ՊԵԿ-ը Ծառուկյանի «Օնիրա Քլաբ»-ում բացահայտել է 300 մլն դրամի չհայտարարագրված հասույթ
ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության  և օպերատիվ հետախուզության վարչությունում օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել այն մասին, որ Կոտայքի մարզի Վերին Պտղնի՝ Երևան-Աբովյան խճուղու 5 հասցեում գործող «Օ․ Ք․» ՍՊ ընկերությունը, որը հանրությանն առավել հայտնի է որպես զվարճանքի և ժամանցի կենտրոն կամ խաղատուն, գործունեության արդյունքում իրացումից ստացված հասույթներն ամբողջությամբ չի արտացոլում հարկային մարմին ներկայացվող հարկային հաշվարկներում:
ՊԵԿ-ից հայտնում են, որ այս ամենի հետևանքով ընկերության պատասխանատու անձինք թերհայտարարագրում են իրացման իրական շրջանառությունները, ինչի արդյունքում պակաս են հաշվարկվում բյուջե վճարվող հարկային պարտավորությունները։
«ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցները ձեռնարկված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շրջանակում որպես հաճախորդներ կապ են հաստատել ընկերության համապատասխան աշխատակիցների հետ՝ ընկերության կողմից կազմակերպվող միջոցառումների փաստացի գնացուցակին ծանոթանալու նպատակով: Վերջիններս, չգիտակցելով այն հանգամանքը, որ հաճախորդները հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության քողարկված աշխատակիցներ են, հայտնել են միջոցառումների իրական գնացուցակի տվյալները, միաժամանակ տեղեկացրել են, որ, անկախ հյուրերի քանակից, սրահը տրամադրվում է 12 մլն․ ՀՀ դրամից ոչ պակաս արժեքով։
Ճշտվել են նաև հանգստի և ժամանցի վայրի այն տարածքները, որտեղ կարող են առկա լինեն ընկերության իրացման շրջանառության վերաբերյալ թվային և փաստաթղային արժանահավատ տվյալներ։
Հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցները ստացված տվյալները մանրամասն վերլուծել են, մշակել միջոցառումների կատարման հաջորդականությունը և անցել բացահայտ գործողությունների։
Միջոցառումների շրջանակներում համաժամանակյա հետազոտվել են համակարգիչներում առկա ընկերության գործունեության վերաբերյալ տվյալները,  ներքին հաշվառման և սևագիր փաստաթղթերը:
Ձեռք բերված տվյալները համադրվել են ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվական բազայում առկա նույն ժամանակաշրջանների վերաբերելի հարկային հաշվարկների տվյալների հետ, արդյունքում պարզվել է, որ ընկերության 2025-26թթ.-ին կազմակերպած 25 խնջույքներից ձևավորված 300 մլն ՀՀ դրամ գումարի չափով հասույթը չի արտացոլվել հարկային մարմին ներկայացված հաշվարկներում։ Արդյունքում չի հաշվարկվել և պետական բյուջե չի վճարվել շուրջ 82 մլն ՀՀ դրամ։
Փաստի առթիվ առերևույթ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն, որտեղ  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով  նախաձեռնվել է քրեական վարույթ»,- ասվում է ՊԵԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Միաժամանակ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն հորդորում է տնտեսվարողների զերծ մնալ նման վարքագծից և գործել թափանցիկ, իսկ քաղաքացիներին հորդորում է պահանջել ՀԴՄ կտրոններ կամ օրենսդրությամբ սահմանված այլ վճարային փաստաթղթեր։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

Государственная налоговая служба выявила 300 миллионов драмов незадекларированного дохода в клубе «Онира» у Царукяна.
20-07-2026 11:53 Армения Пресс-релизы
В Управлении расследований и оперативной разведки Государственной налоговой службы Армении поступила оперативная информация о том, что компания «О. К.», расположенная по адресу 5 на шоссе Ереван-Абовян в Верин Птгни Котайкской области, известная общественности как центр развлечений и досуга или казино, полностью не отражает доходы от своей деятельности в налоговых расчетах, представляемых налоговым органам.
В ГНС сообщают, что в результате этого ответственные лица компании занижают реальные объемы продаж, что приводит к недоимке налоговых обязательств, подлежащих уплате в бюджет.
«Сотрудники Управления расследований и оперативной разведки Государственной налоговой службы Армении в рамках проведенных масштабных оперативно-розыскных мероприятий установили контакт с соответствующими сотрудниками компании в качестве клиентов с целью ознакомиться с фактическим прайс-листом мероприятий, организуемых компанией. Последние, не осознавая, что клиенты являются скрытыми сотрудниками Управления расследований и оперативной разведки, предоставили данные о реальном прайс-листе мероприятий, одновременно сообщив, что независимо от количества гостей, зал предоставляется не менее чем за 12 миллионов драмов Армении.
Также были уточнены территории места отдыха и досуга, где могут находиться достоверные цифровые и документальные данные о продажах компании.
Сотрудники Управления расследований и оперативной разведки проанализировали полученные данные, разработали последовательность проведения мероприятий и перешли к открытым действиям.
В рамках мероприятий одновременно были исследованы данные о деятельности компании, находящиеся на компьютерах, внутренние учетные и черновые документы.
Полученные данные были сопоставлены с данными налоговых расчетов за аналогичные периоды, имеющимися в информационной базе ГНС Армении, в результате чего выяснилось, что доход в размере 300 миллионов драмов Армении от 25 мероприятий, организованных компанией в 2025-26 годах, не был отражен в расчетах, представленных налоговым органам. В результате не был рассчитан и не уплачен в государственный бюджет около 82 миллионов драмов Армении.
По факту было подано сообщение о явном преступлении в Главное управление по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета Армении, где в соответствии с пунктом 2 части 3 статьи 290 Уголовного кодекса Армении было возбуждено уголовное дело», - говорится в распространенном сообщении ГНС.
В то же время Государственная налоговая служба Армении призывает предпринимателей воздерживаться от подобного поведения и действовать прозрачно, а граждан призывает требовать чеки из кассовых аппаратов или другие платежные документы, предусмотренные законодательством.
Уведомление: обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Армении, решением суда, вступившим в законную силу.