Քննարկվել են Հայաստանի ու Իրանի սահմանային թողունակության աճին միտված հարցեր
Երևանում հունիսի 23-ին անցկացվել է Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության սահմանային թողունակության աճին միտված հարցերի քննարկման նպատակով ձևավորված աշխատանքային խմբի նիստը։
«Այն նախագահել են ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարի տեղակալ Ռեզա Աքբարին։
Նիստի օրակարգային հարցերի թվում են եղել ճանապարհային տուրքերի, լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացման, ինչպես նաև սահմանային անցակետերի գործունեությանն առնչվող հարցեր։
Էդգար Զաքարյանը նշել է, որ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը կարևորում է Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրատնտեսական գործակցության շարունակական խորացումը և լոգիստիկ հնարավորությունների դիվերսիֆիկացումը։
Նախարարի տեղակալը հույս է հայտնել, որ սահմանային ենթակառուցվածքների վերազինումն ու արդիականացումը լրացուցիչ խթան կլինեն փոխադարձ առևտրաշրջանառության աճի համար։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ-ում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին և ԻԻՀ-ում ՀՀ առևտրական կցորդ Հայկ Նազարյանը»:

Обсуждались вопросы, направленные на увеличение пограничной пропускной способности Армении и Ирана.
23 июня в Ереване прошло заседание рабочей группы, созданной для обсуждения вопросов, направленных на увеличение пограничной пропускной способности между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран.
«Заседание возглавили заместитель министра экономики РА Эдгар Закарян и заместитель министра дорог и градостроительства Исламской Республики Иран Реза Акбари.»
В повестке дня заседания были вопросы, касающиеся дорожных сборов, развития логистической инфраструктуры, а также деятельности пограничных переходов.
Эдгар Закарян отметил, что Министерство экономики РА придает большое значение продолжению углубления торгово-экономического сотрудничества между Арменией и Ираном, а также диверсификации логистических возможностей.
Заместитель министра выразил надежду, что модернизация и обновление пограничной инфраструктуры станут дополнительным стимулом для роста взаимного товарооборота.
На встрече также присутствовали чрезвычайный и полномочный посол Ирана в РА Халил Ширголами и торговый атташе РА в Иране Хайк Назарян.»: