ԱՄՆ-ն իններորդ գիշերն անընդմեջ հարվածներ է հասցրել Իրանին
1lurer.am  Երկուշաբթի Պենտագոնը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգներն իններորդ գիշերն անընդմեջ հարվածներ է հասցրել Իրանին՝ թիրախավորելով երկրի ռազմական ենթակառուցվածքներն ու ռազմավարական ակտիվները։
ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը հայտնել է, որ նշանակետերը եղել են «իրանական հրամանատարական կենտրոնները, օդային պաշտպանության և ափամերձ հսկողության օբյեկտները, ռազմածովային ուժերը, հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի արձակման դիրքերը, ինչպես նաև կապի կենտրոնները»։
Վերջին հարվածը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Վաշինգտոնը հայտնել է երեք ամերիկացի զինծառայողի մահվան մասին։
Նոր հարվածների նպատակը, ըստ CENTCOM-ի հայտարարության, Իսլամական Հանրապետության ռազմական ներուժի հետագա թուլացումն է, որը, ամերիկյան կողմի պնդմամբ, օգտագործվում է Հորմուզի նեղուցում առևտրային նավերի և քաղաքացիական նավաստիների վրա հարձակումների համար:

США нанесли удары по Ирану девятую ночь подряд
1lurer.am  В понедельник Пентагон заявил, что Соединенные Штаты в девятый раз подряд нанесли удары по Ирану, нацелившись на военную инфраструктуру и стратегические активы страны.
Центральное командование США сообщило, что целями были «иранские командные центры, объекты воздушной обороны и прибрежного контроля, военно-морские силы, позиции для запуска ракет и беспилотников, а также центры связи».
Последний удар произошел после того, как Вашингтон сообщил о смерти трех американских военнослужащих.
Новая волна ударов, согласно заявлению CENTCOM, направлена на дальнейшее ослабление военной мощи Исламской Республики, которая, по утверждению американской стороны, используется для атак на торговые суда и гражданских моряков в Ормузском проливе.