Դատախազությունը միջնորդագիր է ներկայացրել «Սևան» ազգային պարկին՝ Սևանա լճի ափամերձ՝ 3400 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու վերաբերյալ
07-07-2026 17:45 Հայաստան Իրավունք
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը միջնորդագիր է ներկայացրել «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ ՊՈԱԿ) տնօրենին և Շրջակա միջավայրի նախարարության գլխավոր քարտուղարին՝ 2008 թվականի հուլիսի 9-ին ՊՈԱԿ-ի և Խոսրով Ավետիսյանի միջև կնքված՝ Սևանա լճի ափամերձ՝ 3400 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է ՊՈԱԿ-ի և Խոսրով Ավետիսյանի միջև կնքված կառուցապատման պայմանագիրը և վերաբերելի փաստաթղթերը: Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ վարձակալության պայմանագրի գործողության ժամկետը սահմանված է եղել մինչև 2011 թվականի ապրիլի 8-ը, սակայն, ըստ Կադաստրի կոմիտեի կողմից տրված տեղեկանքի, պայմանագրից ծագող կառուցապատման իրավունքի դադարեցման վերաբերյալ տվյալներ առկա չեն:
Վերոշարադրյալի հիման վրա, ինչպես նաև հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ պայմանագրով սահմանված դրույթների համաձայն՝ պայմանագրով սահմանված ժամկետի ավարտից հետո, առանց սեփականատիրոջը նախօրոք ծանուցելու հողամասի տիրապետումն ու օգտագործումը կառուցապատողի կողմից չդադարեցնելը հիմք չէ պայմանագրի նորոգման կամ ժամկետի երկարաձգման համար՝ ՊՈԱԿ-ին միջնորդագիր է հասցեագրվել՝ կառուցապատման իրավունքի պետական գրանցումը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:

The Prosecutor's Office has submitted a petition to the "Sevan" National Park to terminate the construction rights for a 3400 square meter plot of land along the shores of Lake Sevan.
07-07-2026 17:45 Armenia Human Rights
The State Interests Protection Department of the Prosecutor General's Office has submitted a petition to the director of the "Sevan" National Park State Non-Commercial Organization (hereinafter referred to as the SNCO) and the Secretary General of the Ministry of Environment regarding measures to terminate the construction rights for a 3400 square meter plot of land on the shores of Lake Sevan, which was signed on July 9, 2008, between the SNCO and Khosrov Avetisyan.
The State Interests Protection Department of the Prosecutor General's Office, within the framework of its authority to file claims for the protection of state (community) interests, has examined the construction contract signed between the SNCO and Khosrov Avetisyan and the relevant documents. As a result of the examination, it was found that the term of the lease agreement was set to expire on April 8, 2011; however, according to the information provided by the Cadastre Committee, there are no data regarding the termination of the construction rights arising from the contract.
Based on the above, and considering the fact that according to the provisions of the contract, after the expiration of the term set by the contract, the failure of the developer to cease possession and use of the plot without prior notification to the owner does not constitute grounds for the renewal or extension of the contract, a petition has been addressed to the SNCO regarding measures to terminate the state registration of the construction rights.