Տեմպը չենք թուլացնում, մինչև չտեսնենք՝ փոշեկլանիչ ցանցերը համատարած են. խաղի նոր կանոնները պետք է պահվեն
20-07-2026 15:22 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
armtimes.com «Շինարարության հրապարակների համար սահմանված պայմանների չպահպանման դեպքերով կազմվել է 80 արձանագրություն, որից 2-ը կազմվել է աշխատակազմի քաղաքաշինության հողի վերահսկողության վարչության կողմից՝ օդի աղտոտվածությունը չափող սարքերի բացակայության հիմքով»:
Այս մասին գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ Երևանի քաղաքապետին է զեկուցել Քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության ղեկավարի ժ/պ Սամվել Ղուկասյանը:
«54 արձանագրություն կազմվել է Աշխատակազմի հասարակական կարգի պահպանության ծառայության կողմից, որից 20-ը՝ փոշեկլանիչ ցանցեր, 4-ը՝ օդի աղտոտվածությունը չափող սարքերի բացակայության հիմքով: Վարչական շրջանների ղեկավարների աշխատակազմերը կազմել են 24 արձանագրություն, որոնցից 2-ը՝ Աջափնյակ, 3-ը՝ Ավան, 10-ը՝ Արաբկիր, 2-ը՝ Դավթաշեն, 2-ը՝ Կենտրոն, 1-ը՝ Մալաթիա-Սեբաստիա, 2-ը՝ Նոր-Նորք, 2-ը՝ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջաններում, որոնցից 13-ը՝ փոշեկլանիչ ցանցերի և 3-ը՝ օդի աղտոտվածությունը չափող սարքերի բացակայության հիմքով»,- ասել է Ղուկասյանը։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն արձագանքել է ցուցանիշներին:
«Այս տեմպը կարծում եմ՝ պետք է պահպանվի, մինչև չսկսենք տեսնել, որ փոշեկլանիչ ցանցերը Երևան քաղաքում համատարած են, մինչև մենք չսկսենք տեսնել, որ քաղաքում արվող շինարարությունները, լինի ենթակառուցվածքային, թե շենքերի կառուցման, պահպանում են ավագանու որոշման բոլոր կանոնները։
Այսինքն՝ այս տեմպը չենք թուլացնում, շարունակում ենք այս նույն տեմպով, մինչև բոլորը հասկանան՝ խաղի նոր կանոնները բոլորը պետք է պահպանեն»,- ընդգծել է նա։

We won't ease the pace until we see that the vacuum cleaner nets are widespread. The new game rules must be followed.
20-07-2026 15:22 Armenia Press of Diaspora
armtimes.com «A total of 80 reports have been compiled for cases of non-compliance with the conditions set for construction sites, of which 2 were compiled by the Urban Development and Land Control Department due to the absence of air pollution measuring devices»:
This was reported to the Mayor of Yerevan by Acting Head of the Urban Development and Land Control Department Samvel Ghukasyan during a procedural meeting:
«54 reports were compiled by the Public Order Protection Service of the Staff, of which 20 were for dust collection networks, and 4 were due to the absence of air pollution measuring devices. The staff of the administrative districts compiled 24 reports, of which 2 were from Ajapnyak, 3 from Avan, 10 from Arabkir, 2 from Davtashen, 2 from Kentron, 1 from Malatia-Sebastia, 2 from Nor-Nork, and 2 from Kanaker-Zeytun administrative districts, of which 13 were for dust collection networks and 3 were for the absence of air pollution measuring devices,» Ghukasyan said.
The Mayor of Yerevan, Tigran Avinyan, responded to the figures:
«I believe this pace should be maintained until we start to see that dust collection networks are widespread in the city of Yerevan, until we start to see that the constructions taking place in the city, whether infrastructural or building constructions, comply with all the regulations of the council's decision.
In other words, we will not ease this pace; we will continue at this same pace until everyone understands that the new rules of the game must be followed by all,» he emphasized.