Իրանի հոգևոր առաջնորդը Մոսկվայո՞ւմ է
1in.am  Միջազգային մի շարք լրատվամիջոցներ, հենվելով դիտարկման տվյալների վրա, հայտնել են, որ հուլիսի 13-ին Ռուսաստանի «դատաստանի օրվա» ինքնաթիռը Մոսկվայի «Վնուկովոյե» օդանավակայանից թռել է Թեհրան, որտեղ մնացել է մի քանի ժամ, ապա «օդ բարձրացել և ընտրել Չինաստանի ուղղությունը»։
Խոսքը TU 124 PU ինքնաթիռի մասին է, որ ճգնաժամային իրավիճակում կարող է ծառայել որպես հրամանատարական կետ, ինչպես նաև նախատեսված է բարձրաստիճան անձանց ապահովության համար։
Turkiye պարբերականը, հղելով սաուդյան «Ալ -Հադաթ» հեռուստաընկերությանը, տեղեկացրել է, որ Իրանի նոր հոգևոր առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեին «գտնվում է երկրի սահմաններից դուրս»։ Սաուդյան լրատվամիջոցը, ընդսմին, վկայակոչել է «իսրայելական և ամերիկյան հետախուզության ունեցած տվյալները»։
Թուրքական լրատվամիջոցը, ընդսմին, այս համատեքստում վկայակոչել է երկու ուշագրավ տեղեկություն։ Իրանի պաշտոնական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ երկրի հոգևոր առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեին «մինչև պատերազմի ավարտը հանրությանը չի ներկայանա»։ Գրեթե ունիսոն՝ ՏԱՍՍ-ը փոխանցել է «իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյայի» տեսակետը, որ Ռուսաստանի նախագահ «Նորին գերեզանցություն Պուտինը Իսլամական հանրապետության մեծ բարեկամն» է։ Նա վստահեցրել է, որ Իրանի հոգևոր առաջնորդը «առաջին հեռախոսազրույցը կամ հանդիպումը կանցկացնի» ՌԴ նախագահի հետ։
Չափազանց կարևոր է, որ Ռուսաստանի «դատաստանի օրվա ինքնաթիռը Թեհրանում վայրէջք է կատարել» Իրանի դեմ ԱՄՆ զանգվածային հարվածների մեկնարկի նախօրեին։ Կարելի՞ է, արդյոք, ենթադրել, որ Ռուսաստանը Իրանի հոգևոր առաջնորդ Խամենեիին «Թեհրանից տարհանել է Չինաստան կամ՝ Մոսկվա»։
Մոջթաբա Խամենեին չի մասնակցել հոր՝ այաթոլլա Սեիդ Ալի Խամենեիի վերջին հրաժեշտի և հուղարկավորության արարողությանը։ Փոխարենը Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատար Վահիդին պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր առաջին անգամ այդ օրը ներկայացել է հանրությանը։ Ըստ սաուդյան հեռուստաընկերության, Իրանում հենց նա է «վերջնական որոշումներ կայացնում»։

1in.am Several international media outlets, relying on observation data, reported that on July 13, Russia's "doomsday" plane took off from Moscow's "Vnukovo" airport to Tehran, where it stayed for several hours, then "took to the air and chose the direction of China."
The aircraft in question is the TU 124 PU, which can serve as a command point in a crisis situation and is also intended for the security of high-ranking officials.
The Turkish publication, citing the Saudi "Al-Hadath" television, reported that Iran's new spiritual leader Mojtaba Khamenei "is outside the country's borders." The Saudi media also referenced "data from Israeli and American intelligence."
The Turkish media, in this context, cited two noteworthy pieces of information. Iranian official media reported that the country's spiritual leader Mojtaba Khamenei "will not appear before the public until the end of the war." Almost in unison, TASS conveyed the viewpoint of an "Iranian high-ranking official" that Russian President "His Excellency Putin is a great friend of the Islamic Republic." He assured that the Iranian spiritual leader "will hold the first phone call or meeting" with the President of Russia.
It is extremely important that Russia's "doomsday plane has landed in Tehran" on the eve of the start of massive US strikes against Iran. Can it be assumed that Russia has "evacuated the spiritual leader Khamenei from Tehran to China or Moscow"?
Mojtaba Khamenei did not attend the farewell and burial ceremony of his father, Ayatollah Seyyed Ali Khamenei. Instead, the commander of the Islamic Revolutionary Guard Corps, Vahidi, appeared before the public for the first time since taking office that day. According to the Saudi television, he is the one who "makes final decisions" in Iran.