Ելակը անսովոր բարձր գին ունի. թանկացել են նաև կեռասը, ծիրանը, սա ի՞նչ է նշանակում. Փաշինյանը՝ Պապոյանին
25-06-2026 12:19 Հայաստան Տնտեսություն
Հայկական ժամանակ. Մեկնարկել է ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դիմել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանին՝ հարց ուղղելով, թե ինչու է տեղական շուկայում թանկացել կամ բարձր արժեքով վաճառվում մթերքը այն դեպքում, երբ, ինչպես ազդարարվում է, արտահանման խնդիր կա:
Վարչապետի խոսքով՝ սպառման շուկայում ելակն արտասովոր բարձր գին ունի, թանկացել են նաև կեռասը, ծիրանն ու այլ մթերքներ:
«Սա ի՞նչ է նշանակում, պարո՛ն Պապոյան»,- նախարարին հարց է ուղղել վարչապետը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը սկսել է թվարկել, թե որքան է կազմում արտահանումների թիվը, որ մթերքից քանի տոննա է արտահանվել, սակայն վարչապետն ընդհատել է նրան՝ ասելով, թե այդ թվերն առանձնապես չեն տալիս հարցի պատասխանը:
Պապոյանը, անդրադառնալով թանկացումների մասին հարցին, հայտնել է, որ առայժմ էժանացել են միայն ծաղիկներն ու լոլիկը, մնացած մթերքները վաճառվում են նույն արժեքով:
Վարչապետը տարակուսանք է հայտնել շուկայում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ.
«Խոսքը ջերմոցում արտադրվող լոլիկի մասին է, չէ՞, հողինը դեռ չկա, նույնը ելակը։ Մենք ընթացիկ ծախսերը փակելու համար ջերմոցատերերին 2 հիմնական հոգսից ազատել ենք: Կարծում եմ՝ առնվազն էն մտավախությունները, որ կային, չպետք է լինեն, մենք քաջալերում ենք բիզնեսին ու ցանկացած սցենարի դեպքում +-ով է լինելու արդյունքը: Նոր ուղիներ են հանդես գալիս, նոր երթուղիներ կան, օրինակ, քանակի սահմանափակում չկա, պետք է ուղղակի մտնել պրոցեսի մեջ»,- ասել է վարչապետը:

Ягоды имеют необычно высокую цену. Подорожали также вишня и абрикос, что это значит? Пашинян — Папояну
25-06-2026 12:17 Армения Экономика
Армянское время. Началось очередное заседание правительства РА, на котором премьер-министр РА Никол Пашинян обратился к министру экономики Геворгу Папояну с вопросом, почему продукты на местном рынке подорожали или продаются по высокой цене, когда, как сообщается, есть проблемы с экспортом:
По словам премьер-министра, на рынке потребления клубника имеет необычно высокую цену, подорожали также вишня, абрикосы и другие продукты:
«Что это значит, господин Папоян?» - спросил премьер-министра у министра.
Министр экономики РА начал перечислять, сколько составляет количество экспортов, сколько тонн продуктов было экспортировано, однако премьер прервал его, сказав, что эти цифры не дают ответа на вопрос:
Папоян, отвечая на вопрос о подорожаниях, сообщил, что пока подешевели только цветы и помидоры, остальные продукты продаются по той же цене:
Премьер-министр выразил недоумение по поводу ситуации на рынке:
«Речь идет о помидорах, производимых в теплицах, не так ли? Земляные еще не появились, то же самое и с клубникой. Мы освободили тепличников от 2 основных забот, чтобы закрыть текущие расходы. Думаю, что, по крайней мере, те опасения, которые были, не должны существовать, мы поддерживаем бизнес, и в любом сценарии результат будет +-. Появляются новые пути, новые маршруты, например, нет ограничения по количеству, просто нужно войти в процесс»,- сказал премьер-министр.