Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամադ Բաղեր Ղալիբաֆը հայտարարել է՝ Վաշինգտոնն ամեն օր հանցագործություններ է կատարում Իրանի խաղաղ բնակիչների նկատմամբ և ստիպված կլինի վճարել դրա համար:
«Միացյալ Նահանգներն ամեն օր նոր հանցագործություններ է կատարում. ահաբեկչական հարձակումը Ղեշմ կղզու խաղաղ բնակիչների բնակելի տների վրա Մինաբում և Լամերդում իրականացված վայրագությունների շարունակությունն է», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գրել է Ղալիբաֆը X սոցիալական ցանցում։
Նրա խոսքով, ԱՄՆ-ն «սովոր է փոխհատուցել մարտադաշտում ստացած հարվածները՝ թափելով անմեղների արյունը»։«Նրանք կվճարեն դրա համար», - հավելել է Ղալիբաֆը։
Ըստ իրանական պետական լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների, հուլիսի 31-ի գիշերն ամերիկյան հարվածներին ենթարկվել են Իրանի հարավ-արևմուտքում գտնվող Աբադան և Ղազերուն քաղաքները, Պարսից ծոցի ափին ընկած Բուշերը, ինչպես նաև Բանդար Աբբաս նավահանգիստն ու Աբու Մուսա, Քիշ և Ղեշմ կղզիները՝ Հորմուզի նեղուցում։Իրանական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ Ղեշմ քաղաքում հարվածների հետևանքով զոհվել է երեք մարդ։
Առնվազն 170 մարդ է զոհվել հակամարտության առաջին օրը՝ փետրվարի 28-ին Իրանի Մինաբ հարավային քաղաքի տարրական դպրոցի վրա ամերիկա-իսրայելական ավիահարվածի հետևանքով։Այդ նույն օրը հարված է հասցվել նաև Իրանի Լամերդ հարավարևմտյան քաղաքի մարզասրահին, որի հետևանքով զոհվել է առնվազն 24 մարդ։

Спикер парламента Ирана уверен, что США заплатят за смерть иранских мирных жителей.
Спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф заявил, что Вашингтон ежедневно совершает преступления против мирных жителей Ирана и будет вынужден за это заплатить:
«Соединенные Штаты каждый день совершают новые преступления. Террористическая атака на жилые дома мирных жителей на острове Кешм является продолжением зверств, совершенных в Минабе и Ламерде», - «Арменпресс» сообщает, что написал Галибаф в социальной сети X.
По его словам, США «привыкли компенсировать удары, полученные на поле боя, проливая кровь невинных». «Они заплатят за это», - добавил Галибаф.
Согласно сообщениям иранских государственных СМИ, в ночь на 31 июля под американские удары попали города Абадан и Газерун на юго-западе Ирана, Бушер, расположенный на побережье Персидского залива, а также порт Бандар Аббас и острова Абу-Муса, Киш и Кешм в Ормузском проливе. По данным иранских СМИ, в результате ударов по городу Кешм погибли три человека.
По меньшей мере 170 человек погибли в первый день конфликта, 28 февраля, в результате американско-израильского авиаудара по начальной школе в южном городе Минаб Ирана. В тот же день был нанесен удар и по спортивному залу в юго-западном городе Ламерд, в результате чего погибли как минимум 24 человека.