Մինչև օգոստոսի 2-ը ավագ դպրոցների առցանց հայտագրումը կիրականացվի առաջնահերթություն ունեցողների համար
20-07-2026 13:55 Հայաստան Հասարակություն
Այսօրվանից ՀՀ պետական ավագ դպրոցներում մեկնարկել է 10-րդ դասարանի ընդունելության առցանց հայտագրման առաջին փուլը, որը նախատեսված է առաջնահերթություն ունեցող սովորողների համար։
Այս փուլում  կարող են հայտագրվել՝
1․ տվյալ դպրոցում սովորող քույր, եղբայր ունեցող երեխաները,
2․ տվյալ դպրոցի աշխատակիցների երեխաները,
3․ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված՝ տվյալ դպրոցից մինչև տուն սպասարկման հետիոտնային հասանելիության շառավղով բնակվող ներքոնշյալ խմբերի երեխաները՝
․ ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում ընդգրկված ընտանիքների    երեխաները կամ «Պետական նպաստների մասին» օրենքով և ՀՀ կառավարության որոշմամբ  հաստատված կարգով ընտանիքի մեկ հաշվարկային անդամի՝ անապահովության նպաստ ստանալու իրավունք տվող սահմանային շեմի 160 տոկոսի արժեքից ցածր ամսական եկամուտ  ունեցող և ընտանիքի անապահովության գնահատման կարգով սոցիալապես անապահով ճանաչված ընտանիքների երեխաները,
· խնամակալության տակ գտնվող երեխաները,
·  հաշմանդամություն ունեցող կամ հաշմանդամություն ունեցող ծնողների երեխաները։
Արտոնությունից կարող են օգտվել նաև ՀՀ տարածքում ներքին գործուղման հետևանքով առնվազն 6 ամիս ժամկետով այլ բնակավայր տեղափոխված պետական համակարգի աշխատողների երեխաները, եթե ծնողը (նրա օրինական ներկայացուցիչը) մինչև հայտագրման մեկնարկը՝ հուլիսի 20-ը, ԿԳՄՍ նախարարության էլեկտրոնային հասցեին (secretariat@escs.am) ուղարկել է դիմում և համապատասխան տեղեկանքներ՝ ըստ սահմանված կարգի։
Նշված արտոնությունները վերաբերում են ինչպես հայերենով, այնպես էլ ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններ հաճախողներին։ Համակարգը արտոնություն ունեցողների համար բաց կլինի մինչև օգոստոսի 2-ը՝ ժամը 24։00–ն ներառյալ։ Նշված ժամկետի ավարտից հետո ավագ դպրոցի ընդունելության հայտագրումը կիրականացվի ընդհանուր հիմունքներով՝ 2-րդ փուլով։
Երկրորդ փուլ՝
Օգոստոսի 4–ին՝ ժամը 09:00-ից, տասներորդ դասարանցիների հայտագրման գործընթացը կիրականացվի ընդհանուր հիմունքներով՝ հայերենով ուսուցմամբ դասարանների ընդունելության համար, այդ թվում՝ օտարերկրյա քաղաքացիների, երկքաղաքացիների, քաղաքացիություն չունեցող անձանց (նրանց օրինական ներկայացուցիչների) համար։ Հայտագրում կիրականացվի նաև այն սովորողների համար, որոնց ծնողներից մեկը պատկանում է նշված խմբերից որևէ մեկին, իսկ մյուսը՝ ՀՀ քաղաքացի է։ Համակարգը բաց է նաև ազգային փոքրամասնություններին պատկանող երեխաների համար, որոնց ծնողները ցանկանում են երեխաներին հայտագրել հայերենով ուսուցմամբ դասարաններում։
Երկյակ, եռյակ, քառյակ և ավելի երեխաներից առնվազն մեկի հայտագրումը որևէ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունում ապահովում է մյուս երեխաների ընդունելությունը նույն հաստատություն՝ անկախ լիցենզիայով տրված տեղերի քանակից։
Օգոստոսի 11-ին՝ ժամը 09:00-ից, հայտագրում կիրականացվի նաև հետևյալ խմբերի համար՝ ծնողների ընտրությամբ ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններում․
· օտարերկրյա քաղաքացիներ,
· երկքաղաքացիներ,
· քաղաքացիություն չունեցող անձինք (նրանց օրինական ներկայացուցիչներ),
· ազգայինփոքրամասնություններին պատկանող երեխաներ,
·  երբ ծնողներից մեկը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի է։
Հայտագրման անհրաժեշտություն չկա այն դպրոցներում, որտեղ ընդունելությունը կիրականացվի սահմանված ներքին ընթացակարգերով․
·  մասնագիտացված դպրոցներ,
·  բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ենթակայությամբ գործող դպրոցներ,
·  հանրակրթական դպրոցների «Արհեստական բանականություն» սերունդ   դասարաններ,
·  միջնակարգ դպրոցներ կամ վարժարաններ, որտեղ ծնողի դիմումի համաձայն՝ սովորողները կփոխադրվեն նույն ուսումնական հաստատության կրթության երրորդ աստիճան:
Առցանց հայտագրումն իրականացվում  է  երկու քայլով.
Քայլ 1 – Մուտք գործեք https://my.emis.am հարթակ և բացեք օգտատիրոջ էջը: Էջը բացելու մանրամասն քայլերը ներկայացված են «Գրանցում my.emis.am» տեսաուղեցույցում:
Քայլ 2 – Եթե արդեն անցել եք նույնականացում և https://my.emis.am հարթակում ունեք ձեր էջը, ապա սպասեք հայտագրման մեկնարկին, որպեսզի ընտրեք դպրոցը: Հայտագրման քայլերը ներկայացված են  «Ավագ դպրոցում հայտագրում» տեսաուղեցույցում:
Հաշվի առնելով, որ գրանցումը ժամանակատար է, մեկ անգամ ևս խորհուրդ ենք տալիս մինչև հայտագրման մեկնարկը գրանցվել և համակարգում անցնել նույնականացում, որից հետո հնարավոր կլինի երեխային հայտագրել ձեր նախընտրած դպրոցում:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ նույն օգտահաշվից տարբեր սարքերով հնարավոր չէ  միաժամանակ մուտք գործել համակարգ և հայտագրել երեխային, ուստի հորդորում ենք հայտագրումն իրականացնել մեկ օգտահաշվից, մեկ համակարգչով։
Հայտագրման, դպրոցի տնօրենին դիմում ներկայացնելու, ինչպես նաև դպրոցի հետ պայմանագիր կնքելու ողջ գործընթացը թվայնացված է և հնարավոր է իրականացնել Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգում՝ ծնողի կողմից ստեղծված էջով։

До 2 августа онлайн-регистрация в старшие школы будет проводиться для лиц, имеющих приоритет.
С сегодняшнего дня в государственных старших школах Армении начался первый этап онлайн-заявки на поступление в 10-й класс, который предназначен для учащихся с приоритетом.
На этом этапе могут подавать заявки:
1. Дети, имеющие братьев или сестер, обучающихся в данной школе,
2. Дети сотрудников данной школы,
3. Дети следующих групп, проживающие в радиусе пешеходной доступности от данной школы, установленной законодательством Армении:
• Дети семей, включенных в систему оценки неблагополучия, или семьи, имеющие право на получение пособия по неблагополучию, согласно закону «О государственных пособиях» и постановлению правительства Армении, с месячным доходом ниже 160% от установленного предела, а также дети семей, признанных социально неблагополучными по системе оценки неблагополучия,
• Дети, находящиеся под опекой,
• Дети с инвалидностью или дети родителей с инвалидностью.
Также воспользоваться льготой могут дети государственных служащих, которые в результате внутренней командировки переехали в другое населённое место на срок не менее 6 месяцев, если родитель (его законный представитель) до начала подачи заявок, до 20 июля, направил заявление и соответствующие документы на электронный адрес Министерства образования, науки, культуры и спорта (secretariat@escs.am) в установленном порядке.
Указанные льготы касаются как классов с обучением на армянском, так и на русском языках. Система будет открыта для льготников до 2 августа включительно, до 24:00. После истечения указанного срока подача заявок на поступление в старшую школу будет осуществляться на общих основаниях во втором этапе.
Второй этап —
4 августа с 09:00 начнется процесс подачи заявок для десятиклассников на общих основаниях для классов с обучением на армянском языке, включая иностранных граждан, лиц с двойным гражданством и лиц без гражданства (их законных представителей). Заявки также будут приниматься для учащихся, один из родителей которых принадлежит к одной из указанных групп, а другой является гражданином Армении. Система открыта также для детей, принадлежащих к национальным меньшинствам, чьи родители хотят зарегистрировать детей в классах с обучением на армянском языке.
Регистрация хотя бы одного ребенка из группы, тройки, четверки и более в любом общеобразовательном учебном заведении обеспечивает прием остальных детей в то же заведение, независимо от количества мест, выданных лицензией.
11 августа с 09:00 регистрация также будет проводиться для следующих групп по выбору родителей в классах с обучением на русском языке:
• Иностранные граждане,
• Лица с двойным гражданством,
• Лица без гражданства (их законные представители),
• Дети, принадлежащие к национальным меньшинствам,
• Когда один из родителей является гражданином Республики Армения.
Нет необходимости в регистрации в тех школах, где прием будет осуществляться по установленным внутренним процедурам:
• Специализированные школы,
• Школы, действующие под эгидой высших учебных заведений,
• Классы «Искусственный интеллект» в общеобразовательных школах,
• Средние школы или гимназии, где по заявлению родителя учащиеся будут переведены на третью ступень образования в том же учебном заведении.
Онлайн-регистрация осуществляется в два этапа.
Шаг 1 — Войдите на платформу https://my.emis.am и откройте страницу пользователя. Подробные шаги для открытия страницы представлены в видеогиде «Регистрация на my.emis.am».
Шаг 2 — Если вы уже прошли идентификацию и у вас есть ваша страница на платформе https://my.emis.am, то дождитесь начала регистрации, чтобы выбрать школу. Шаги регистрации представлены в видеогиде «Регистрация в старшей школе».
Учитывая, что регистрация занимает время, еще раз рекомендуем зарегистрироваться и пройти идентификацию в системе до начала регистрации, после чего будет возможно зарегистрировать ребенка в выбранной вами школе.
Одновременно сообщаем, что с одного аккаунта нельзя одновременно входить в систему с разных устройств и регистрировать ребенка, поэтому настоятельно рекомендуем проводить регистрацию с одного аккаунта на одном компьютере.
Процесс подачи заявки, обращения к директору школы, а также заключение договора со школой полностью цифровизирован и может быть осуществлен в Информационной системе управления образованием через страницу, созданную родителем.