Չարլզ III-ն ընդունել է Սթարմերի՝ վարչապետի պաշտոնից հրաժարականը
shantnews.am  Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ը ընդունել է վարչապետ Քիր Սթարմերի հրաժարականը, հայտնել է Բուքինգհեմյան պալատը։
«Խորհրդարանի անդամ սըր Քիր Սթարմերը այս առավոտ հանդիպել է Նորին Մեծությանը և ներկայացրել իր հրաժարականը վարչապետի ու Գանձապետարանի առաջին լորդի պաշտոններից, ինչը Նորին Մեծությունը բարեհաճորեն ընդունել է»,-ասվում է պալատի հայտարարության մեջ, որը փոխանցում է Sky News-ը։
Ուրբաթ օրը Էնդի Բերնհեմն ընտրվեց Մեծ Բրիտանիայի իշխող Լեյբորիստական ​​կուսակցության առաջնորդ։ Երկուշաբթի նա Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնում կփոխարինի Քիր Սթարմերին։ Դրանից հետո Բերնհեմը կսկսի կառավարության կազմի վերադասավորումը։

Charles III has accepted Starmer's resignation from the position of Prime Minister.
shantnews.am King Charles III of Great Britain has accepted the resignation of Prime Minister Keir Starmer, Buckingham Palace has announced.
«Member of Parliament Sir Keir Starmer met with His Majesty this morning and submitted his resignation from the positions of Prime Minister and First Lord of the Treasury, which His Majesty graciously accepted», the palace's statement, reported by Sky News, says.
On Friday, Andy Burnham was elected as the leader of the ruling Labour Party in Great Britain. On Monday, he will replace Keir Starmer as Prime Minister of Great Britain. After that, Burnham will begin reshuffling the government.