Չարլզ III-ն ընդունել է Սթարմերի՝ վարչապետի պաշտոնից հրաժարականը
shantnews.am  Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ը ընդունել է վարչապետ Քիր Սթարմերի հրաժարականը, հայտնել է Բուքինգհեմյան պալատը։
«Խորհրդարանի անդամ սըր Քիր Սթարմերը այս առավոտ հանդիպել է Նորին Մեծությանը և ներկայացրել իր հրաժարականը վարչապետի ու Գանձապետարանի առաջին լորդի պաշտոններից, ինչը Նորին Մեծությունը բարեհաճորեն ընդունել է»,-ասվում է պալատի հայտարարության մեջ, որը փոխանցում է Sky News-ը։
Ուրբաթ օրը Էնդի Բերնհեմն ընտրվեց Մեծ Բրիտանիայի իշխող Լեյբորիստական ​​կուսակցության առաջնորդ։ Երկուշաբթի նա Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնում կփոխարինի Քիր Սթարմերին։ Դրանից հետո Բերնհեմը կսկսի կառավարության կազմի վերադասավորումը։

Чарльз III принял отставку Стармера с поста премьер-министра.
shantnews.am  Король Великобритании Чарльз III принял отставку премьер-министра Кира Стармера, сообщил Букингемский дворец.
«Член парламента сэр Кир Стармер сегодня утром встретился с Его Величеством и представил свою отставку с постов премьер-министра и первого лорда казначейства, что Его Величество любезно принял»,- говорится в заявлении дворца, которое передает Sky News.
В пятницу Энди Бернхэм был избран лидером правящей Лейбористской партии Великобритании. В понедельник он заменит Кира Стармера на посту премьер-министра Великобритании. После этого Бернхэм начнет перераспределение состава правительства.