Տեմպը չենք թուլացնում, մինչև չտեսնենք՝ փոշեկլանիչ ցանցերը համատարած են. խաղի նոր կանոնները պետք է պահվեն
20-07-2026 15:22 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
armtimes.com «Շինարարության հրապարակների համար սահմանված պայմանների չպահպանման դեպքերով կազմվել է 80 արձանագրություն, որից 2-ը կազմվել է աշխատակազմի քաղաքաշինության հողի վերահսկողության վարչության կողմից՝ օդի աղտոտվածությունը չափող սարքերի բացակայության հիմքով»:
Այս մասին գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ Երևանի քաղաքապետին է զեկուցել Քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության ղեկավարի ժ/պ Սամվել Ղուկասյանը:
«54 արձանագրություն կազմվել է Աշխատակազմի հասարակական կարգի պահպանության ծառայության կողմից, որից 20-ը՝ փոշեկլանիչ ցանցեր, 4-ը՝ օդի աղտոտվածությունը չափող սարքերի բացակայության հիմքով: Վարչական շրջանների ղեկավարների աշխատակազմերը կազմել են 24 արձանագրություն, որոնցից 2-ը՝ Աջափնյակ, 3-ը՝ Ավան, 10-ը՝ Արաբկիր, 2-ը՝ Դավթաշեն, 2-ը՝ Կենտրոն, 1-ը՝ Մալաթիա-Սեբաստիա, 2-ը՝ Նոր-Նորք, 2-ը՝ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջաններում, որոնցից 13-ը՝ փոշեկլանիչ ցանցերի և 3-ը՝ օդի աղտոտվածությունը չափող սարքերի բացակայության հիմքով»,- ասել է Ղուկասյանը։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն արձագանքել է ցուցանիշներին:
«Այս տեմպը կարծում եմ՝ պետք է պահպանվի, մինչև չսկսենք տեսնել, որ փոշեկլանիչ ցանցերը Երևան քաղաքում համատարած են, մինչև մենք չսկսենք տեսնել, որ քաղաքում արվող շինարարությունները, լինի ենթակառուցվածքային, թե շենքերի կառուցման, պահպանում են ավագանու որոշման բոլոր կանոնները։
Այսինքն՝ այս տեմպը չենք թուլացնում, շարունակում ենք այս նույն տեմպով, մինչև բոլորը հասկանան՝ խաղի նոր կանոնները բոլորը պետք է պահպանեն»,- ընդգծել է նա։

Темп не ослабляем, пока не увидим, что пылесосные сети повсеместны. Новые правила игры должны соблюдаться.
20-07-2026 15:22 Армения Обзор прессы Диаспоры
armtimes.com «Составлено 80 протоколов за случаи несоблюдения условий, установленных для строительных площадок, из которых 2 составлены управлением контроля за использованием земель в строительстве аппарата мэрии на основании отсутствия приборов для измерения загрязнения воздуха»:
Об этом на оперативном совещании сообщил исполняющий обязанности руководителя управления градостроительства и контроля за использованием земель Самвел Гукасян мэру Еревана.
«54 протокола составлено службой охраны общественного порядка аппарата, из которых 20 — по отсутствию пылесосных сетей, 4 — по отсутствию приборов для измерения загрязнения воздуха. Аппараты глав районов составили 24 протокола, из которых 2 — в Аджапняке, 3 — в Аване, 10 — в Арабкире, 2 — в Давташене, 2 — в Центре, 1 — в Малахия-Себастии, 2 — в Нор-Норке, 2 — в административных районах Канакер-Зейтун, из которых 13 — по отсутствию пылесосных сетей и 3 — по отсутствию приборов для измерения загрязнения воздуха»,- сказал Гукасян.
Мэр Еревана Тигран Авинян отреагировал на показатели.
«Я считаю, что этот темп должен сохраняться, пока мы не начнем видеть, что пылесосные сети в Ереване повсеместны, пока мы не начнем видеть, что строящиеся в городе объекты, будь то инфраструктурные или здания, соблюдают все правила решений совета.
То есть, мы не ослабляем этот темп, продолжаем в том же духе, пока все не поймут, что новые правила игры должны соблюдать все»,- подчеркнул он.