմին առաջարկել էր ժամանակավորապես դադարեցնել ձկնամթերք արտադրող բոլոր ձեռնարկությունների արտադրանքի սերտիֆիկացումը՝ բացառությամբ այն ընկերությունների, որոնք անմիջականորեն մասնակցել էին տեսչական ստուգումներին՝ «ՄՖ Էքսպորտ» ՍՊԸ-ի և «Ինվեստ պլյուս» ՍՊԸ-ի։
Այս ընկերությունների նկատմամբ սահմանվել էր ուժեղացված լաբորատոր վերահսկողության ռեժիմ։
«Հետագայում, ներկայացված նյութերի վերլուծության արդյունքում, կազմվել է նախնական հաշվետվություն, և մինչև հայտնաբերված խախտումների վերացումը, ինչպես նաև անհրաժեշտ հաստատող փաստաթղթերի ներկայացումը, որոշում է կայացվել ժամանակավորապես դադարեցնել նաև նշված ձեռնարկությունների արտադրանքի սերտիֆիկացումը», նշել են «Ռոսսելխոզնադզորից»։
Այս ամսվա սկզբին հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի (ՍԱՏՄ) և «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի կողմից մայիսի 21-ից 27-ը հայաստանյան ձկնաբուծական 4 ձեռնարկություններում իրականացված համատեղ ստուգումների արդյունքում թույլատրվել էր «ՄՖ Էքսպորտ» և «Ինվեստ Պլյուս» ՍՊ ընկերությունների արտադրանքի ներմուծումը Ռուսաստան:

РФ приостановила поставки продукции всех рыбоперерабатывающих предприятий Армении
Азатутюн. «Россельхознадзор» приостановил все поставки рыбной продукции из Армении в Россию, также запретив импорт продукции двух компаний, которые ранее прошли проверку. Ведомство сообщило, что «работает с армянской стороной над обеспечением безопасности рыбы и рыбной продукции, поставляемой на российский рынок»:
«Россельхознадзор» напомнил, что ранее, «в результате выявления системных нарушений», армянской стороне было предложено временно приостановить сертификацию продукции всех предприятий, производящих рыбную продукцию, за исключением тех компаний, которые непосредственно участвовали в инспекционных проверках — «МФ Экспорт» ООО и «Инвест Плюс» ООО.
На эти компании был установлен режим усиленного лабораторного контроля.
«В дальнейшем, в результате анализа представленных материалов, был составлен предварительный отчет, и до устранения выявленных нарушений, а также представления необходимых подтверждающих документов, было принято решение временно приостановить сертификацию продукции указанных предприятий», отметили в «Россельхознадзоре».
В начале этого месяца стало известно, что в результате совместных проверок, проведенных с 21 по 27 мая инспекционным органом Армении (САИТ) и «Россельхознадзором», был разрешен импорт продукции компаний «МФ Экспорт» и «Инвест Плюс» в Россию.