Սերժ Սարգսյանի կողմից Սև բերդն օտարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
20-07-2026 15:03 Հայաստան Իրավունք
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է ՀՀ ՊՆ նախկին նախարար Սերժ Սարգսյանի կողմից Գյումրի քաղաքի Սև բերդ ամրոցն օտարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
«Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Ս.Ս.-ն 2005 թվականի մայիսի 11-ին անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագրով, ուղղակի վաճառքով՝ 22 մլն 951 հզր 500 ՀՀ դրամով ֆիզիկական անձի է օտարել ՀՀ Կառավարության որոշումներից չբխող և դրանցով չնախատեսված հանրապետական նշանակության՝ պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձան հանդիսացող 626.45քմ մակերեսով Գյումրի քաղաքի Սև բերդ ամրոցը և դրա օգտագործման համար նախատեսված 0.7 հա հողամասը:
Նկարագրված գործողությունների արդյունքում էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին՝ անզգուշությամբ առաջացնելով ծանր հետևանքներ, այն է՝ պետությունը կորցրել է հանրապետական նշանակության պատմամշակութային արժեքի նկատմամբ սեփականության իրավունքը և այն չի ընդգրկվել 2007 թվականի մարտի 15-ի թիվ 385-Ն ՀՀ պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակը հաստատելու մասին ՀՀ կառավարության որոշման կից հավելվածներում:
Նախաքննության ընթացքում հսկող դատախազի որոշմամբ Ս.Ս.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է այլ ծանր հետևանք):

В связи с делом о передаче Черного замка, инициированным Сержем Саргсяном, предварительное следствие завершено.
20-07-2026 15:03 Армения Право
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное расследование уголовного дела, инициированного в связи с передачей в собственность иностранного государства крепости Севан в городе Гюмри бывшим министром обороны РА Сержем Саргсяном:
«В ходе предварительного расследования уголовного дела были получены очевидные фактические данные о том, что бывший министр обороны РА С.С. 11 мая 2005 года по договору купли-продажи недвижимости, путем прямой продажи, передал физическому лицу крепость Севан в городе Гюмри площадью 626,45 кв. м, являющуюся памятником истории и культуры республиканского значения, и земельный участок площадью 0,7 га, не предусмотренные решениями правительства РА.»
В результате описанных действий государству был причинен значительный ущерб, неосторожно вызвавший тяжелые последствия, а именно: государство утратило право собственности на объект культурного наследия республиканского значения, и он не был включен в приложения к решению правительства РА от 15 марта 2007 года № 385-Н, утверждающему государственный список памятников истории и культуры, являющихся государственной собственностью и не подлежащих отчуждению.
В ходе предварительного расследования по решению прокурора, осуществляющего надзор, в отношении С.С. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 5 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса (злоупотребление должностным лицом своими полномочиями или влиянием, связанным с должностными полномочиями, что неосторожно вызвало другие тяжелые последствия).