Ռուբիոն ասել է, որ պատրաստ է հանդիպել Լավրովի հետ Ֆիլիպիններում
shantnews.am  ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ պատրաստ կլինի հանդիպել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ Ֆիլիպիններում կայանալիք Հարավարևելյան Ասիայի երկրների ասոցիացիայի (ԱՍԵԱՆ) միջոցառումների շրջանակներում։
«Ես վստահ չեմ, որ դա վերջնականապես որոշված ​​է։ Բայց մենք պատրաստ կլինենք հանդիպել նրանց հետ», – ասել է Ռուբիոն՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին, թե արդյոք պատրաստ կլինի հանդիպել Լավրովի կամ Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Իի հետ Ֆիլիպիններում կայանալիք վերոնշյալ միջոցառումների շրջանակներում։
Ինչպես նախկինում հայտարարել էր Պետդեպարտամենտը, ԱՄՆ պետքարտուղարը Մանիլայում կլինի հուլիսի 19-23-ը։ Նա նաև երկկողմ հանդիպումներ կունենա Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի մի շարք երկրների պաշտոնյաների հետ։
Լավրովը նաև կմասնակցի Մանիլայում կայանալիք ԱՍԵԱՆ-ի մի քանի նախարարական մակարդակի միջոցառումների։ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան նախկինում հաստատել է, որ Լավրովը կմասնակցի այդ միջոցառումներին հուլիսի 21-23-ը։

Рубион заявил, что готов встретиться с Лавровым на Филиппинах
shantnews.am  Государственный секретарь США Марко Рубио заявил, что он будет готов встретиться с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым в рамках мероприятий Ассоциации стран Юго-Восточной Азии (АСЕАН), которые пройдут на Филиппинах.
«Я не уверен, что это окончательно решено. Но мы будем готовы встретиться с ними», – сказал Рубио, отвечая на вопросы журналистов о том, будет ли он готов встретиться с Лавровым или министром иностранных дел Китая Ван И на упомянутых мероприятиях на Филиппинах.
Как ранее заявляло Госдепартамент, государственный секретарь США будет в Маниле с 19 по 23 июля. Он также проведет двусторонние встречи с официальными лицами ряда стран Азиатско-Тихоокеанского региона.
Лавров также примет участие в нескольких мероприятиях АСЕАН на министерском уровне, которые пройдут в Маниле. Пресс-секретарь Министерства иностранных дел России Мария Захарова ранее подтвердила, что Лавров примет участие в этих мероприятиях с 21 по 23 июля.