ԵԱՏՄ-ը չգոյությունը Հայաստա՞նը «պիտի ֆորմալացնի»
1in.am  Ուզբեկստանի և Ղրղըզստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը վերջին տարիներին տասնապատկվել է, եկող տարի այն կհասնի երկու միլիարդ դոլարի։ Այդ մասին հայտարարել է Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը, փոխանցել է bright.uzbekistan-ի ֆեյսբուքյան էջը։ Ուզբեկստանի նախագահը պետական այցով գտնվել է Ղրղըզստանում։ Նախագահ Ժապարովի հետ բանակցությունների արդյունքում կողմերը ստորագրել են «Դաշնակցային հարաբերությունների մասին» պայմանագիր, որի մանրամասնությունները առայժմ հայտնի չեն։ Կողմերը նաև պայմանավորվել են նախագահների ղեկավարության ներքո Միջպետական խորհուրդ ստեղծելու մասին, ձեռք է բերվել Չինաստան-Ղրղըզստան-Ուզբեկստան երկաթուղու երկայնքով առևտրա-լոգիստիկ ենթակառուցվածքների համատեղ զարգացման պայմանավորվածություն։
Հուլիսի 30-ին պետական այցով Ղրղըզստան է մեկնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Ղրղըզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը նրան դիմավորել է Չոլփան-աթա քաղաքի օդանավակայանում։ Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական կայքի տեղեկատվությունից հասկացվում է, որ Ժապարով-Ալիև բանակցությունների վայր է ընտրվել Ղրղըզստանի նախագահի՝ Իսիկ-կուլ լճի մերձակայքում գտնվող նստավայրը։
Ուշագրավ է, որ Ալիևի Ղրղըզստան այցը հաջորդում է Ռուսաստանի նախագահի հետ նրա հեռախոսազրույցին և տեղի է ունենում Միրզիյոև-Ժապարով բանակցություններից և ձեռք բերված սկզբունքային պայմանավորվածություններից հետո։ Պետական գործիչների աշխատանքային ժամանակացույցում նման «պատահական համընկնումներ», որպես կանոն, չեն լինում։ Իսկ եթե հավելենք, որ հուլիսի 29-ին Օմսկում հանդիպել են Ռուսաստանի և Ղազախստանի նախագահները, որից հետո Պուտինը Ղազախստանի և Ուզբեկստանի հետ ռազմա-տեխնիկական համագործակցության պայմանագրերի վերանայման բանակցություններ սկսելու մասին հրամանագիր է ստորագրել, ապա կստացվի ավելի «հետաքրքիր խճանկար»։
Ուզբեկստանը և Ադրբեջանը ԵԱՏՄ անդամ չեն, բայց դաշնակցային հարաբերություններ ունեն ԵԱՏՄ անդամ Ղազախստանի և Ղրղըզստանի հետ։ Կենտրոնական Ասիայի երեք երկրները և Ադրբեջանը միաժամանակ Թուրքական պետությունների կազմակերպության անդամ են։ Կենտրոնական Ասիայի բոլոր երկրները, ընդսմին, ռազմավարական համագործակցության մասին հռչակագիր են ստորագրել Եվրամիության և Միացյալ Նահանգների հետ։
Օգոստոսի 6-7-ին վարչապետ Փաշինյանը կմասնակցի ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին։ Հուլիսի 30-ին նա ասել է, որ այդ հարթակում ներկայացնելու է Հայաստանի «օրակարգին առնչվող բոլոր հարցերը»։ Տպավորություն է, որ ԵԱՏՄ փաստացի չգոյության հետ անդամ բոլոր պետությունները հաշտվել են, բայց ֆորմալացումը «թողնվել է Հայաստանի պատասխանատվությանը»։ Կենտրոնական Ասիայի ԵԱՏՄ-ական երկրները, համենայն դեպս, «թիկունքային ապահովություն են ստեղծում»։

31-07-2026 12:10 Armenia Politics
1in.am  The trade turnover between Uzbekistan and Kyrgyzstan has increased tenfold in recent years, and next year it will reach two billion dollars. This was announced by the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, as reported by the Facebook page of bright.uzbekistan. The President of Uzbekistan is on a state visit to Kyrgyzstan. As a result of negotiations with President Japarov, the parties signed a treaty on "Allied Relations," the details of which are not yet known. The parties also agreed to establish an Intergovernmental Council under the leadership of the presidents and reached an agreement on the joint development of trade-logistics infrastructure along the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway.
On July 30, the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, traveled to Kyrgyzstan on a state visit. The President of Kyrgyzstan, Sadyr Japarov, welcomed him at the airport in Cholpon-Ata. From the information on the official website of the President of Azerbaijan, it is understood that the venue for the Japarov-Aliyev negotiations was chosen to be the residence of the President of Kyrgyzstan near Lake Issyk-Kul.
It is noteworthy that Aliyev's visit to Kyrgyzstan follows his phone conversation with the President of Russia and occurs after the negotiations and reached agreements between Mirziyoyev and Japarov. Such "coincidences" in the working schedules of state officials are usually not common. Moreover, if we add that on July 29, the Presidents of Russia and Kazakhstan met in Omsk, after which Putin signed a decree to start negotiations on revising military-technical cooperation agreements with Kazakhstan and Uzbekistan, it creates a more "interesting mosaic."
Uzbekistan and Azerbaijan are not members of the EAEU, but they have allied relations with EAEU members Kazakhstan and Kyrgyzstan. The three Central Asian countries and Azerbaijan are also members of the Organization of Turkic States. All Central Asian countries have signed a declaration on strategic cooperation with the European Union and the United States.
On August 6-7, Prime Minister Pashinyan will participate in the meeting of the EAEU Intergovernmental Council. On July 30, he stated that he would present "all issues related to Armenia's agenda" at that platform. It seems that all member states have reconciled with the actual non-existence of the EAEU, but the formalization has been "left to Armenia's responsibility." The EAEU countries in Central Asia, at least, are "creating rear security."