2025-ի մայիսին Սյունիքի մարզ կատարած այցելության ժամանակ ՀՀ ՄԻՊ-ին հասցեագրված խնդիրների մի մասը ստացել է լուծում
20-07-2026 11:16 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի գլխավորած աշխատանքային խումբը 2025 թվականի մայիսին այց էր իրականացրել Սյունիքի մարզի Կապան, Մեղրի և Տեղ համայնքներ, այդ թվում՝ Կապան համայնքի Շիկահող, Սրաշեն և Ծավ, Մեղրի համայնքի Ալվանք և Շվանիձոր, ինչպես նաև Տեղ համայնքի Խնածախ և Խոզնավար սահմանամերձ բնակավայրեր։ Այցն իրականացվել էր Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆրանսուազ Ժակոբի հետ համատեղ:
Այցի ընթացքում բնակիչները բարձրաձայնել էին խմելու և ոռոգման ջրի հասանելիության, զբաղվածության ապահովման, անվտանգության, սեփականության իրավունքի, գյուղատնտեսությամբ և անասնապահությամբ զբաղվելու դժվարությունների, բժշկական օգնության և սպասարկման, հանրային տրանսպորտի բացակայության, ինչպես նաև մի շարք այլ հարցեր:
Արձանագրված խնդիրներն ամփոփվել էին ՄԻՊ հաստատությունում և հասցեավորվել իրավասու պետական մարմիններին:
Դրանց ընթացքի նկատմամբ իրականացվել է հետագա հետևողական աշխատանք։
Պաշտպանի հաստատության և իրավասու պետական մարմինների հետ արդյունավետ համագործակցության արդյունքում բարձրացված խնդիրների մի մասը ստացել է լուծում:
Իրավասու պետական մարմիններից ստացված տեղեկատվության համաձայն` լուծումների մի մասը ներկայացնում ենք ստորև.
• ՀՀ Կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագրի շրջանակում ավարտվել են Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքում
«Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Մեղրիի ստորաբաժանման նոր մասնաշենքի կառուցման աշխատանքները։ Բժշկական հաստատությունը հագեցվել է ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան գույքով և սարքավորումներով և արդեն շահագործվում է։ Ծրագրով նախատեսվում է մարզերում, այդ թվում՝ Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքում դատաբժշկական ծառայությունների արդիականացման գործընթացի իրականացում,
• Մեղրու բժշկական կենտրոնում դիալիզի ծառայության կազմակերպման նպատակով իրականացվում են մի շարք աշխատանքներ:
• Շիկահող բնակավայրի խմելու ջրամատակարարման հարցի լուծման նպատակով 2025 թվականին «Խորավանդ» աղբյուրից խմելու-կենցաղային ջրօգտագործման համար տրամադրվել է համապատասխան ջրօգտագործման թույլտվություն:
• Շիկահող, Ալվանք, Շվանիձոր, Խոզնավար և Խնածախ բնակավայրերի խմելու ջրամատակարարման համակարգերի բարելավման աշխատանքները ներառվել են միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ իրականացվելիք ծրագրերում:
Վերը նշված բնակավայրերի բնակիչների կողմից բարձրացված մնացյալ հարցերը շարունակում են գտնվել Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության ներքո:
Սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների հիմնարար իրավունքների ամբողջ ծավալով երաշխավորումն ու անխոչընդոտ իրացումն ապահովելը Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության առանցքային ուղղություններից է:

В мае 2025 года во время визита в Сюникскую область часть проблем, адресованных Уполномоченному по правам человека РА, была решена.
20-07-2026 11:16 Армения Пресс-релизы
Защитник прав человека Анаит Манасян возглавила рабочую группу, которая в мае 2025 года посетила общины Капан, Мегри и Тех Сюникской области, включая Шикахох, Срашен и Цав Капанской общины, Алванк и Шванидзор Мегринской общины, а также Хназах и Хознавар приграничные населенные пункты Тех. Визит был осуществлён совместно с постоянным координатором ООН в Армении Франсуаз Жакоб.
Во время визита жители подняли вопросы доступности питьевой и орошенческой воды, обеспечения занятости, безопасности, права собственности, трудностей в ведении сельского хозяйства и животноводства, медицинской помощи и обслуживания, отсутствия общественного транспорта, а также ряд других вопросов.
Зарегистрированные проблемы были обобщены в учреждении Защитника прав человека и адресованы соответствующим государственным органам.
Ведется дальнейшая последовательная работа по их решению.
В результате эффективного сотрудничества учреждения Защитника и соответствующих государственных органов часть поднятых проблем была решена.
Согласно информации, полученной от соответствующих государственных органов, представляем решения ниже.
• В рамках программы мероприятий деятельности правительства РА на 2021-2026 годы завершено строительство нового корпуса Мегринского подразделения Государственного научно-практического центра судебной медицины. Медицинское учреждение оснащено современным оборудованием и уже введено в эксплуатацию. Программой предусмотрено осуществление процесса модернизации судебно-медицинских услуг в регионах, включая Мегри Сюникской области,
• В Мегринском медицинском центре проводятся работы по организации услуги диализа.
• С целью решения вопроса водоснабжения питьевой водой населенного пункта Шикахох в 2025 году выдано соответствующее разрешение на использование воды из источника «Хораванд» для питьевых и бытовых нужд.
• Работы по улучшению систем водоснабжения питьевой водой населенных пунктов Шикахох, Алванк, Шванидзор, Хознавар и Хназах включены в программы, которые будут реализованы в сотрудничестве с международными партнерами.
Оставшиеся вопросы, поднятые жителями вышеупомянутых населенных пунктов, продолжают находиться под непосредственным вниманием Защитника прав человека.
Гарантирование и беспрепятственное осуществление основных прав жителей приграничных населенных пунктов является одним из ключевых направлений деятельности Защитника прав человека.