31-07-2026 14:14 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հուլիսի 26-ից օգոստոսի 1-ը Սևանում անցկացվող Seaside Startup Summit Armenia 2026-ի շրջանակում տեղի է ունեցել Sevan AgriTech Summit-ը, որտեղ բացման ելույթով հանդես է եկել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Նախարարը նշել է, որ AgriTech-ը միավորում է ՀՀ Կառավարության համար առաջնահերթություն համարվող երկու ոլորտներ՝ գյուղատնտեսությունն ու առաջադեմ տեխնոլոգիաները, որոնց արդյունավետ համադրումը ժամանակակից գյուղատնտեսության զարգացման կարևոր նախապայման է։
Իր խոսքում Մխիթար Հայրապետյանն ընդգծել է, որ այսօր գյուղատնտեսությունն այլևս հնարավոր չէ պատկերացնել առանց մեծ տվյալների մշակման, արհեստական բանականության (ԱԲ), պատկերների վերլուծության, տիեզերական տեխնոլոգիաների կիրառման։ Նրա խոսքով՝ այս առաջադեմ տեխնոլոգիաները հնարավորություն են տալիս առավել արդյունավետ կառավարել գյուղատնտեսական գործընթացները, բարձրացնել արտադրողականությունը, օպտիմալ օգտագործել բնական ռեսուրսները, նվազեցնել ծախսերը և ժամանակին արձագանքել ոլորտում առաջացող մարտահրավերներին՝ ապահովելով գյուղատնտեսության կայուն և մրցունակ զարգացումը։
Նախարարը նշել է, որ ՀՀ Կառավարության քաղաքականություններից է գիտական հետազոտությունների և փորձարարական մշակումների (R&D) խրախուսումը՝ տարածաշրջանում R&D տեխնոլոգիական յուրօրինակ հանգույց դառնալու և նորարարությունը խթանելու նպատակով։ Նա ընդգծել է, որ Կառավարությունը հետևողականորեն ներդրումներ է կատարում մարդկային կապիտալի զարգացման և ենթակառուցվածքների ձևավորման ուղղությամբ, որպեսզի Հայաստանում ստեղծվող գիտելիքն ու տեխնոլոգիական լուծումները ծառայեն ինչպես տեղական տնտեսությանը, այնպես էլ արտահանվեն միջազգային շուկաներ։
Անդրադառնալով ԱԲ ոլորտի ենթակառուցվածքներին՝ նախարարը շեշտել է, որ բարձր արտադրողականության հաշվարկային ռեսուրսները կարևոր նախապայման են նաև գյուղատնտեսության ոլորտում նոր թվային լուծումներ ստեղծելու համար։ Այս համատեքստում նա կարևորել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Firebird AI ընկերության համագործակցությունը՝ նշելով, որ Հրազդանում  գտնվող ԱԲ գործարանը հնարավորություն կտա ապահովել զգալի հաշվարկային հզորություններ, որոնք կծառայեն նաև գյուղատնտեսական նորարարությունների զարգացմանը։
Անդրադառնալով տիեզերական տեխնոլոգիաների զարգացման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերին՝ նախարարը նշել է, որ դեռևս 2022 թվականին Հայաստանը ձեռք է բերել Երկրի հեռավար դիտարկման իր առաջին արբանյակը, իսկ այժմ Կառավարությունը նախաձեռնել է ևս երկու նոր, հեռավար դիտարկման արբանյակների ձեռքբերման գործընթացը։
Նրա խոսքով՝ նոր արբանյակները գյուղատնտեսության ոլորտը կապահովեն օպերատիվ և բարձր ճշգրտությամբ տվյալներով, որոնք հնարավորություն կտան ժամանակին գնահատել հողատարածքների ընթացիկ վիճակը, կատարել հիմնավորված կանխատեսումներ և առավել արդյունավետ կառավարել հնարավոր ռիսկերը։ Նախարարը շեշտել է, որ սա չի սահմանափակվում միայն արբանյակային պատկերների ստացմամբ․ այն ներառում է նաև դրանց արագ մշակման, վերլուծության և գործնական կիրառման ամբողջական համակարգի ձևավորում։ Նախարար Հայրապետյանի գնահատմամբ՝ այս մոտեցումը կնպաստի տվյալահեն որոշումների կայացմանը, կբարձրացնի գյուղատնտեսության արդյունավետությունը և կուժեղացնի Հայաստանի մրցունակությունն ու տեխնոլոգիական ինքնաբավությունը ոլորտում։
Մխիթար Հայրապետյանն այս համատեքստում կարևորել է նաև գյուղատնտեսության մեջ ավտոմատացված համակարգերի ներդրումը՝ ընդգծելով ռոբոտաշինության ոլորտի զարգացման հրամայականը, ինչը հենց գյուղատնտեսությանը կարող է ապահովել աշխատանքների ավտոմատացում, բարձրացնել բերքատվությունն ու նվազեցնել ծախսերը։ Ըստ նախարարի՝ դրանք կօգնեն առավել ճշգրիտ խնամել հողը և բերքը՝ խնայելով ժամանակ և ռեսուրսներ։
Ելույթն ամփոփելով՝ Մխիթար Հայրապետյանն ընդգծել է, որ այժմ առաջնահերթությունը պետության և մասնավոր հատվածի ջանքերի համադրումն ու գործընթացների արագացումն է, որպեսզի նորարարական լուծումները հնարավորինս սեղմ ժամկետներում ներդրվեն գյուղատնտեսության ոլորտում։

Одним из важных условий развития современного сельского хозяйства является применение высоких технологий. Мхитар Айрапетян
31-07-2026 14:14 Армения Пресс-релизы
С 26 июля по 1 августа в Севане в рамках Seaside Startup Summit Armenia 2026 прошел Sevan AgriTech Summit, на котором с открывающей речью выступил министр высоких технологий Республики Армения Мхитар Айрапетян.
Министр отметил, что AgriTech объединяет два приоритетных направления для правительства Армении — сельское хозяйство и передовые технологии, эффективное сочетание которых является важным условием для развития современного сельского хозяйства.
В своем выступлении Мхитар Айрапетян подчеркнул, что сегодня невозможно представить сельское хозяйство без обработки больших данных, искусственного интеллекта (ИИ), анализа изображений и применения космических технологий. По его словам, эти передовые технологии позволяют более эффективно управлять сельскохозяйственными процессами, повышать продуктивность, оптимально использовать природные ресурсы, снижать затраты и своевременно реагировать на возникающие в отрасли вызовы, обеспечивая устойчивое и конкурентоспособное развитие сельского хозяйства.
Министр отметил, что одной из политик правительства Армении является поощрение научных исследований и опытно-конструкторских разработок (R&D) с целью стать технологическим узлом R&D в регионе и стимулировать инновации. Он подчеркнул, что правительство последовательно инвестирует в развитие человеческого капитала и формирование инфраструктуры, чтобы знания и технологические решения, создаваемые в Армении, служили как местной экономике, так и экспортировались на международные рынки.
Обращаясь к инфраструктуре в области ИИ, министр подчеркнул, что высокопроизводительные вычислительные ресурсы являются важным условием для создания новых цифровых решений в сельском хозяйстве. В этом контексте он отметил сотрудничество Министерства высоких технологий Армении и компании Firebird AI, указав, что завод ИИ в Храздане обеспечит значительные вычислительные мощности, которые также будут служить для развития сельскохозяйственных инноваций.
Обсуждая программы по развитию космических технологий, министр отметил, что еще в 2022 году Армения приобрела свой первый спутник для дистанционного зондирования Земли, а сейчас правительство инициировало процесс приобретения еще двух новых спутников для дистанционного зондирования.
По его словам, новые спутники обеспечат сельское хозяйство оперативными и высокоточными данными, которые позволят своевременно оценивать текущее состояние земельных участков, делать обоснованные прогнозы и более эффективно управлять возможными рисками. Министр подчеркнул, что это не ограничивается только получением спутниковых изображений; это также включает в себя создание полной системы быстрого обработки, анализа и практического применения этих данных. По оценке министра Айрапетяна, этот подход будет способствовать принятию решений на основе данных, повысит эффективность сельского хозяйства и укрепит конкурентоспособность и технологическую независимость Армении в этой области.
Мхитар Айрапетян в этом контексте также подчеркнул важность внедрения автоматизированных систем в сельском хозяйстве, отметив необходимость развития робототехники, что может обеспечить автоматизацию работ в сельском хозяйстве, повысить урожайность и снизить затраты. По словам министра, они помогут более точно ухаживать за землей и урожаем, экономя время и ресурсы.
Подводя итог, Мхитар Айрапетян подчеркнул, что сейчас приоритетом является координация усилий государства и частного сектора и ускорение процессов, чтобы инновационные решения были внедрены в сельское хозяйство в максимально сжатые сроки.