Ամբողջական արգելք է սահմանվել ՌԴ-ից բենզինի և կերոսինի արտահանման վրա. Պուտին
Հայկական ժամանակ. Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ բենզինի և ավիացիոն վառելիքի արտահանման արգելք է սահմանում՝ ելնելով ռուս սպառողների շահերից։
«ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ նախագահը նշել է, որ ներկայումս քննարկվում է դիզելային վառելիքի արտահանման լիակատար արգելքի անհրաժեշտությունը։ Պուտինը ընդգծել է, որ բոլոր քայլերը պետք է ձեռնարկվեն նախաձեռնողականորեն և չստեղծեն լրացուցիչ խնդիրներ։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանում բենզինի պաշարները կազմում են 1,7 միլիոն տոննա։ Այս ցուցանիշը գործնականում նույնն է, ինչ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։
Նիստին, որի ժամանակ պետության ղեկավարը քննարկել է ներքին վառելիքի իրավիճակը, մասնակցել են առաջին փոխվարչապետ Դենիս Մանտուրովը, փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը, պաշտպանության նախարար Անդրեյ Բելոուսովը, արդյունաբերության և առևտրի նախարար Անտոն Ալիխանովը, տրանսպորտի նախարար Անդրեյ Նիկիտինը, տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովը, ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը, էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը, Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը, ինչպես նաև խոշոր ռուսական էներգետիկ ընկերությունների ներկայացուցիչներ։

Полный запрет на экспорт бензина и керосина из России введен. Путин
Армянское время. Президент России Владимир Путин заявил, что вводит запрет на экспорт бензина и авиационного топлива, исходя из интересов российских потребителей.
Согласно информации агентства «РИА Новости», президент отметил, что в настоящее время обсуждается необходимость полного запрета на экспорт дизельного топлива. Путин подчеркнул, что все меры должны приниматься инициативно и не создавать дополнительных проблем.
Ранее президент РФ заявил, что запасы бензина в России составляют 1,7 миллиона тонн. Этот показатель практически такой же, как в аналогичный период прошлого года.
На заседании, на котором глава государства обсудил ситуацию с внутренним топливом, присутствовали первый вице-премьер Денис Мантуров, вице-премьер Александр Новак, министр обороны Андрей Белоусов, министр промышленности и торговли Антон Алиханов, министр транспорта Андрей Никитин, министр экономического развития Максим Решетников, министр финансов Антон Силуанов, министр энергетики Сергей Цивилев, мэр Москвы Сергей Собянин, а также представители крупных российских энергетических компаний.