ԿԳՄՍՆ-ն՝ ի գիտություն «Սևանի շուրջը» սիրողական հեծանվային արշավին մասնակցությամբ հետաքրքրվողների
Փոփոխություն է կատարվել ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո անցկացվելիք «Սևանի շուրջը» սիրողական հեծանվային արշավի մասնակցության հայտի ներկայացման կարգում։
Բժշկի թույլտվություն կամ առողջական վիճակի վերաբերյալ տեղեկանք ներկայացնելու փոխարեն մասնակիցը կարող է նաև մրցման վայրում լրացնել առողջ լինելու մասին համապատասխան փաստաթուղթը:
Հիշեցնենք, որ մասնակիցը պետք է կարողանա առանց դադարի հեծանիվ վարել առնվազն 25 կմ և պատրաստակամ լինի օգոստոսին մասնակցել նախապատրաստական մարզումներին։
Հեծանվային արշավի մասնակցության հայտերն ընդունվում են մինչև օգոստոսի 6-ը ներառյալ։
Մասնակցելու համար անհրաժեշտ է hetsanvayinarshav2026@gov.am էլեկտրոնային հասցեին ուղարկել հետևյալ տեղեկատվությունը՝
մասնակցի անունը, հայրանունը, ազգանունը, հասցեն (մարզ, համայնք, բնակավայր), հեռախոսահամարը,
անձնագրի կամ նույնականացման քարտի լուսապատճենը,
բժշկի թույլտվության կամ առողջական վիճակի վերաբերյալ տեղեկանքի լուսապատճենը (առկայության դեպքում), կամ մրցման վայրում լրացնել առողջ լինելու մասին համապատասխան փաստաթուղթը։
Մասնակիցները հեծանվային արշավին մասնակցում են իրենց սեփական հեծանիվներով։ Թույլատրվում է օգտագործել միայն մեխանիկական հեծանիվներ։
Հեծանվային արշավը կամփոփվի եզրափակիչ միջոցառմամբ, որի ընթացքում բոլոր մասնակիցներին կշնորհվեն մասնակցության հավաստագրեր։ Մրցանակային հիմնադրամ նախատեսված չէ։
«Սևանի շուրջը» սիրողական հեծանվային արշավը կանցկացվի օգոստոսի 29-30-ը՝ սեպտեմբերին կայանալիք Tour of Armenia միջազգային բազմօրյա հեծանվավազքի մրցաշարին ընդառաջ։

Министерство образования, науки, культуры и спорта информирует заинтересованных участников любительского велопробега «Вокруг Севана»
31-07-2026 13:20 Армения Пресс-релизы
Изменения внесены в порядок подачи заявок на участие в любительском велопробеге «Вокруг Севана», который пройдет под патронажем премьер-министра РА.
Вместо предоставления разрешения врача или справки о состоянии здоровья участник может также заполнить соответствующий документ о здоровье на месте соревнования:
Напоминаем, что участник должен уметь без перерыва проехать на велосипеде не менее 25 км и быть готовым участвовать в подготовительных тренировках в августе.
Заявки на участие в велопробеге принимаются до 6 августа включительно.
Для участия необходимо отправить следующую информацию на электронный адрес hetsanvayinarshav2026@gov.am:
имя, фамилия, отчество участника, адрес (область, община, населенный пункт), номер телефона,
копия паспорта или удостоверения личности,
копия разрешения врача или справки о состоянии здоровья (при наличии), или заполнение соответствующего документа о здоровье на месте соревнования.
Участники велопробега участвуют на собственных велосипедах. Разрешается использовать только механические велосипеды.
Велопробег будет завершен итоговым мероприятием, в ходе которого всем участникам будут вручены сертификаты участия. Призовой фонд не предусмотрен.
Любительский велопробег «Вокруг Севана» пройдет 29-30 августа в преддверии международной многодневной велогонки Tour of Armenia, которая состоится в сентябре.