Դատախազական ներգործության արդյունքում Վանաձոր համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել Հրանտ Մաթևոսյանի անվան այգու տարածքում գտնվող ևս 2 հողատարածք
13-07-2026 12:33 Լոռու մարզ Իրավունք
Լոռու մարզի դատախազությունում, Լոռու մարզպետարանի միջնորդությամբ կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում, պարզվել է, որ Վանաձորի Հրանտ Մաթևոսյանի անվան այգու տարածքները վարձակալած և փաստացի տիրապետող 22 սուբյեկտների կողմից դրանք օգտագործվում են պայմանագրերի խախտումներով ու ոչ նպատակային: Արդյունքում՝ այգին հայտնվել է անբարեկարգ վիճակում:
Լոռու մարզի դատախազությունում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում՝ միջնորդագիր է ուղարկվել Վանաձորի համայնքապետարան՝ վերոնշյալ 22 սուբյեկտների հետ կնքված վարձակալության և անհատույց օգտագործման պայմանագրերը խզելու նպատակով:
Միջնորդագրի արդյունքում՝ 2026 թվականի հուլիսի 2-ին դադարեցվել են այգու տարածքում՝ Կ.Դեմիրճյան փողոց 25-1/6 և 25-1/3 հասցեներում գտնվող՝ համապատասխանաբար՝ 434 քմ և 48 քմ մակերեսով, 4 միլիոն 562 հազար և 504 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով ևս երկու հողամասի նկատմամբ իրավաբանական անձի վարձակալության իրավունքը. հողատարածքները վերադարձվել են համայնքի տիրապետմանը:

As a result of prosecutorial intervention, two more plots of land located in the area of Hrant Matevosyan Park have been returned to the control of the Vanadzor community.
13-07-2026 12:33 Human Rights
As a result of the investigations conducted by the Lori Regional Prosecutor's Office, with the mediation of the Lori Regional Administration, it has been revealed that the areas of the Hrant Matevosyan Park in Vanadzor, leased and actually controlled by 22 entities, are being used in violation of the contracts and for unintended purposes. As a result, the park has fallen into a state of disrepair.
Following the investigations conducted by the Lori Regional Prosecutor's Office, a request has been sent to the Vanadzor Municipality to terminate the lease and gratuitous use agreements signed with the aforementioned 22 entities.
As a result of the request, on July 2, 2026, the lease rights of a legal entity over two plots of land located at 25-1/6 and 25-1/3 K. Demirchyan Street, with areas of 434 sq. m and 48 sq. m, respectively, with a cadastral value approximating the market value of 4 million 562 thousand and 504 thousand drams, have been terminated; the plots have been returned to the community's control.