Ամփոփիչ շրջայց և բնակարանաշինության ծրագրի նոր փուլի մեկնարկ
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» ղեկավարները բնակարանաշինության ծրագրի 2015 թ. արդյունքներն ամփոփել են Արագածոտնի մարզում: Անցած տարվա ընթացքում այս մարզում կիսակառույց տան շինարարությունն ավարտել և/կամ տունը վերանորոգել է 10 ընտանիք: Համագործակցող կառույցների ղեկավարներն այցելել են Մելիքգյուղ համայնք, ուր բնակարանաշինության ծրագրով աջակցություն է ստացել երեք ընտանիք. գնվել ու վերանորոգվել է մեկ տուն, ավարտվել է մեկ կիսակառույցի շինարարություն, հիմնովին փոխվել է մեկ տանիք, ամրացվել են նաև տան կրող պատերը:
Վարդանյանների բազմանդամ ընտանիքը 8 հոգով, 27 տարի բնակվել է վագոն-տնակում, որի մետաղյա պատերը ձմռանն աննկարագրելի սառն են եղել, ամռան տապին՝ վառարանի պես տաք: Այդ վագոն-տնակում են ծնվել ու մեծացել վեց երեխաները: Այժմ Վարդանյաններն ապրում են նախկինի վիճակի հետ համեմատության եզրեր չունեցող պայմաններում. գնված ու վերանորոգված բնակարանում:
«Ասում են հույսը վերջինն է մեռնում, բայց հավատացեք, ընտանիքս արդեն հույս էլ չուներ, թե մի օր հրաշք կկատարվի ու տուն կունենանք: Քառորդ դարից ավելի ապրելով առանց տարրական կենցաղային պայմանների, ինքներս էլ արդեն համակերպվել էինք այդ տխուր վիճակին: Բայց լինո՛ւմ են հրաշքներ, ու մեր ընտանիքի պատմությունն էլ դա է փաստում: Աստված օրհնի բոլոր նրանց, ովքեր անտունին տան տեր են դարձնում»,-ասել է ընտանիքի մայրը՝ Սուսամբարը:
«Ամենաշատը, որը գնահատել եմ և շարունակում եմ հպարտանալ դրանով՝ հայի գեներում առկա մարդասիրությունն է. մեկը մյուսի կողքին կանգնելու, աջակցելու պատրաստակամությունը: Սա մի հատկանիշ է, որը պետք է ամուր փայփայել: Այս ծրագիրն ասվածի լավագույն վկայությունն է. Մեկ տարվա ընթացում 40 ընտանիք ձեռք է բերել ոչ միայն տուն, այլև՝ լավ բարեկամներ: «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» հետ համագործակցելով՝ տարբեր մարզերում տանտիրոջ կողքին իրենց կամավորական աշխատանքով կանգնել են նաև մեր երկու կազմակերպության աշխատակիցները: Ծրագիրը շարունակվելու ենք նաև այս տարի: Նախատեսում ենք դարձյալ աջակցել ավելի քան 40 ընտանիքի, որի համար կհատկացվի շուրջ 105 մլն. դրամ»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Հատկանշական է, որ 2015թ բնակարանաշինության ծրագրի ամփոփումը հենց այս տանն է կատարվում: 40 ից՝ այս ընտանիքն ամենաանմխիթար պայմաններում էր ապրում, և այստեղ հակադրությունն առավել տեսանելի է: Ուրախալի է տեսնել ընտանիքի կյանքում տեղի ունեցած արմատական փոփոխությունը»,-ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
2007թ.-ից իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակներում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 228,3 մլն ՀՀ դրամի ներդրում է կատարել՝ օգնելով բարելավել Հայաստանի տասը մարզի 31 գյուղի (այդ թվում՝ 10 սահմանամերձ գյուղի) սոցիալապես անապահով 480 բնակչի կենսական պայմանները:

Final Visit and Launch of the New Phase of the Housing Project
The heads of VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia summed up the results of the 2015 housing project in Aragatsotn region. During the year of 2015, 10 families completed the construction of their half-built houses or did renovation works in this region. The heads of the partnering organizations visited Melikgyugh community where 3 families have been assisted through the housing project - a house was purchased and renovated, construction of another family's half-built house was completed, the roof of another family's house was replaced and the bearing walls were also fortified.
Vardanyan family of 8 has lived in a metal container for 27 years; the metal walls of which were unbearably cold in winter and hot like oven in summer. In this metal container were born and raised their 6 children. Now, the Vardanyans live in housing conditions that cannot even be compared with the former one.
''It is said hope dies last but believe me my family has even lost the hope that a miracle will happen one day and we will have a home. Having lived without basic housing conditions for more than a quarter of a century, we have put up with this sad situation. But miracles exist and the story of our family is a proof of it. God bless everybody who helps the homeless become a homeowner,'' said Susambar, the family mother.
“It is the humanism inherent in all Armenians, the readiness to support each other, to extend a helping hand that I value and admire most. We should cherish these characteristics. The housing program is a vivid proof of my words: last year 40 families acquired not only new houses, but also good friends. In the frames of the program implemented by VivaCell-MTS and “Fuller Center for Housing”, the employees of the partnering organizations also participated in the construction works in the regions of Armenia. This year we have planned to include 40 more families in the housing project providing AMD105 mln to this end,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
''It is noteworthy that  2015 housing project is summed up in the house of this family. Out of the 40 families this family has been living in the most desperate conditions and now the contrast is more than obvious. It is joyful to see the transformation in the life of the family,'' said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
Since 2007, VivaCell-MTS has contributed AMD 228.3 million for the basic reconstruction or renovation of houses thus improving the life quality of 480 people with social needs in 10 regions of the country, including 31 villages, of which 10 are borderland villages.