Լոռու Շիրակամուտ գյուղի մոտակայքում ջրասուզակը գետից դուրս է բերել ջրшհեղձ եղած 43-ամյա տղամարդու մարմինը
20-07-2026 10:54 Հայաստան Հասարակություն
Երեկ՝ հուլիսի 19-ին, ողբերգական դեպք է տեղի ունեցել Լոռու մարզում։ Ժամը 17։50-ի սահմաններում ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության համայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության Սպիտակի բաժնում ահազանգ է ստացվել, որ Շիրակամուտ բնակավայրի ճանապարհի աջակողմյան հատվածում գտնվող գետը քաղաքացի է ընկել։
Ինչպես հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը, ժամանել են ոստիկանության Սպիտակի բաժնի ծառայողները՝ բաժնի պետ Գրիգոր Քոչարյանի գլխավորությամբ։
Օպերատիվորեն դեպքի վայր են ժամանել նաև ՀՀ ՆԳՆ Փրկարար ծառայության Լոռու մարզային փրկարարական վարչության Սպիտակի հրշեջ-փրկարարական ջոկատից 1 մարտական հաշվարկ՝ մարզային փրկարարական վարչության պետ Սերոբ Գաբրիելյանի գլխավորությամբ։
Տեղում փրկարարներն ու Սպիտակի համայնքային ոստիկանները պարզել են, որ քաղաքացին ընկել է նշված տարածքում գտնվող գետալճակը և ջրահեղձ եղել։Ահազանգով ժամանել են նաև ՀՀ ՆԳՆ Փրկարար ծառայության հատուկ ջրափրկարարական ջոկատի ջրասուզակները՝ ջոկատի պետ Վահան Միքայելյանի գլխավորությամբ
։Ջրասուզակ Վահե Մելքոնյանը մոտ մեկ ժամ տևած որոնողական աշխատանքներից հետո գետում հայտնաբերել է ջրահեղձ եղած քաղաքացու մարմինը և դուրս բերել այն։
Տեղում պարզվել է, որ ջրահեղձ եղած քաղաքացին Լոռու մարզի բնակիչ 43-ամյա Վաչագան Հ․-ն է։Ահազանգով դեպքի վայր է ժամանել նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Սպիտակի քննչական բաժնի խումբը՝ վարչության պետ Էդվարդ Կարապետյանի, վարչության պետի տեղակալ Արշակ Կիրակոսյանի, Սպիտակի քննչական բաժնի պետ Երեմ Դանիելյանի և օրվա հերթապահ քննիչի գլխավորությամբ։
Դեպքի փաստով Սպիտակի քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որտեղ էլ պարզվում են դեպքի հանգամանքները։

В окрестностях деревни Ширакамут в Лори водолаз извлек из реки тело 43-летнего мужчины, утонувшего в воде.
20-07-2026 10:54 Армения Общество
Вчера, 19 июля, в Лорийской области произошло трагическое событие. Около 17:50 в Спитакском отделе полиции Главного управления общественной безопасности Министерства внутренних дел Армении поступил сигнал о том, что в реку, находящуюся на правой стороне дороги к населенному пункту Ширакамут, упал гражданин.
Как сообщает фотожурналист Гагик Шамшян, на место происшествия прибыли сотрудники Спитакского отдела полиции под руководством начальника отдела Григория Кочаряна.
Оперативно на место происшествия также прибыли 1 боевой расчет из Спитакского пожарно-спасательного отряда Лорийского областного управления спасательных служб Министерства внутренних дел Армении под руководством начальника областного управления Сероба Габриелянца.
На месте спасатели и сотрудники Спитакской общественной полиции установили, что гражданин упал в водоем, расположенный в указанной местности, и утонул. По сигналу также прибыли водолазы специального водолазного отряда спасательных служб Министерства внутренних дел Армении под руководством начальника отряда Вагана Микаеляна.
Водолаз Ваэ Мелконян после около часовых поисковых работ обнаружил тело утонувшего гражданина в реке и извлек его.
На месте было установлено, что утонувший гражданин - 43-летний Вачаган Х. из Лорийской области. По сигналу на место происшествия также прибыла группа Спитакского следственного отдела Лорийского областного следственного управления Комитета по расследованию Армении под руководством начальника управления Эдварда Карапетяна, заместителя начальника управления Аршака Киракосяна, начальника Спитакского следственного отдела Ерем Даниеляна и дежурного следователя.
По факту происшествия в Спитакском следственном отделе возбуждено уголовное дело, в рамках которого устанавливаются обстоятельства происшествия.