Իրանի հոգևոր առաջնորդը Մոսկվայո՞ւմ է
1in.am  Միջազգային մի շարք լրատվամիջոցներ, հենվելով դիտարկման տվյալների վրա, հայտնել են, որ հուլիսի 13-ին Ռուսաստանի «դատաստանի օրվա» ինքնաթիռը Մոսկվայի «Վնուկովոյե» օդանավակայանից թռել է Թեհրան, որտեղ մնացել է մի քանի ժամ, ապա «օդ բարձրացել և ընտրել Չինաստանի ուղղությունը»։
Խոսքը TU 124 PU ինքնաթիռի մասին է, որ ճգնաժամային իրավիճակում կարող է ծառայել որպես հրամանատարական կետ, ինչպես նաև նախատեսված է բարձրաստիճան անձանց ապահովության համար։
Turkiye պարբերականը, հղելով սաուդյան «Ալ -Հադաթ» հեռուստաընկերությանը, տեղեկացրել է, որ Իրանի նոր հոգևոր առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեին «գտնվում է երկրի սահմաններից դուրս»։ Սաուդյան լրատվամիջոցը, ընդսմին, վկայակոչել է «իսրայելական և ամերիկյան հետախուզության ունեցած տվյալները»։
Թուրքական լրատվամիջոցը, ընդսմին, այս համատեքստում վկայակոչել է երկու ուշագրավ տեղեկություն։ Իրանի պաշտոնական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ երկրի հոգևոր առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեին «մինչև պատերազմի ավարտը հանրությանը չի ներկայանա»։ Գրեթե ունիսոն՝ ՏԱՍՍ-ը փոխանցել է «իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյայի» տեսակետը, որ Ռուսաստանի նախագահ «Նորին գերեզանցություն Պուտինը Իսլամական հանրապետության մեծ բարեկամն» է։ Նա վստահեցրել է, որ Իրանի հոգևոր առաջնորդը «առաջին հեռախոսազրույցը կամ հանդիպումը կանցկացնի» ՌԴ նախագահի հետ։
Չափազանց կարևոր է, որ Ռուսաստանի «դատաստանի օրվա ինքնաթիռը Թեհրանում վայրէջք է կատարել» Իրանի դեմ ԱՄՆ զանգվածային հարվածների մեկնարկի նախօրեին։ Կարելի՞ է, արդյոք, ենթադրել, որ Ռուսաստանը Իրանի հոգևոր առաջնորդ Խամենեիին «Թեհրանից տարհանել է Չինաստան կամ՝ Մոսկվա»։
Մոջթաբա Խամենեին չի մասնակցել հոր՝ այաթոլլա Սեիդ Ալի Խամենեիի վերջին հրաժեշտի և հուղարկավորության արարողությանը։ Փոխարենը Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատար Վահիդին պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր առաջին անգամ այդ օրը ներկայացել է հանրությանը։ Ըստ սաուդյան հեռուստաընկերության, Իրանում հենց նա է «վերջնական որոշումներ կայացնում»։

Духовный лидер Ирана в Москве?
1in.am  Международные ряд средств массовой информации, опираясь на данные наблюдений, сообщили, что 13 июля российский «самолет дня суда» вылетел из московского аэропорта «Внуково» в Тегеран, где пробыл несколько часов, а затем «взлетел и выбрал направление в Китай».
Речь идет о самолете TU 124 PU, который в кризисной ситуации может служить в качестве командного пункта, а также предназначен для обеспечения безопасности высокопоставленных лиц.
Периодическое издание Turkiye, ссылаясь на саудовский телеканал «Аль-Хадад», сообщило, что новый духовный лидер Ирана Моджтаба Хаменеи «находится за пределами страны». Саудовские СМИ, в свою очередь, сослались на «данные израильской и американской разведки».
Турецкие СМИ, в свою очередь, в этом контексте упомянули две примечательные информации. Официальные иранские СМИ сообщили, что духовный лидер страны Моджтаба Хаменеи «не будет представлен общественности до окончания войны». Почти единогласно ТАСС передал мнение «иранского высокопоставленного чиновника», что президент России «Его превосходительство Путин — великий друг Исламской республики». Он заверил, что духовный лидер Ирана «первый телефонный разговор или встречу проведет» с президентом РФ.
Крайне важно, что российский «самолет дня суда приземлился в Тегеране» накануне начала массовых ударов США по Ирану. Можно ли предположить, что Россия «эвакуировала духовного лидера Ирана Хаменеи в Китай или Москву»?
Моджтаба Хаменеи не участвовал в прощании и похоронах своего отца, аятоллы Сеид Али Хаменеи. Вместо этого командир Корпуса стражей исламской революции Вахиди впервые с момента вступления в должность в тот день представился общественности. По данным саудовского телеканала, именно он «принимает окончательные решения» в Иране.