Պապոյանը ձկնաբուծության ոլորտի առաջատար ընկերություններից մեկի հետ քննարկել է ձկնատեսակների՝ ԵՄ արտահանման հնարավորությունը
20-07-2026 11:35 Արարատի մարզ Տնտեսություն
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն այցելել է Արարատի մարզում գործող «Ինտեր ակվա» ՍՊԸ։
Նախարարը շրջել է ընկերության տարածքով, ծանոթացել արտադրական գործընթացին և ընկերության հետագա ծրագրերին։
«Ինտեր ակվա» ՍՊԸ-ն ձկնաբուծության ոլորտի առաջատար ընկերություններից է։ Տարեկան արտադրական ծավալը կազմում է շուրջ 1100 տոննա։ Աճեցվում են բելուգա, ստերլետ, սիբիրյան թառափ, ծիածանափայլ իշխան, կարմրախայտ և գեղարքունի տեսակի ձկներ։ Ձկնաբուծարանը զբաղեցնում է 6.5 հեկտար տարածք, ունի 60 աշխատակից։
Այցի ընթացքում քննարկվել են ոլորտի զարգացման հեռանկարները, արտադրության ընդլայնման և դեպի ԵՄ արտահանման հնարավորությունները։
Նախարարը ներկայացրել է ոլորտում իրականացվող պետական քաղաքականությունը, ինչպես նաև պետական աջակցության և արտահանման խթանման գործող ծրագրերը։

Papoyan has discussed the possibility of exporting fish species to the EU with one of the leading companies in the aquaculture sector.
20-07-2026 11:35 Economy
The Minister of Economy of the Republic of Armenia, Gevorg Papoyan, visited the "Inter Aqua" LLC operating in the Ararat region.
The minister toured the company's premises, familiarized himself with the production process, and the company's future plans.
"Inter Aqua" LLC is one of the leading companies in the fish farming sector. The annual production volume is about 1100 tons. They cultivate beluga, sturgeon, Siberian sturgeon, rainbow trout, redfin, and Gegharkunik fish species. The fish farm occupies an area of 6.5 hectares and has 60 employees.
During the visit, the prospects for the development of the sector, the possibilities for expanding production, and exporting to the EU were discussed.
The minister presented the state policy being implemented in the sector, as well as the ongoing programs for state support and export promotion.