Հայաստանը, առաջին անգամ հանդիսանալով Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ, պատրաստակամ է համագործակցելու բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ. ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ
20-07-2026 13:05 Մամլո հաղորդագրություն
Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցում է Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 48-րդ նստաշրջանին, որը տեղի է ունենում Կորեայի Հանրապետության Բուսան քաղաքում։
Ընդհանուր քննարկմանն իր ելույթում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Արամ Հակոբյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը, առաջին անգամ հանդիսանալով Կոմիտեի անդամ, պատրաստակամ է համագործակցելու բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ՝ 1972 թ. կոնվենցիայի կիրարկումն ամրապնդելու ուղղությամբ։
Նա բարձր է գնահատել Համաշխարհային ժառանգության կենտրոնի ջանքերը՝ Համաշխարհային ժառանգության ցանկում թերներկայացված մասնակից պետություններին աջակցելու գործում և ընդգծել Կենտրոնի կարողություններն ամրապնդելու անհրաժեշտությունը։
Վկայակոչելով Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը, որը հյուրընկալվելու է Հայաստանում 2026 թ. հոկտեմբերին, Արամ Հակոբյանը բարձր է գնահատել Կենտրոնի դերակատարությունը կլիմայական և կենսաբազմազանության օրակարգում, մասնավորապես՝ մշակութային ու բնական ժառանգության պաշտպանության և կենսաբազմազանության պահպանման միջև կապերի ամրապնդման միջոցով։

Armenia, for the first time being a member of the World Heritage Committee, is ready to cooperate with all interested parties. The Permanent Representative of Armenia to UNESCO
20-07-2026 13:05 Press release
The Armenian delegation is participating in the 48th session of the World Heritage Committee, which is taking place in Busan, Republic of Korea.
In his speech during the general discussion, Armenia's Permanent Representative to UNESCO, Aram Hakobyan, emphasized that Armenia, being a member of the Committee for the first time, is ready to cooperate with all interested parties to strengthen the implementation of the 1972 Convention.
He highly appreciated the efforts of the World Heritage Center to support underrepresented state parties in the World Heritage List and stressed the need to strengthen the Center's capacities.
Citing the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity, which will be hosted in Armenia in October 2026, Aram Hakobyan praised the Center's role in the climate and biodiversity agenda, particularly through strengthening the links between the protection of cultural and natural heritage and the conservation of biodiversity.