31-07-2026 14:00 Ֆրանսիա Քաղաքականություն
shantnews.am Ֆրանսիայի իշխանություններն ուժեղացրել են Իսպանիայի հետ սահմանային վերահսկողությունը։ Այս մասին RTL ռադիոյով հայտարարել է Ներքին գործերի նախարար Լորան Նունյեսը՝ պատասխանելով Իսպանիայի Սեուտա քաղաք միգրանտների հոսքի դեմ ձեռնարկվող միջոցառումների մասին հարցին։
«Մենք վերահսկողություն ունենք ֆրանս-իսպանական սահմանին։ Ավելին, դրանք ուժեղացվել են վերջին ամիսներին. այնտեղ մշտապես տեղակայված է շարժական ստորաբաժանում», – ասել է նախարարը։
Իսպանական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ հազարավոր միգրանտներ են մտել Աֆրիկայի հյուսիսային ափին գտնվող Սեուտա ինքնավար քաղաք։ Ժամանողների ճշգրիտ թիվը դեռևս չի որոշվել։ Ավելին, առնվազն 19 մարդ մահացել է Սեուտա հասնելու փորձի ժամանակ։
Ճգնաժամի պայմաններում Իսպանիայի իշխանությունները որոշել են տեղակայել զինվորականներին՝ քաղաքում անվտանգությունն ապահովելու համար։ Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը հուլիսի 31-ին պետք է այցելի քաղաք՝ Ներքին գործերի նախարար Ֆեռնանդո Գրանդե-Մարլասկայի հետ միասին։

Франция усилила пограничный контроль с Испанией
shantnews.am  Власти Франции усилили контроль на границе с Испанией. Об этом заявил министр внутренних дел Лоран Нуньес в эфире радиостанции RTL, отвечая на вопрос о мерах, принимаемых против потока мигрантов в город Сеута в Испании.
«Мы осуществляем контроль на франко-испанской границе. Более того, он был усилен в последние месяцы. Там постоянно размещены мобильные подразделения», – сказал министр.
Согласно данным испанских СМИ, тысячи мигрантов вошли в автономный город Сеута, расположенный на северном побережье Африки. Точное число прибывших пока не установлено. Более того, как минимум 19 человек погибли при попытке добраться до Сеуты.
В условиях кризиса власти Испании решили разместить военных для обеспечения безопасности в городе. Премьер-министр Испании Педро Санчес должен посетить город 31 июля вместе с министром внутренних дел Фернандо Гранде-Марлаской.