Ամուր տանիք՝ վագոն-տնակում 20-ամյա կեցությունից հետո
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» ղեկավարներն ու աշխատակիցները Արագածոտնի մարզի Կաքավաձոր համայնքում մասնակցել են Խաչատրյանների կիսակառույց տան շինարարությանը: Կամավորներն օգնել են տանիքում ջերմամեկուսիչ խարամ լցնել և բետոնապատման աշխատանքներ կատարել:
Խաչատրյանների երկու որդիներից ավագը նոր է վերադարձել զինվորական ծառայությունից՝ հերթը փոխանցելով կրտսեր եղբորը: 20 տարի մետաղական վագոն-տնակում ապրած ընտանիքն ինը տարի առաջ նախաձեռնել է տան շինարարություն՝ կասկածի տակ չառնելով երազանքն իրականացնելու հնարավորությունը: Սկսած գործը, սակայն, անավարտ է մնացել:
«Երբ ամուսնացա, հորս տանն էինք ապրում՝ եղբորս ընտանիքի հետ: Տունը փոքր էր: Տեղափոխվեցինք վագոն-տնակ ու մնացինք այնտեղ: Կրտսեր որդիս այստեղ է ծնվել: Տղաներիս հասակ առնելու հետ մեծացավ նաև ընտանիքի հոգսը ու այդպես էլ չկարողացա ավարտել տան շինարարությունը: Երախտապարտ եմ այս հնարավորության համար»,- ասել է ընտանիքի հայրը՝ Մելքոն Խաչատրյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» բնակարանաշինության ծրագրի շնորհիվ՝ հարյուրից ավելի ընտանիք արդեն զգացել է բարեկարգ տուն ունենալու բերկրանքը: Ծրագրի շնորհիվ ընտանիքները ավարտել են կիսակառույց տան շինարարությունը և/կամ վերանորոգել տանիքը, ինչը բնակարանային ֆոնդի պահպանման համար ամենակարևոր պայմաններից է, սակայն՝ ընտանիքների համար մեծ դժվարություն է ներկայացնում՝ ծախսատարության պատճառով: Այս տարվա բնակարանաշինության ծրագրով ևս 41 ընտանիք ապահով տանիք կունենա:
«Ամեն անգամ, երբ բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակներում հանդիպում եմ աջակցություն ստացած հերթական ընտանիքին և տեսնում նրանց ապրումներն ու հուզմունքը՝ հասկանում եմ, որ դա հատուկ է ուժեղ մարդկանց: Այս մարդիկ տարիներ շարունակ լուռ արժանապատվությամբ անցել են դժվարությունների միջով, սակայն չեն չհուսահատվել, շարունակել են ելք փնտրել: Այսօր նրանց ջանքերը պսակվել են հաջողությամբ: Պիտի խոստովանեմ, որ այս ընտանիքների նոր հույսի հետ ամրանում է նաև ծրագրի իրականացման անհրաժեշտության՝ մեր հավատը: Երկրում հաղթահարված յուրաքանչյուր խնդիր բոլորիս հաղթանակն է»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«2007թ-ից Արագածոտնի մարզում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ իրականացվում է արդեն 14-րդ տան շինարարությունը: Շահառուները տարբեր ընտանիքներ են՝ տարբեր հոգսերով: Ամենածանր բեռը, սակայն, բնակարանային խնդիրն է: Այս ընտանիքների համար գեթ մեկ հենարան է հարկավոր իրենց կենցաղը նորովի կազմակերպելու համար: Եվ այդ հենարանը բնականաբար տունն է՝ օջախը, որը կհյուրընկալի ընտանիքներին ու դեռ շատ սերունդների կացարան կդառնա»,- ասել է «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
2016թ. ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը բնակարանաշինության ծրագրի համար հատկացրել է գրեթե 105 մլն. ՀՀ դրամ /2015թ.-ին՝ 100 մլն. ՀՀ դրամ/: 2007թ.-ից իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակներում, աջակցություն ստացած ընտանիքների թիվը մինչև տարեվերջ կհասնի 134-ի:

Strong roof after 20 years of living in a metal container
The heads and employees of VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing participated in the construction of the half-built house of Khachatryan family in Kaqavadzor village of Aragatsotn region. The volunteers helped the family to fill insulating gravel in the roof and did concreting works.
The eldest of the Khachatryans' sons has just returned from military service passing the turn to his younger brother. Nine years ago, after having lived in a metal container for 20 years, the family started the construction of their own house, with the conviction that they would be able to realize the dream.
''When I got married, we lived in my parental house, together with my brother’s family. The house was small, so we moved to the metal container and lived there for all these years. My youngest son was born there. As my sons grew up, so did the expenses of the family, and I could not afford finishing the construction of our half-built house. I am grateful for helping us to realize the long-awaited dream,'' said Melkon Khachatryan, the father of the family.
Owing to the housing project of VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, more than a hundred families have already experienced the joy of having a comfortable home. Through this project, families are given an opportunity to finish the construction of their half-built houses and/or repair the roof, which is most important in preserving the housing stock, but presents a huge burden for the families due to its high cost.
"Each time I meet a family benefitting from the housing program and see their emotions and feelings, I realize that strong emotions are characteristic of strong people. They have gone through hardships silently and with dignity, hoping and searching for solutions. Today their efforts have been crowned with success. I must confess that the hope of these people makes our conviction in the necessity of this program even stronger. Every single problem solved in our country is our common victory," said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
''Since 2007, it is already the 14th housing project implemented with the support of VivaCell-MTS in Aragatsotn region. The beneficiaries of the program have different problems, but the heaviest burden for all of them is the housing problem. These families need just a pillar for improving their lifestyle, and that pillar is the newly-built home, which will house many generations,'' said Fuller Center for Housing President Ashot Yeghiazaryan.
In 2016, VivaCell-MTS allocated about AMD 105 million for the housing project (in 2015, AMD 100 million was invested). By the end of the year, the number of the families assisted in the frames of the housing project since 2007 will reach to 134.
VivaCell-MTS…You know that you can!
VivaCell-MTS (K-Telecom CJSC) is Armenia’s leading telecommunications operator, having the widest 2G/3.75G/4G network reach and spreading a wide range of Voice and Data services all across Armenia. Having the best of the Armenian people interest at heart since its launch on 1st July 2005 and in a short period of time VivaCell-MTS has managed to build a nationwide network and a considerable customer base. VivaCell-MTS drives innovation and aims at always being at the forefront of any development serving the Armenian mobile communications market. The company follows the guidance provided by ISO 26000 (International Standard of Social Responsibility) and ISO/IEC 27001:2013 (Information Security Management System). For more information, visit www.mts.am