ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը հուլիսի 16-ին Տավուշի մարզում ամփոփել է 2026 թվականի առաջին կիսամյակում Փրկարար ծառայության կատարած աշխատանքը։
ՆԳՆ-ից հայտնում են, որ մասնակցել են Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը, ՆԳՆ Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանը, Շրջակա միջավայրի նախարարության Էկոպարեկային ծառայության պետ Վլադիմիր Կիրակոսյանը, փրկարար և Էկոպարեկային ծառայությունների աշխատակիցներ։
Ողջունելով ներկաներին՝ Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է, որ միջգերատեսչական արդյունավետ համագործակցությունն առանցքային նշանակություն ունի արտակարգ իրավիճակների կառավարման, դրանց հետևանքների վերացման և արագ արձագանքման գործում։
ՆԳՆ ՓԾ Տավուշի մարզային փրկարարական վարչության պետ Հայկ Սաղաթելյանը ներկայացրել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում մարզային փրկարարական վարչության ենթակա ստորաբաժանումներում արձանագրվել է 471 կանչ, որից 134-ը՝ տեխնածին բնույթի, 30-ը՝ տարերային և այլ դեպքեր։ Արտակարգ դեպքերի հետևանքով զոհերի թիվը նվազել է՝ 50, տուժածներինը՝ 11,5 տոկոսով։ Գրանցվել է 113 հրդեհ, որից 49-ը՝ բուսածածկ և խոտածածկ տարածքներում․ հրդեհի մեկ դեպք գրանցվել է անտառածածկ տարածքում։
Շնորհակալություն հայտնելով կատարված աշխատանքի համար՝ Արփինե Սարգսյանը հանձնարարել է աղետների ռիսկի կառավարման պլաններն առկա իրավիճակին համապատասխանեցնելու և առավել իրատեսական դարձնելու նպատակով ակտիվացնել համագործակցությունը տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ։
Նախարարը հանձնարարել է համագործակցելով վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինների հետ՝ ակտիվացնել իրազեկման աշխատանքները, առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել ապօրինի ծառահատումների դեմ պայքարին։
Քննարկվել են անտառային հրդեհների կանխարգելման, գետերի վարարումների, անտառային ճանապարհների բարելավման, կուտակված թափուկի մաքրման վերաբերյալ հարցեր։ Քննարկման առարկա են դարձել նաև կարկուտի հետևանքով պատճառված վնասների գնահատման և այդ ուղղությամբ միջգերատեսչական համագործակցության հարցեր։
Կարևորվել է նաև գյուղատնտեսական աշխատանքների, մասնավորապես՝ խոտհնձի ժամանակ հրդեհային անվտանգության կանոնների պահպանման ուղղությամբ բնակչության շրջանում բացատրական աշխատանքների անցկացումը։
Գետերի մաքրման և ափապաշտպան կառույցների ամրացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներն է ներկայացրել Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը։ Նա նշել է, որ առկա ռիսկերը պահանջում են շարունակական և համակարգված ջանքեր հատկապես անտառային հրդեհների կանխարգելման ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով, որ Տավուշը առավել անտառածածկ մարզերից է։
ՆԳՆ Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանը նշել է, որ Տավուշի մարզի անտառամերձ և հանգստյան գոտիներում Փրկարար ծառայության ու Էկոպարեկային ծառայության աշխատակիցները համատեղ իրականացրել են հրդեհավտանգ տարածքների մշտադիտարկում, ինչպես նաև հրդեհների կանխարգելման գործողությունները համակարգելու նպատակով համայնքներում անցկացվել են հանդիպումներ։
Էկոպարեկային ծառայության պետ Վլադիմիր Կիրակոսյանի խոսքով՝ թեև ծառայությունը Տավուշի մարզում նոր է ձևավորվել, սակայն Փրկարար ծառայության հետ արդեն իսկ կա արդյունավետ համագործակցություն։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը կարևորել է միջգերատեսչական մակարդակում համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ խնդիրների վերհանման և լուծման տեսանկյունից անհրաժեշտ է պարբերաբար անցկացնել նման ձևաչափով հանդիպումներ։

Министр внутренних дел дал поручения по предотвращению лесных пожаров.
Министр внутренних дел Арпине Саргсян 16 июля подвела итоги работы Спасательной службы за первое полугодие 2026 года в Тавушской области.
В МВД сообщают, что в мероприятии приняли участие губернатор Тавушской области Гайк Галунян, директор Спасательной службы МВД - заместитель министра внутренних дел Арам Газарян, начальник Экопарековой службы Министерства окружающей среды Владимир Киракосян, спасатели и сотрудники Экопарековой службы.
Приветствуя присутствующих, Арпине Саргсян подчеркнула, что эффективное межведомственное сотрудничество имеет ключевое значение для управления чрезвычайными ситуациями, устранения их последствий и быстрого реагирования.
Начальник Спасательной службы Тавушской области Хайк Сагателян сообщил, что в отчетный период в подразделениях областной спасательной службы было зарегистрировано 471 вызов, из которых 134 - техногенного характера, 30 - стихийные и другие случаи. Число жертв в результате чрезвычайных ситуаций снизилось на 50, число пострадавших - на 11,5 процента. Зарегистрировано 113 пожаров, из которых 49 - в растительности и травяных покрытиях; один случай пожара был зарегистрирован в лесной зоне.
Выражая благодарность за проделанную работу, Арпине Саргсян поручила активизировать сотрудничество с органами местного самоуправления с целью приведения планов управления рисками бедствий в соответствие с текущей ситуацией и их более реалистичного оформления.
Министр поручила активизировать работу по информированию, сотрудничая с контролирующими инспекционными органами, уделяя особое внимание борьбе с незаконной вырубкой деревьев.
Обсуждались вопросы предотвращения лесных пожаров, наводнений рек, улучшения лесных дорог, очистки накопившегося мусора. Также предметом обсуждения стали вопросы оценки ущерба, причиненного градом, и межведомственного сотрудничества в этом направлении.
Также было подчеркнуто важность проведения разъяснительной работы среди населения по соблюдению правил пожарной безопасности во время сельскохозяйственных работ, в частности, во время сенокоса.
Работы по очистке рек и укреплению берегозащитных сооружений представил губернатор Тавушской области Гайк Галунян. Он отметил, что существующие риски требуют постоянных и систематических усилий, особенно в направлении предотвращения лесных пожаров, учитывая, что Тавуш является одной из наиболее лесистых областей.
Заместитель министра внутренних дел, директор Спасательной службы Арам Газарян отметил, что сотрудники Спасательной службы и Экопарековой службы совместно проводили постоянный мониторинг пожароопасных территорий в лесных и курортных зонах Тавушской области, а также проводились встречи в общинах с целью координации мероприятий по предотвращению пожаров.
По словам начальника Экопарековой службы Владимира Киракосяна, хотя служба только недавно была сформирована в Тавушской области, однако уже существует эффективное сотрудничество с Спасательной службой.
Министр внутренних дел Арпине Саргсян подчеркнула важность сотрудничества на межведомственном уровне, отметив, что с точки зрения выявления и решения проблем необходимо регулярно проводить встречи в таком формате.