31-07-2026 14:00 Ֆրանսիա Քաղաքականություն
shantnews.am Ֆրանսիայի իշխանություններն ուժեղացրել են Իսպանիայի հետ սահմանային վերահսկողությունը։ Այս մասին RTL ռադիոյով հայտարարել է Ներքին գործերի նախարար Լորան Նունյեսը՝ պատասխանելով Իսպանիայի Սեուտա քաղաք միգրանտների հոսքի դեմ ձեռնարկվող միջոցառումների մասին հարցին։
«Մենք վերահսկողություն ունենք ֆրանս-իսպանական սահմանին։ Ավելին, դրանք ուժեղացվել են վերջին ամիսներին. այնտեղ մշտապես տեղակայված է շարժական ստորաբաժանում», – ասել է նախարարը։
Իսպանական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ հազարավոր միգրանտներ են մտել Աֆրիկայի հյուսիսային ափին գտնվող Սեուտա ինքնավար քաղաք։ Ժամանողների ճշգրիտ թիվը դեռևս չի որոշվել։ Ավելին, առնվազն 19 մարդ մահացել է Սեուտա հասնելու փորձի ժամանակ։
Ճգնաժամի պայմաններում Իսպանիայի իշխանությունները որոշել են տեղակայել զինվորականներին՝ քաղաքում անվտանգությունն ապահովելու համար։ Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը հուլիսի 31-ին պետք է այցելի քաղաք՝ Ներքին գործերի նախարար Ֆեռնանդո Գրանդե-Մարլասկայի հետ միասին։

31-07-2026 14:00 Politics
shantnews.am  The French authorities have strengthened border control with Spain. This was announced by Interior Minister Laurent Nuñez on RTL radio in response to a question about measures being taken against the flow of migrants to the Spanish city of Ceuta.
«We have control at the French-Spanish border. Moreover, it has been strengthened in recent months; a mobile unit is permanently stationed there,» the minister said.
According to Spanish media, thousands of migrants have entered the autonomous city of Ceuta located on the northern coast of Africa. The exact number of arrivals has not yet been determined. Furthermore, at least 19 people have died while attempting to reach Ceuta.
In the context of the crisis, the Spanish authorities have decided to deploy military personnel to ensure security in the city. Spanish Prime Minister Pedro Sánchez is scheduled to visit the city on July 31, together with Interior Minister Fernando Grande-Marlaska.