Դեսպան Մկրտչյանն Ամերիկյան արտաքին քաղաքականության խորհրդում ներկայացրել է ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունների ընթացիկ օրակարգը
20-07-2026 10:39 ԱՄՆ Մամլո հաղորդագրություն
ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանն Ամերիկյան արտաքին քաղաքականության խորհրդում (AFPC) մասնակցել է «Հայաստանի առաջընթացի ուղին» խորագրով կլոր սեղան-քննարկմանը։ Այս մասին հայտնում է դեսպանությունը։
Իր ելույթում դեսպանը ներկայացրել է Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների ընթացիկ օրակարգը, անդրադարձել երկկողմ համագործակցության զարգացման հիմնական ուղղություններին և ընդգծել տարբեր ոլորտներում առկա նոր հնարավորությունները՝ ներառյալ բարձր տեխնոլոգիաների, կրիտիկական հանքանյութերի, կիսահաղորդիչների, միջուկային էներգետիկայի և արհեստական բանականության ոլորտները։
Քննարկման ընթացքում մասնակիցները հարցեր են ուղղել Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների, տարածաշրջանային զարգացումների, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների և այլնի վերաբերյալ։

Посол Мкртчян представил текущий повестку дня отношений Армении и США в Совете по внешней политике США.
20-07-2026 10:52 США Пресс-релизы
Посол Армении в США Нарек Мкртчян принял участие в круглом столе на тему «Путь прогресса Армении» в Американском совете по внешней политике (AFPC). Об этом сообщает посольство.
В своем выступлении посол представил текущий повестку дня армяно-американских отношений, обсудил основные направления развития двустороннего сотрудничества и подчеркнул новые возможности в различных областях, включая высокие технологии, критические минеральные ресурсы, полупроводники, ядерную энергетику и искусственный интеллект.
В ходе обсуждения участники задавали вопросы о армяно-американских отношениях, региональных событиях, приоритетах внешней политики Армении и других темах.