Դատախազությունը միջնորդագիր է ներկայացրել «Սևան» ազգային պարկին՝ Սևանա լճի ափամերձ՝ 3400 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու վերաբերյալ
07-07-2026 17:45 Հայաստան Իրավունք
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը միջնորդագիր է ներկայացրել «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ ՊՈԱԿ) տնօրենին և Շրջակա միջավայրի նախարարության գլխավոր քարտուղարին՝ 2008 թվականի հուլիսի 9-ին ՊՈԱԿ-ի և Խոսրով Ավետիսյանի միջև կնքված՝ Սևանա լճի ափամերձ՝ 3400 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է ՊՈԱԿ-ի և Խոսրով Ավետիսյանի միջև կնքված կառուցապատման պայմանագիրը և վերաբերելի փաստաթղթերը: Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ վարձակալության պայմանագրի գործողության ժամկետը սահմանված է եղել մինչև 2011 թվականի ապրիլի 8-ը, սակայն, ըստ Կադաստրի կոմիտեի կողմից տրված տեղեկանքի, պայմանագրից ծագող կառուցապատման իրավունքի դադարեցման վերաբերյալ տվյալներ առկա չեն:
Վերոշարադրյալի հիման վրա, ինչպես նաև հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ պայմանագրով սահմանված դրույթների համաձայն՝ պայմանագրով սահմանված ժամկետի ավարտից հետո, առանց սեփականատիրոջը նախօրոք ծանուցելու հողամասի տիրապետումն ու օգտագործումը կառուցապատողի կողմից չդադարեցնելը հիմք չէ պայմանագրի նորոգման կամ ժամկետի երկարաձգման համար՝ ՊՈԱԿ-ին միջնորդագիր է հասցեագրվել՝ կառուցապատման իրավունքի պետական գրանցումը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:

Прокуратура представила ходатайство «Севан» национальному парку о прекращении права на застройку земельного участка площадью 3400 кв. м, расположенного на берегу озера Севан.
07-07-2026 17:45 Армения Право
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры представило ходатайство директору государственного учреждения «Национальный парк «Севан» (в дальнейшем - ГУ) и главному секретарю Министерства окружающей среды о принятии мер по прекращению права на застройку земельного участка площадью 3400 кв. м, расположенного на берегу озера Севан, заключенного между ГУ и Хосровом Аветисяном 9 июля 2008 года.
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры, в рамках полномочий по подаче иска о защите государственных (муниципальных) интересов, изучило договор о застройке, заключенный между ГУ и Хосровом Аветисяном, а также сопутствующие документы. В результате исследования выяснилось, что срок действия договора аренды был установлен до 8 апреля 2011 года, однако, согласно справке, выданной Комитетом кадастра, данных о прекращении права на застройку, вытекающего из договора, не имеется.
На основании вышеизложенного, а также учитывая тот факт, что согласно положениям договора, по истечении установленного срокa договора, без предварительного уведомления собственника, непрекращение владения и использования земельного участка застройщиком не является основанием для продления или обновления договора, ГУ было адресовано ходатайство о принятии мер по прекращению государственной регистрации права на застройку.