Լոռու Շիրակամուտ գյուղի մոտակայքում ջրասուզակը գետից դուրս է բերել ջրшհեղձ եղած 43-ամյա տղամարդու մարմինը
20-07-2026 10:54 Հայաստան Հասարակություն
Երեկ՝ հուլիսի 19-ին, ողբերգական դեպք է տեղի ունեցել Լոռու մարզում։ Ժամը 17։50-ի սահմաններում ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության համայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության Սպիտակի բաժնում ահազանգ է ստացվել, որ Շիրակամուտ բնակավայրի ճանապարհի աջակողմյան հատվածում գտնվող գետը քաղաքացի է ընկել։
Ինչպես հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը, ժամանել են ոստիկանության Սպիտակի բաժնի ծառայողները՝ բաժնի պետ Գրիգոր Քոչարյանի գլխավորությամբ։
Օպերատիվորեն դեպքի վայր են ժամանել նաև ՀՀ ՆԳՆ Փրկարար ծառայության Լոռու մարզային փրկարարական վարչության Սպիտակի հրշեջ-փրկարարական ջոկատից 1 մարտական հաշվարկ՝ մարզային փրկարարական վարչության պետ Սերոբ Գաբրիելյանի գլխավորությամբ։
Տեղում փրկարարներն ու Սպիտակի համայնքային ոստիկանները պարզել են, որ քաղաքացին ընկել է նշված տարածքում գտնվող գետալճակը և ջրահեղձ եղել։Ահազանգով ժամանել են նաև ՀՀ ՆԳՆ Փրկարար ծառայության հատուկ ջրափրկարարական ջոկատի ջրասուզակները՝ ջոկատի պետ Վահան Միքայելյանի գլխավորությամբ
։Ջրասուզակ Վահե Մելքոնյանը մոտ մեկ ժամ տևած որոնողական աշխատանքներից հետո գետում հայտնաբերել է ջրահեղձ եղած քաղաքացու մարմինը և դուրս բերել այն։
Տեղում պարզվել է, որ ջրահեղձ եղած քաղաքացին Լոռու մարզի բնակիչ 43-ամյա Վաչագան Հ․-ն է։Ահազանգով դեպքի վայր է ժամանել նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Սպիտակի քննչական բաժնի խումբը՝ վարչության պետ Էդվարդ Կարապետյանի, վարչության պետի տեղակալ Արշակ Կիրակոսյանի, Սպիտակի քննչական բաժնի պետ Երեմ Դանիելյանի և օրվա հերթապահ քննիչի գլխավորությամբ։
Դեպքի փաստով Սպիտակի քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որտեղ էլ պարզվում են դեպքի հանգամանքները։

Near the village of Shirakamut in Lori, a diver has retrieved the body of a 43-year-old man who had drowned from the river.
20-07-2026 10:54 Armenia Social
Yesterday, on July 19, a tragic incident occurred in the Lori region. Around 17:50, a call was received at the Spitak division of the Community Police of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia, reporting that a citizen had fallen into the river located on the right side of the Shirakamut settlement road.
According to photojournalist Gagik Shamshyan, officers from the Spitak division of the police arrived, led by division head Grigor Kocharyan.
Operationally, a combat unit from the Spitak fire and rescue squad of the Lori regional rescue department of the Ministry of Internal Affairs also arrived at the scene, led by the head of the regional rescue department, Serob Gabrielyan.
At the scene, rescuers and community police officers of Spitak determined that the citizen had fallen into the pond in the specified area and had drowned. Divers from the special water rescue unit of the Ministry of Internal Affairs also arrived at the scene, led by unit head Vahan Mikayelyan.
Diver Vahe Melkonyan discovered the body of the drowned citizen in the river after about an hour of search efforts and retrieved it.
It was established on the spot that the drowned citizen was 43-year-old Vachagan H., a resident of the Lori region. A group from the Spitak investigative division of the Lori regional investigative department of the Investigative Committee of the Republic of Armenia also arrived at the scene, led by department head Edward Karapetyan, deputy head Arshak Kirakosyan, head of the Spitak investigative division Yerem Danielyan, and the on-duty investigator of the day.
A criminal case has been initiated in the Spitak investigative division regarding the incident, where the circumstances of the case are being clarified.