ԵԱՏՄ-ը չգոյությունը Հայաստա՞նը «պիտի ֆորմալացնի»
1in.am  Ուզբեկստանի և Ղրղըզստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը վերջին տարիներին տասնապատկվել է, եկող տարի այն կհասնի երկու միլիարդ դոլարի։ Այդ մասին հայտարարել է Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը, փոխանցել է bright.uzbekistan-ի ֆեյսբուքյան էջը։ Ուզբեկստանի նախագահը պետական այցով գտնվել է Ղրղըզստանում։ Նախագահ Ժապարովի հետ բանակցությունների արդյունքում կողմերը ստորագրել են «Դաշնակցային հարաբերությունների մասին» պայմանագիր, որի մանրամասնությունները առայժմ հայտնի չեն։ Կողմերը նաև պայմանավորվել են նախագահների ղեկավարության ներքո Միջպետական խորհուրդ ստեղծելու մասին, ձեռք է բերվել Չինաստան-Ղրղըզստան-Ուզբեկստան երկաթուղու երկայնքով առևտրա-լոգիստիկ ենթակառուցվածքների համատեղ զարգացման պայմանավորվածություն։
Հուլիսի 30-ին պետական այցով Ղրղըզստան է մեկնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Ղրղըզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը նրան դիմավորել է Չոլփան-աթա քաղաքի օդանավակայանում։ Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական կայքի տեղեկատվությունից հասկացվում է, որ Ժապարով-Ալիև բանակցությունների վայր է ընտրվել Ղրղըզստանի նախագահի՝ Իսիկ-կուլ լճի մերձակայքում գտնվող նստավայրը։
Ուշագրավ է, որ Ալիևի Ղրղըզստան այցը հաջորդում է Ռուսաստանի նախագահի հետ նրա հեռախոսազրույցին և տեղի է ունենում Միրզիյոև-Ժապարով բանակցություններից և ձեռք բերված սկզբունքային պայմանավորվածություններից հետո։ Պետական գործիչների աշխատանքային ժամանակացույցում նման «պատահական համընկնումներ», որպես կանոն, չեն լինում։ Իսկ եթե հավելենք, որ հուլիսի 29-ին Օմսկում հանդիպել են Ռուսաստանի և Ղազախստանի նախագահները, որից հետո Պուտինը Ղազախստանի և Ուզբեկստանի հետ ռազմա-տեխնիկական համագործակցության պայմանագրերի վերանայման բանակցություններ սկսելու մասին հրամանագիր է ստորագրել, ապա կստացվի ավելի «հետաքրքիր խճանկար»։
Ուզբեկստանը և Ադրբեջանը ԵԱՏՄ անդամ չեն, բայց դաշնակցային հարաբերություններ ունեն ԵԱՏՄ անդամ Ղազախստանի և Ղրղըզստանի հետ։ Կենտրոնական Ասիայի երեք երկրները և Ադրբեջանը միաժամանակ Թուրքական պետությունների կազմակերպության անդամ են։ Կենտրոնական Ասիայի բոլոր երկրները, ընդսմին, ռազմավարական համագործակցության մասին հռչակագիր են ստորագրել Եվրամիության և Միացյալ Նահանգների հետ։
Օգոստոսի 6-7-ին վարչապետ Փաշինյանը կմասնակցի ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին։ Հուլիսի 30-ին նա ասել է, որ այդ հարթակում ներկայացնելու է Հայաստանի «օրակարգին առնչվող բոլոր հարցերը»։ Տպավորություն է, որ ԵԱՏՄ փաստացի չգոյության հետ անդամ բոլոր պետությունները հաշտվել են, բայց ֆորմալացումը «թողնվել է Հայաստանի պատասխանատվությանը»։ Կենտրոնական Ասիայի ԵԱՏՄ-ական երկրները, համենայն դեպս, «թիկունքային ապահովություն են ստեղծում»։

ЕАЭС должен «формализовать» отсутствие Армении?
1in.am  Торговый оборот между Узбекистаном и Кыргызстаном за последние годы увеличился в десять раз, в следующем году он достигнет двух миллиардов долларов. Об этом заявил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, сообщает страница bright.uzbekistan в Facebook. Президент Узбекистана находится с государственным визитом в Кыргызстане. В результате переговоров с президентом Жапаровым стороны подписали договор о «Союзнических отношениях», детали которого пока неизвестны. Стороны также договорились о создании Межгосударственного совета под руководством президентов, достигнута договоренность о совместном развитии торгово-логистической инфраструктуры вдоль железной дороги Китай-Кыргызстан-Узбекистан.
30 июля с государственным визитом в Кыргызстан прибыл президент Азербайджана Ильхам Алиев. Президент Кыргызстана Садыр Жапаров встретил его в аэропорту города Чолпон-Ата. Из информации с официального сайта президента Азербайджана следует, что местом переговоров Жапарова и Алиева выбрано резиденция президента Кыргызстана, расположенная возле озера Иссык-Куль.
Примечательно, что визит Алиева в Кыргызстан следует за его телефонным разговором с президентом России и происходит после переговоров Мирзиёева и Жапарова и достигнутых принципиальных договоренностей. В рабочем расписании государственных деятелей такие «случайные совпадения» обычно не происходят. А если добавить, что 29 июля в Омске встретились президенты России и Казахстана, после чего Путин подписал указ о начале переговоров по пересмотру договоров о военно-техническом сотрудничестве с Казахстаном и Узбекистаном, то получится более «интересная мозаика».
Узбекистан и Азербайджан не являются членами ЕАЭС, но имеют союзнические отношения с членами ЕАЭС Казахстаном и Кыргызстаном. Три страны Центральной Азии и Азербайджан одновременно являются членами Организации тюркских государств. Все страны Центральной Азии, кроме того, подписали декларацию о стратегическом сотрудничестве с Европейским Союзом и Соединенными Штатами.
6-7 августа премьер-министр Пашинян примет участие в заседании Межправительственного совета ЕАЭС. 30 июля он заявил, что на этой площадке представит «все вопросы, касающиеся повестки Армении». Создается впечатление, что все государства-члены фактически смирились с несуществованием ЕАЭС, но формулировка «оставлена на ответственность Армении». Центральноазиатские страны ЕАЭС, по крайней мере, «создают тыловую безопасность».