ԿԳՄՍՆ-ն՝ ի գիտություն «Սևանի շուրջը» սիրողական հեծանվային արշավին մասնակցությամբ հետաքրքրվողների
Փոփոխություն է կատարվել ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո անցկացվելիք «Սևանի շուրջը» սիրողական հեծանվային արշավի մասնակցության հայտի ներկայացման կարգում։
Բժշկի թույլտվություն կամ առողջական վիճակի վերաբերյալ տեղեկանք ներկայացնելու փոխարեն մասնակիցը կարող է նաև մրցման վայրում լրացնել առողջ լինելու մասին համապատասխան փաստաթուղթը:
Հիշեցնենք, որ մասնակիցը պետք է կարողանա առանց դադարի հեծանիվ վարել առնվազն 25 կմ և պատրաստակամ լինի օգոստոսին մասնակցել նախապատրաստական մարզումներին։
Հեծանվային արշավի մասնակցության հայտերն ընդունվում են մինչև օգոստոսի 6-ը ներառյալ։
Մասնակցելու համար անհրաժեշտ է hetsanvayinarshav2026@gov.am էլեկտրոնային հասցեին ուղարկել հետևյալ տեղեկատվությունը՝
մասնակցի անունը, հայրանունը, ազգանունը, հասցեն (մարզ, համայնք, բնակավայր), հեռախոսահամարը,
անձնագրի կամ նույնականացման քարտի լուսապատճենը,
բժշկի թույլտվության կամ առողջական վիճակի վերաբերյալ տեղեկանքի լուսապատճենը (առկայության դեպքում), կամ մրցման վայրում լրացնել առողջ լինելու մասին համապատասխան փաստաթուղթը։
Մասնակիցները հեծանվային արշավին մասնակցում են իրենց սեփական հեծանիվներով։ Թույլատրվում է օգտագործել միայն մեխանիկական հեծանիվներ։
Հեծանվային արշավը կամփոփվի եզրափակիչ միջոցառմամբ, որի ընթացքում բոլոր մասնակիցներին կշնորհվեն մասնակցության հավաստագրեր։ Մրցանակային հիմնադրամ նախատեսված չէ։
«Սևանի շուրջը» սիրողական հեծանվային արշավը կանցկացվի օգոստոսի 29-30-ը՝ սեպտեմբերին կայանալիք Tour of Armenia միջազգային բազմօրյա հեծանվավազքի մրցաշարին ընդառաջ։

The Ministry of Education, Science, Culture and Sports informs those interested in participating in the amateur cycling tour "Around Lake Sevan."
31-07-2026 13:20 Armenia Press release
A change has been made to the procedure for submitting applications for participation in the amateur cycling tour "Around Lake Sevan" held under the auspices of the Prime Minister of the Republic of Armenia.
Instead of presenting a doctor's permission or a health status certificate, participants can also fill out a relevant document confirming their health at the competition venue:
We remind that participants must be able to ride a bicycle continuously for at least 25 km and be willing to participate in preparatory trainings in August.
Applications for participation in the cycling tour are accepted until August 6 inclusive.
To participate, it is necessary to send the following information to hetsanvayinarshav2026@gov.am
the participant's name, patronymic, surname, address (region, community, locality), phone number,
a photocopy of the passport or identification card,
a photocopy of the doctor's permission or health status certificate (if available), or fill out a relevant document confirming health at the competition venue.
Participants will take part in the cycling tour with their own bicycles. Only mechanical bicycles are allowed.
The cycling tour will conclude with a final event, during which all participants will be awarded certificates of participation. There is no prize fund planned.
The amateur cycling tour "Around Lake Sevan" will take place on August 29-30, in anticipation of the Tour of Armenia international multi-day cycling race to be held in September.