Քննարկվել են Հայաստանի ու Իրանի սահմանային թողունակության աճին միտված հարցեր
Երևանում հունիսի 23-ին անցկացվել է Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության սահմանային թողունակության աճին միտված հարցերի քննարկման նպատակով ձևավորված աշխատանքային խմբի նիստը։
«Այն նախագահել են ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարի տեղակալ Ռեզա Աքբարին։
Նիստի օրակարգային հարցերի թվում են եղել ճանապարհային տուրքերի, լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացման, ինչպես նաև սահմանային անցակետերի գործունեությանն առնչվող հարցեր։
Էդգար Զաքարյանը նշել է, որ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը կարևորում է Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրատնտեսական գործակցության շարունակական խորացումը և լոգիստիկ հնարավորությունների դիվերսիֆիկացումը։
Նախարարի տեղակալը հույս է հայտնել, որ սահմանային ենթակառուցվածքների վերազինումն ու արդիականացումը լրացուցիչ խթան կլինեն փոխադարձ առևտրաշրջանառության աճի համար։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ-ում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին և ԻԻՀ-ում ՀՀ առևտրական կցորդ Հայկ Նազարյանը»:

Issues aimed at increasing the border capacity between Armenia and Iran have been discussed.
The meeting of the working group formed to discuss issues aimed at increasing the border throughput between the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran was held in Yerevan on June 23.
«It was chaired by the Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia Edgar Zakaryan and the Deputy Minister of Roads and Urban Development of the Islamic Republic of Iran Reza Akbari.»
Among the agenda items were issues related to road tolls, the development of logistics infrastructure, as well as the operation of border crossing points.
Edgar Zakaryan noted that the Ministry of Economy of the Republic of Armenia emphasizes the continuous deepening of trade and economic cooperation between Armenia and Iran and the diversification of logistics opportunities.
The Deputy Minister expressed hope that the modernization and upgrading of border infrastructure would serve as an additional impetus for the growth of mutual trade turnover.
The meeting was also attended by the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Iran to Armenia Khalil Shirgolami and the Trade Attaché of the Republic of Armenia in Iran Hayk Nazaryan.»