Սերժ Սարգսյանի կողմից Սև բերդն օտարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
20-07-2026 15:03 Հայաստան Իրավունք
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է ՀՀ ՊՆ նախկին նախարար Սերժ Սարգսյանի կողմից Գյումրի քաղաքի Սև բերդ ամրոցն օտարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
«Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Ս.Ս.-ն 2005 թվականի մայիսի 11-ին անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագրով, ուղղակի վաճառքով՝ 22 մլն 951 հզր 500 ՀՀ դրամով ֆիզիկական անձի է օտարել ՀՀ Կառավարության որոշումներից չբխող և դրանցով չնախատեսված հանրապետական նշանակության՝ պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձան հանդիսացող 626.45քմ մակերեսով Գյումրի քաղաքի Սև բերդ ամրոցը և դրա օգտագործման համար նախատեսված 0.7 հա հողամասը:
Նկարագրված գործողությունների արդյունքում էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին՝ անզգուշությամբ առաջացնելով ծանր հետևանքներ, այն է՝ պետությունը կորցրել է հանրապետական նշանակության պատմամշակութային արժեքի նկատմամբ սեփականության իրավունքը և այն չի ընդգրկվել 2007 թվականի մարտի 15-ի թիվ 385-Ն ՀՀ պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակը հաստատելու մասին ՀՀ կառավարության որոշման կից հավելվածներում:
Նախաքննության ընթացքում հսկող դատախազի որոշմամբ Ս.Ս.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է այլ ծանր հետևանք):

The preliminary investigation initiated regarding the case of the alienation of the Black Fortress by Serzh Sargsyan has been completed.
20-07-2026 15:03 Armenia Human Rights
The preliminary investigation initiated regarding the case of the former Minister of Defense of the Republic of Armenia, Serzh Sargsyan, transferring the Sevan Fortress in Gyumri has been completed in the General Department of Particularly Important Cases of the Investigative Committee of the Republic of Armenia and the Department for the Investigation of Electoral Crimes:
«During the preliminary investigation of the criminal case, evident factual data has been obtained indicating that the former Minister of Defense S.S. transferred the Sevan Fortress in Gyumri, which is a national significance historical and cultural monument with an area of 626.45 square meters, and the 0.7-hectare land designated for its use, to a physical person on May 11, 2005, through a real estate sale contract, for 22,951,500 AMD, in a direct sale not stemming from the decisions of the Government of the Republic of Armenia and not foreseen by them:
As a result of the described actions, significant damage has been caused to the legitimate interests of the state, carelessly leading to severe consequences, namely, the state has lost ownership rights over the national significance historical and cultural value, and it has not been included in the annexes of the Government of the Republic of Armenia's decision No. 385-N of March 15, 2007, which establishes the state list of immovable historical and cultural monuments considered state property and not subject to alienation:
Based on the decision of the supervising prosecutor during the preliminary investigation, public criminal prosecution has been initiated against S.S. under point 5 of part 2 of Article 441 of the Criminal Code (abuse of official or service powers or the influence arising from them by an official, which carelessly caused other severe consequences):