Պապոյանը ձկնաբուծության ոլորտի առաջատար ընկերություններից մեկի հետ քննարկել է ձկնատեսակների՝ ԵՄ արտահանման հնարավորությունը
20-07-2026 11:35 Արարատի մարզ Տնտեսություն
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն այցելել է Արարատի մարզում գործող «Ինտեր ակվա» ՍՊԸ։
Նախարարը շրջել է ընկերության տարածքով, ծանոթացել արտադրական գործընթացին և ընկերության հետագա ծրագրերին։
«Ինտեր ակվա» ՍՊԸ-ն ձկնաբուծության ոլորտի առաջատար ընկերություններից է։ Տարեկան արտադրական ծավալը կազմում է շուրջ 1100 տոննա։ Աճեցվում են բելուգա, ստերլետ, սիբիրյան թառափ, ծիածանափայլ իշխան, կարմրախայտ և գեղարքունի տեսակի ձկներ։ Ձկնաբուծարանը զբաղեցնում է 6.5 հեկտար տարածք, ունի 60 աշխատակից։
Այցի ընթացքում քննարկվել են ոլորտի զարգացման հեռանկարները, արտադրության ընդլայնման և դեպի ԵՄ արտահանման հնարավորությունները։
Նախարարը ներկայացրել է ոլորտում իրականացվող պետական քաղաքականությունը, ինչպես նաև պետական աջակցության և արտահանման խթանման գործող ծրագրերը։

Папоян обсудил с одной из ведущих компаний в области рыбоводства возможность экспорта рыбных видов в ЕС.
20-07-2026 11:35 Экономика
Министр экономики Армении Геворг Папоян посетил компанию «Интер Аква» в Араратской области.
Министр ознакомился с территорией компании, производственным процессом и дальнейшими планами компании.
Компания «Интер Аква» является одной из ведущих в области рыбоводства. Годовой объем производства составляет около 1100 тонн. Выращиваются белуга, стерлядь, сибирский осетр, радужная форель, карп и рыбы вида геагаркуни. Рыбоводное хозяйство занимает 6,5 гектара и имеет 60 сотрудников.
Во время визита были обсуждены перспективы развития отрасли, возможности расширения производства и экспорта в ЕС.
Министр представил государственную политику в области, а также действующие программы государственной поддержки и стимулирования экспорта.