Ալիևը Օկամպո-Հայաստան «երգից մի տող դուրս է թողել»․ ինչո՞ւ
1in.am Ուշագրավ է, որ Իլհամ Ալիևը Բաքվում բացահայտ ուրախանում է Երևանում իմ վստահորդ Սամվել Կարապետյանի տնային կալանքով։ Ինչո՞ւ են Բաքվի և Երևանի ղեկավարների շահերն այս հարցում այդքան համընկնում։ Պատասխանը մեկն է՝ վախ։ Երբ ազդեցիկ հայը միջազգային ասպարեզում իր ռեսուրսներով հակադարձում է ադրբեջանական ագրեսիային, նա միաժամանակ դառնում է թիրախ թե՛ Ալիևի, թե՛ Փաշինյանի համար։ Սամվել Կարապետյանին լռեցնելու այս համակարգված փորձը հարված է ոչ թե անհատին, այլ Հայաստանի ազգային դիմադրողականությանը։ Սա պետք է գիտակցի ամեն հայ։ «Ազգ» օրաթերթի փոխանցմամբ ասել է «միջազգային իրավաբան» Ռոբերտ Ամստերդամը։
Փաստ է, որ Սամվել Կարապետյանը, գտնվելով տնային կալանքում, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցություն, ապա նույնանուն դաշինք է ստեղծել և մասնակցել Ազգային ժողովի ընտրություններին։ Քարոզարշավի օրերին նա մամուլի ասուլիսներ է անցկացրել, տարածել տեսաուղերձներ, հանդիպումներ է ունեցել համակիր քաղաքական ուժերի առաջնորդների հետ, այսօր էլ ազատորեն շփվում է մամուլի ներկայացուցիչների հետ և լավագույն ցանկության դեպքում անգամ դժվար է ասել, թե նրան լռեցնելու «համակարգված փորձ է արվել» կամ արվում է։
Ինչ վերաբերում է օկուպացված Շուշիում Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, որ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Օկամպոն «հակաադրբեջանական քարոզչություն է ծավալել, և նրան հովանավորում է ռուսաստանցի հայ մեծահարուստ», ապա թեման նախապատմություն ունի։ Ազգային ժողովի ընտրությունների քարոզարշավի փուլում Բաքվի իշխանական minval politika կայքը հրապարակել է Օկամպոյի և անհայտ անձի միջև «տեղի ունեցած խոսակցության ձայնագրությունը»։
Եթե ադրբեջանական լրատվամիջոցի տարածած տեղեկությանը հավատ ընծայենք, ապա կունենանք այս պատկերը, զրուցակիցը Օկամպոյին հարցնում է, թե Հայաստանի իշխանությունները ի՞նչ դիրքորոշում ունեն Եվրոպայում «հակաադրբեջանական քարոզչության» հարցում, Օկամպոն պատասխանել է, որ «անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի հետ կապ չունի, բայց նրա արտգործնախարարի հետ քննարկումներ ունեցել» է։
Բաքվի նշված լրատվամիջոցը այդ թեմայով երկու ծավալուն հրապարակում է արել և զարգացրել այն նարատիվը, որ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակային խոսույթում հանդես է գալիս որպես Ադրբեջանի հետ խաղաղության օրակարգի ջատագով, բայց «ինչպես վկայում է Օկամպոն, իրականում դավանում է ռևանշիզմ կամ էլ նա սեփական թիմին անգամ չի կարողանում լիովին վերահսկել»։
Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները ի՞նչ նպատակով են Օկամպո-անհայտ անձ «խոսակցության ձայնագրությունը» հանրայնացրել, հարց է, որի պատասխանը, հուսանք, Հայաստանի ԱԱԾ-ն և Արտաքին հետախուզության ծառայությունը արդեն գիտեն կամ շատ մոտ են դրան։ Մի բան ակնհայտ է, minval politika-ի հրապարակման հեղինակային իրավունքը պատկանում է Իլհամ Ալիևին։ Իսկ թե ինչո՞ւ նա «երգից մի տող դուրս է թողել» և Հայաստանի մեդիա-տիրույթում Սամվել Կարապետյանի հերոսացում նախաձեռնել, վտանգավորը դա է։

Алиев «вырвал строку из песни» Окампо-Армения: почему?
1in.am Примечательно, что Ильхам Алиев в Баку открыто радуется домашнему аресту моего доверенного лица Самвела Карапетяна в Ереване. Почему интересы руководителей Баку и Еревана в этом вопросе так совпадают? Ответ один — страх. Когда влиятельный армянин на международной арене своими ресурсами противостоит азербайджанской агрессии, он одновременно становится мишенью как для Алиева, так и для Пашиняна. Эта систематическая попытка заставить замолчать Самвела Карапетяна — удар не по личности, а по национальной устойчивости Армении. Это должен осознать каждый армянин. Об этом заявил «международный юрист» Роберт Амстердам, как сообщает газета «Нация».
Факт в том, что Самвел Карапетян, находясь под домашним арестом, создал партию «Сильная Армения», а затем одноимённый блок и участвовал в выборах в Национальное собрание. В дни предвыборной кампании он проводил пресс-конференции, распространял видеоролики, встречался с лидерами поддерживающих политических сил, и сегодня свободно общается с представителями прессы, и даже при наилучшем раскладе трудно сказать, что против него «предпринимаются систематические попытки заставить замолчать» или это происходит.
Что касается заявления Ильхама Алиева в оккупированном Шуши о том, что бывший прокурор Международного уголовного суда Окампо «развивает антив азербайджанскую пропаганду, и его поддерживает российский армянский миллиардер», то у этой темы есть предыстория. В ходе предвыборной кампании выборов в Национальное собрание сайт властей Баку minval politika опубликовал «аудиозапись разговора между Окампо и неизвестным лицом».
Если верить информации, распространённой азербайджанским СМИ, то мы получим такую картину: собеседник спрашивает Окампо, какова позиция властей Армении по вопросу «антиазербайджанской пропаганды» в Европе, на что Окампо отвечает, что «лично с Никола Пашиняном не общался, но обсуждения с его министром иностранных дел у него были».
Указанный бакинский медиа-ресурс опубликовал два объёмных материала на эту тему и развил нарратив о том, что Никол Пашинян в публичной речи выступает как сторонник мирного повестки с Азербайджаном, но «как свидетельствует Окампо, на самом деле он исповедует реваншизм или же не может полностью контролировать свою команду».
С какой целью азербайджанские спецслужбы обнародовали «аудиозапись разговора Окампо с неизвестным лицом» — вопрос, на который, надеемся, уже знают или близки к ответу Национальная безопасность Армении и Служба внешней разведки. Одно очевидно: авторские права на публикацию minval politika принадлежат Ильхаму Алиеву. А то, почему он «опустил строку из песни» и инициировал героизацию Самвела Карапетяна в армянском медиаполе, это уже опасно.