Շուտով դուք կստանաք լրացուցիչ 18 միլիոն եվրոյի աջակցություն, կաջակցենք նաև առևտրին. ԵՀ հանձնակատար
Հայկական ժամանակ. «Շուտով դուք կստանաք լրացուցիչ 18 միլիոն եվրո՝ օգնելու ամրացնել ձեր առևտուրը։ Սա վերջնական մասն է այն 52 միլիոն օժանդակության փաթեթի, որ մենք քննարկեցինք մեր հեռախոսազանգում հունիսի սկզբին»:
Այս մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման արդյունքներով արված հայտարարության ժամանակ ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
«Երկրորդ առաջարկով մենք առաջարկ ենք ներկայացնում, այսպես կոչված, ինքնավար առևտրային միջոցներին, ինչը կազատականացնի արտահանումների մոտ 80%-ը դեպի ԵՄ։ Ձեր առևտրի 80%-ը մեզ հետ այժմ սակագների ենթակա չի լինի»,- ասել է Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:

Скоро вы получите дополнительную поддержку в размере 18 миллионов евро, мы также поддержим торговлю. Комиссар ЕС
02-07-2026 12:35 Армения Экономика
Армянское время. «Скоро вы получите дополнительные 18 миллионов евро для укрепления вашей торговли. Это окончательная часть из 52 миллионов пакета помощи, который мы обсуждали в нашем телефонном разговоре в начале июня»:
Об этом заявила президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен по итогам встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном:
«Во втором предложении мы представляем предложение о так называемых автономных торговых мерах, что освободит около 80% экспортов в ЕС. 80% вашей торговли сейчас не будет подлежать тарифам», - сказала Урсула фон дер Ляйен: