Շուշիի բանտը, իրոք, Աուշվից է եղել, բայց՝ հայերի համար
1in.am «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հաջիևի կողմից «թվիթերում ռուսերենից անգլերեն թարգմանությամբ տեղադրված տեսանյութին», որի հեղինակ Ռիչարդաս Լապատիսի «աչքերով Շուշիի բանտը անվանվել է Կովկասի Աուշվից, այսինքն Լեռնային Ղարաբաղը համեմատվել» է նացիստական համակենտրոնացման ճամբարի հետ, իսկ «ամբողջ հաղորդումը հայերի մասին է, որտեղ հայերը ներկայացվում են որպես կենդանիներ, մարդակերներ»։
Մարուքյան դժգոհել է, որ «այդ ռեպորտաժի մասին հայկական մամուլում ոչ մի նյութ չկա, թե Հիքմեթը ինչ տեսանյութ է դրել, ինչ փողեր են ծախսել, այդ մարդուն տարել Շուշիի բանտը նկարելու» և ներկայացրել իր քաղաքական գնահատականը․ «Մեզ ներկայացնում են որպես համաշխարհային քաղաքակրթությունից հեռու մի ժողովուրդ, որը ադրբեջանցիներին գցել է Շուշիի բանտ ու խոշտանգել» է։
Մարուքյանը, երևում է, հայկական մամուլին ընտրովի է ծանոթանում։ Տողերիս հեղինակը 1.am-ում այդ առթիվ հոդված է հրապարակել, բայց դա չէ էականը։ 1991թ․ ապրիլ-օգոստոս ամիսներին Լեռնային Ղարաբաղում խորհրդային պատժիչ զորքերի և Ադրբեջանի ՆԳՆ հատուկ նշանակության ջոկատների կողմից իրակաանցվել է «Կոլցո» ռազմագործողություն։ Ձերբակալված հայ տղամարդիկ պահվել են Շուշիի բանտում, ապա տեղափոխվել Բաքվի մերձական «Շուվելյան» ճամբարը։
«Խորհրդային Ղարաբաղ» թերթի լրագրող Նվարդ Սողոմոնյանը ամիսներ շարունակ անհատական հարցազրույցներ է ունեցել Շուշիի բանտից և «Շուվելյանից» հետագայում ադրբեջանցի ռազմագերիների հետ փոխանակմամբ ազատ արձակված տասնյակ անձանց հետ, որոնց հիման վրա 1993թ․-ին Ստեփանակերտում հրատարակել է «Կոլցո» գիրքը։
Էդմոն Մարուքյան կուսակցության նախագահ է, արտերկրում ունի կապեր։ Կարծում եմ, Նվարդ Սողոմոնյանը բռնագաղթի ժամանակ հասցրած կլինի գրքի գոնե մեկ օրինակ փրկել։ Խնդրանքս է, որ Էդմոն Մարուքյանը հոգա Նվարդ Սողոմոնյանի «Կոլցո» գրքի անգլերեն և ռուսերեն թարգմանության և հրատարակության ծախսերը, կազմակերպի շնորհանդես։ Այդ նյութի հիման վրա կարելի է նաև փաստագրական ֆիլմ նկարահանել։
Դա կլինի Հիքմեթ Հաջիևի «տեսաֆիլմի» արժանի պատասխանը։ Շուշիի բանտը, իրոք, Աուշվից է եղել, բայց՝ հայերի համար։ Իսկ թե ինչո՞ւ այդ կարևոր գործը ժամանակին լայնորեն չի քարոզվել, արդեն քաղաքական հարց է, որի պատասխանը, կարծում եմ, մեկն է, Ստեփանակերտում և Երևանում Մոսկվային «վիրավորելու» քաջություն ոչ ոք չի ունեցել։

01-08-2026 10:12 Politics
1in.am The president of the "Enlightened Armenia" party, Edmon Marukyan, has commented on the video posted by Azerbaijani President's assistant Hajiyev on Twitter, which was translated from Russian to English, where the author, Richardas Lapatis, referred to the Shushi prison as the "Auschwitz of the Caucasus," meaning that "Nagorno-Karabakh is compared" to a Nazi concentration camp, and that "the entire report is about Armenians, where Armenians are portrayed as animals, cannibals."
Marukyan expressed dissatisfaction that "there is no material in the Armenian press about that report, what kind of video Hikmet posted, what money was spent to take that person to film the Shushi prison," and presented his political assessment: "We are portrayed as a people far from global civilization, who have thrown Azerbaijanis into the Shushi prison and tortured them."
It seems Marukyan is selectively familiar with the Armenian press. The author of these lines published an article on this matter in 1.am, but that is not the essence. In April-August 1991, the "Ring" military operation was carried out in Nagorno-Karabakh by Soviet punitive troops and special forces of the Azerbaijani Ministry of Internal Affairs. Arrested Armenian men were held in the Shushi prison and then transferred to the nearby "Shuvelyan" camp in Baku.
Nvard Soghomonyan, a journalist for the "Soviet Karabakh" newspaper, conducted individual interviews for months with dozens of individuals who were later released in exchange for Azerbaijani prisoners of war from the Shushi prison and "Shuvelyan," based on which she published the book "Ring" in Stepanakert in 1993.
Edmon Marukyan is the president of the party and has connections abroad. I believe Nvard Soghomonyan managed to save at least one copy of the book during the time of exile. My request is for Edmon Marukyan to take care of the expenses for the English and Russian translations and publication of Nvard Soghomonyan's "Ring," and to organize a presentation. A documentary film can also be made based on that material.
This will be a worthy response to Hikmet Hajiyev's "film." The Shushi prison was indeed Auschwitz, but for Armenians. As for why this important matter was not widely promoted in time, it is already a political question, the answer to which, I believe, is one: no one had the courage to "offend" Moscow in Stepanakert and Yerevan.