Իսրայելը Երուսաղեմում Թուրքիայի հյուպատոսությունը կփակի՞
1in.am Անկարայում Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի հովանավորությամբ լույս է տեսել «Մեր պաղեստինյան հարցը» գիրքը, որտեղ Իսրայելը ներկայացված է իբրև «ցեղասպանության» երկիր, իսկ սիոնիզմը՝ «համաշխարհային բոլոր դժբախտությունների սկզբնապատճառ»։ Երուսաղեմում գործող Կիրառական քաղաքականության կենտրոնի տնօրեն Ռան Իշայը, որ պաշտոնաթող դիվանագետ է, «Եդիոտ ահրոնոտին» ասել է, որ խոսքը ոչ թե «քարոզչության, այլ ռազմավարական նախագծի մասին է, որի նպատակը Պաղեստինի ինքնավարության նկատմամբ թուրքական ազդեցության հաստատումն» է։
Նրա կարծիքով՝ Իսրայելը Էրդողանի «ծրագրին պետք է արձագանքի Երուսաղեմում Թուրքիայի հյուպատոսության գործունեության կասեցմամբ՝ որպես առաջին քայլ, քանի որ հյուպատոսությունը ազդեցության լոկոմոտիվ է, որ տարածաշրջանում Իսրայելի դեմ թուրքական թշնամանք է տարածում՝ ժխտելով նրա ինքնիշխանությունը և ձգտելով Երուսաղեմի նկատմամբ Թուրքիայի սուլթանական կարգավիճակը»։
Կիրառական քաղաքական կենտրոնի ղեկավարը Իսրայելի կառավարությանը առաջարկել է մինչև Երուսաղեմում Թուրքիայի հյուպատոսարանի գործունեության կասեցումը «անձեռնմխելիությունից զրկել բոլոր դիվանագետներին, որ կարծում են, թե աշխատում են ոչ թե Իսրայելում, այլ՝ Պաղեստինի ինքնավարությունում»։ Ռան Իշայի կարծիքով՝ «պետք է չեղարկել նրանց աշխատանքային վիզաները, սահմանափակել Իսրայելում նրանց տեղաշարժը, հանել դիվանագիտական ավտոմեքենաների անձեռնմխելիությունը, դադարեցնել հարկային հարկային արտոնությունները, չեղարկել դրանց համար նախատեսված կայանատեղիները»։
Իսրայելցի պաշտոնաթող դիվանագետը գտնում է, որ Թուրքիան ձգտում է Պաղեստինի ինքնավարության «համակարգում ներդնել ՀԱՄԱՍ-ին, Երուսաղեմում լեգալացնել ահաբեկչական այդ կառույցի ներկայությունը, հյուպատոսարանի ներքո ստեղծել արմատական իսլամականության կազմակերպություններ և միությունները»։ Ի վերջո, Ռան Իշայը Իսրայելի կառավարության ուշադրությունն է հրավիրել «այն իրողության վրա, որ Երուսաղեմում Թուրքիայի հյուպատոսությունը փաստացի գործում է որպես Պաղեստինի ինքնավարությունում դեսպանատուն»։
Թուրք-իսրայելական լարվածության հերթական բաց դրսեւորումը համընկել է Պաղեստինի ինքնավարության վարչապետ Մոհամեդ Մուստաֆայի Բաքու այցին, որտեղ նրան ընդունել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն՝ Ալիևը վերահաստատել է Ադրբեջանի դիրքորոշումը՝ Պաղեստինը պետք է անկախ պետություն լինի՝ Արևելյան Երուսաղեմ մայրաքաղաքով»։
Իսրայելական կողմը Մուստաֆայի Բաքու այցի և Ալիևի հայտարարության առթիվ ընդամենը ասել է, որ Ադրբեջանի «այդ տեսակետը նորություն» չէ։ Ադրբեջանը Ռամալայում՝ դիվանագիտական ներկայացուցչություն, իսկ Պաղեստինը Բաքվում դեսպանատուն ունի։ Եթե Իսրայելի կառավարությունը Երուսաղեմում Թուրքիայի հյուպատոսությունը փակելու կամ թուրք դիվանագետների նկատմամբ սահմանափակումներ կիրառելու որոշում ընդունի, ապա իսրայելա-ադրբեջանական հարաբերություններում նույնպես խնդիրներ կառաջանան։ Բայց Իսրայելի կառավարությունը Կիրառական քաղաքականության կենտրոնի խորհրդատվությամբ կառաջնորդվի՞։

Закроет ли Израиль консульство Турции в Иерусалиме?
1in.am В Анкаре при поддержке администрации президента Турции вышла книга «Наш палестинский вопрос», в которой Израиль представлен как «страна геноцида», а сионизм как «источник всех мировых бедствий». Директор Центра прикладной политики в Иерусалиме Ран Ишая, который является отставным дипломатом, заявил в интервью «Едиот Ахронот», что речь идет не о «пропаганде, а о стратегическом проекте, целью которого является утверждение турецкого влияния на палестинскую автономию».
По его мнению, Израиль должен отреагировать на «программу» Эрдогана, приостановив деятельность турецкого консульства в Иерусалиме как первый шаг, поскольку консульство является локомотивом влияния, распространяющим турецкую враждебность к Израилю в регионе, отрицая его суверенитет и стремясь к султанскому статусу Турции в Иерусалиме».
Руководитель Центра прикладной политики предложил израильскому правительству до приостановки деятельности турецкого консульства в Иерусалиме «лишить неприкосновенности всех дипломатов, которые считают, что работают не в Израиле, а в Палестинской автономии». По мнению Рана Ишая, «необходимо аннулировать их рабочие визы, ограничить их передвижение по Израилю, снять неприкосновенность с дипломатических автомобилей, прекратить налоговые льготы, аннулировать парковочные места, выделенные для них».
Израильский отставной дипломат считает, что Турция стремится «внедрить ХАМАС в систему Палестинской автономии, легализовать присутствие этой террористической организации в Иерусалиме, создать под консульством организации и объединения радикального ислама». В конце концов, Ран Ишая обратил внимание израильского правительства на «тот факт, что турецкое консульство в Иерусалиме фактически функционирует как посольство в Палестинской автономии».
Очередное открытое проявление турецко-израильской напряженности совпало с визитом премьер-министра Палестинской автономии Мохамеда Мустафы в Баку, где его принял президент Азербайджана Ильхам Алиев. Согласно официальной информации, Алиев подтвердил позицию Азербайджана о том, что Палестина должна быть независимым государством с Восточным Иерусалимом в качестве столицы».
Израильская сторона по поводу визита Мустафы в Баку и заявления Алиева лишь отметила, что «эта точка зрения Азербайджана не является новостью». Азербайджан имеет дипломатическое представительство в Рамалле, а Палестина — посольство в Баку. Если израильское правительство примет решение о закрытии турецкого консульства в Иерусалиме или введении ограничений для турецких дипломатов, то также возникнут проблемы в израильско-азербайджанских отношениях. Но будет ли израильское правительство руководствоваться рекомендациями Центра прикладной политики?