Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամադ Բաղեր Ղալիբաֆը հայտարարել է՝ Վաշինգտոնն ամեն օր հանցագործություններ է կատարում Իրանի խաղաղ բնակիչների նկատմամբ և ստիպված կլինի վճարել դրա համար:
«Միացյալ Նահանգներն ամեն օր նոր հանցագործություններ է կատարում. ահաբեկչական հարձակումը Ղեշմ կղզու խաղաղ բնակիչների բնակելի տների վրա Մինաբում և Լամերդում իրականացված վայրագությունների շարունակությունն է», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գրել է Ղալիբաֆը X սոցիալական ցանցում։
Նրա խոսքով, ԱՄՆ-ն «սովոր է փոխհատուցել մարտադաշտում ստացած հարվածները՝ թափելով անմեղների արյունը»։«Նրանք կվճարեն դրա համար», - հավելել է Ղալիբաֆը։
Ըստ իրանական պետական լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների, հուլիսի 31-ի գիշերն ամերիկյան հարվածներին ենթարկվել են Իրանի հարավ-արևմուտքում գտնվող Աբադան և Ղազերուն քաղաքները, Պարսից ծոցի ափին ընկած Բուշերը, ինչպես նաև Բանդար Աբբաս նավահանգիստն ու Աբու Մուսա, Քիշ և Ղեշմ կղզիները՝ Հորմուզի նեղուցում։Իրանական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ Ղեշմ քաղաքում հարվածների հետևանքով զոհվել է երեք մարդ։
Առնվազն 170 մարդ է զոհվել հակամարտության առաջին օրը՝ փետրվարի 28-ին Իրանի Մինաբ հարավային քաղաքի տարրական դպրոցի վրա ամերիկա-իսրայելական ավիահարվածի հետևանքով։Այդ նույն օրը հարված է հասցվել նաև Իրանի Լամերդ հարավարևմտյան քաղաքի մարզասրահին, որի հետևանքով զոհվել է առնվազն 24 մարդ։

Iran's parliamentary speaker Mohammad Baqer Qalibaf has stated that Washington commits crimes against Iran's peaceful citizens every day and will have to pay for it.
«The United States commits new crimes every day. The terrorist attack on the residential homes of the peaceful residents of Qeshm Island is a continuation of the atrocities carried out in Minab and Lamerd,» Qalibaf wrote on the X social network, according to «Armenpress».
According to him, the U.S. is «used to compensating for the blows received on the battlefield by spilling the blood of the innocent.» «They will pay for it,» Qalibaf added.
According to Iranian state media reports, on the night of July 31, the cities of Abadan and Ghazvin in southwestern Iran, the city of Bushehr on the Persian Gulf coast, as well as the port of Bandar Abbas and the islands of Abu Musa, Kish, and Qeshm in the Strait of Hormuz were subjected to American strikes. Iranian media reported that three people were killed as a result of the strikes in Qeshm city.
At least 170 people were killed on the first day of the conflict, February 28, due to the U.S.-Israeli airstrike on an elementary school in the southern Iranian city of Minab. On the same day, a strike was also carried out on a gym in the southwestern Iranian city of Lamerd, resulting in at least 24 deaths.