Հայաստանը, առաջին անգամ հանդիսանալով Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ, պատրաստակամ է համագործակցելու բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ. ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ
20-07-2026 13:05 Մամլո հաղորդագրություն
Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցում է Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 48-րդ նստաշրջանին, որը տեղի է ունենում Կորեայի Հանրապետության Բուսան քաղաքում։
Ընդհանուր քննարկմանն իր ելույթում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Արամ Հակոբյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը, առաջին անգամ հանդիսանալով Կոմիտեի անդամ, պատրաստակամ է համագործակցելու բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ՝ 1972 թ. կոնվենցիայի կիրարկումն ամրապնդելու ուղղությամբ։
Նա բարձր է գնահատել Համաշխարհային ժառանգության կենտրոնի ջանքերը՝ Համաշխարհային ժառանգության ցանկում թերներկայացված մասնակից պետություններին աջակցելու գործում և ընդգծել Կենտրոնի կարողություններն ամրապնդելու անհրաժեշտությունը։
Վկայակոչելով Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը, որը հյուրընկալվելու է Հայաստանում 2026 թ. հոկտեմբերին, Արամ Հակոբյանը բարձր է գնահատել Կենտրոնի դերակատարությունը կլիմայական և կենսաբազմազանության օրակարգում, մասնավորապես՝ մշակութային ու բնական ժառանգության պաշտպանության և կենսաբազմազանության պահպանման միջև կապերի ամրապնդման միջոցով։

Армения, впервые став членом Комитета всемирного наследия, готова сотрудничать со всеми заинтересованными сторонами. Постоянный представитель Армении в ЮНЕСКО
20-07-2026 13:05 Пресс-релизы
Делегация Армении участвует в 48-й сессии Комитета всемирного наследия, которая проходит в городе Пусан, Республика Корея.
В своем выступлении на общем обсуждении постоянный представитель Армении при ЮНЕСКО Арам Hakobyan подчеркнул, что Армения, впервые являясь членом Комитета, готова сотрудничать со всеми заинтересованными сторонами для укрепления применения Конвенции 1972 года.
Он высоко оценил усилия Центра всемирного наследия по поддержке стран-участниц, недостаточно представленных в Списке всемирного наследия, и подчеркнул необходимость укрепления возможностей Центра.
Ссылаясь на 17-ю Конференцию сторон Конвенции о биологическом разнообразии, которая пройдет в Армении в октябре 2026 года, Арам Хакобян высоко оценил роль Центра в климатической и биологической повестке дня, в частности, через укрепление связей между защитой культурного и природного наследия и сохранением биологического разнообразия.