Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ամփոփել են «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում համատեղ իրականացրած հերթական ծրագրի արդյունքները: Գեղարքունիքի մարզի Լիճք համայնքում այս տարի տեղակայվել է 53 լուսատու՝ արտաքին լուսավորության լուսադիոդային (LED) համակարգով: Ծրագրի արդյունքում լուսավորվել են համայնքի հիմնական երկու փողոցները՝ մոտ 1,650մ ընդhանուր երկարությամբ:
Դեռևս նախորդ տարի՝ Լիճք համայնքի լուսավորման ծրագրի առաջին փուլում, գյուղում լուսադիոդային (LED) համակարգով աշխատող 47 լուսատու էր տեղադրվել՝ լուսավորելով 1,450մ երկարությամբ տարածք: Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ, Լիճքն ապահովվել է ավելի քան 3 կմ երկարությամբ արտաքին լուսավորությամբ:
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Լիճք համայնքի ղեկավար Գնել Գրիգորյանը և համայնքի բնակիչները:
Ի տարբերություն էլեկտրական լամպերի, LED լամպերն առավել արդյունավետ ու դիմացկուն են, կարող են անհամեմատ ավելի երկար ծառայել՝ օգտագործելով 80 տոկոսով պակաս էլեկտրաէներգիա:
«Վերջին տասնամյակների՝ տեխնոլոգիական սրընթաց զարգացումը միտված է մարդկանց կենսամակարդակի բարձրացմանը և ճանաչողության նոր հնարավորությունների ստեղծմանը: Այնուամենայնիվ, այդ առաջընթացն իր հետ բերում է նաև բացասական հետևանքներ. չարաշահվում են Երկիր մոլորակի բնական ռեսուրսները, աղտոտվում է շրջակա միջավայրը, անդառնալի կորուստներ է կրում բնությունը: Այս երևույթները մեղմելու միջոցներ ստեղծելը և կիրառելը օրհասական խնդիր է դարձել մարդկության համար: Այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրների օգտագործումը լուծումներից մեկն է, և ուրախ եմ, որ այդ գաղափարը լայն տարածում է գտնում և իրականացվում է Հայաստանում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը չափազանց կարևոր են համարում բնության պահպանության գործում նորագույն տեխնոլոգիաների օգտագործումը: Դա նպաստում է շրջակա միջավայրի պահպանությանը, էներգախնայողության բարձրացմանը և համայնքային զարգացմանը:
«Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրի մասին ․
Ծրագրի նպատակը այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրների՝ արեգակնային ջեռուցման և փողոցների լուսավորություն LED համակարգերի կիրառմամբ, շրջակա միջավայրի աղտոտումը կանխարգելելն է: Այս տարի ծրագիրն իրականացվում է Տավուշի, Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի և Լոռու մարզերի մի շարք համայնքներում: Քանի որ Հայաստանն ունի արևային էներգիայի մեծ պաշար՝ այլընտրանքային էներգիայի և էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրումը կարող է բարձրացնել տվյալ համայնքների տնտեսությունների էներգետիկ արդյունավետությունը և նպաստել բնապահպանական ու սոցիալական խնդիրների լուծմանը: Ծրագիրը Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի երկարաժամկետ համագործակցության նոր ձևաչափ է` բնապահպանության և բնական ռեսուրսների կայուն օգտագործման բնագավառում:

12-10-2016 13:56 Gegharkunik Province Сharity
The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS have summed up the results of yet another joint program implemented within the framework of The Alternative Energy Project. An outdoor lighting system, consisting of 53 LED lamps, has been installed this year in Lichk community of Gegharkunik region. As a result of the implemented project, two main streets of the community have been provided with a street lighting system about 1,650 meters.
Last year, during the first phase of the project of provisioning street lighting to Lichk, 47 LED lamps have been installed in the village, providing lighting along a 1,450 m area of the village. In total, over 3 km of street lighting has been provided in the village, consisting of 100 external lighting units installed.
The launching ceremony of the system was attended by VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the Head of FPWC Ruben Khachatryan, head of Lichk community Gnel Grigoryan and community residents.
The environmentally friendly and energy efficient LED lights will reduce outdoor lighting costs up to 80%.
LED bulbs are efficient and durable, and last much longer than the regular ones.
“The rapid technological progress in the recent decades is aimed at improving the standards of living and creating new opportunities for cognition. However, these advancements also have negative consequences, such as heavy exploitation of natural resources and environmental pollution, which bring irretrievable damage to the Planet Earth. Creating and applying tools for mitigating the destructive effect of the mentioned phenomena is of crucial importance to humanity. The use of alternative energy sources is one of such tools, and I am glad that this idea has found its way and is implemented in Armenia,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
The use of latest technologies in environmental protection initiatives promotes nature conservation, energy efficiency and community development.
About the “Alternative Energy” Project
The “Alternative Energy” project aims to reduce pollution and protect the environment by using alternative energy resources, particularly solar thermal systems and LED street lights. This year the project is being implemented in a number of communities in Tavush, Gegharkunik, Vayots Dzor, and Lori regions. As Armenia has a good potential for solar energy, investments in alternative and energy-efficient technologies can significantly benefit to the solution of environmental and social issues. The project is a new format of the long-term cooperation between the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS in the field of environmental protection and sustainable use of natural resources.