Դատախազական ներգործության արդյունքում Վանաձոր համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել Հրանտ Մաթևոսյանի անվան այգու տարածքում գտնվող ևս 2 հողատարածք
13-07-2026 12:33 Լոռու մարզ Իրավունք
Լոռու մարզի դատախազությունում, Լոռու մարզպետարանի միջնորդությամբ կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում, պարզվել է, որ Վանաձորի Հրանտ Մաթևոսյանի անվան այգու տարածքները վարձակալած և փաստացի տիրապետող 22 սուբյեկտների կողմից դրանք օգտագործվում են պայմանագրերի խախտումներով ու ոչ նպատակային: Արդյունքում՝ այգին հայտնվել է անբարեկարգ վիճակում:
Լոռու մարզի դատախազությունում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում՝ միջնորդագիր է ուղարկվել Վանաձորի համայնքապետարան՝ վերոնշյալ 22 սուբյեկտների հետ կնքված վարձակալության և անհատույց օգտագործման պայմանագրերը խզելու նպատակով:
Միջնորդագրի արդյունքում՝ 2026 թվականի հուլիսի 2-ին դադարեցվել են այգու տարածքում՝ Կ.Դեմիրճյան փողոց 25-1/6 և 25-1/3 հասցեներում գտնվող՝ համապատասխանաբար՝ 434 քմ և 48 քմ մակերեսով, 4 միլիոն 562 հազար և 504 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով ևս երկու հողամասի նկատմամբ իրավաբանական անձի վարձակալության իրավունքը. հողատարածքները վերադարձվել են համայնքի տիրապետմանը:

В результате прокурорского вмешательства в собственность общины Ванадзора возвращены еще 2 земельных участка, расположенных на территории парка имени Хранта Матевосяна.
13-07-2026 12:33 Право
В результате проведенных исследований в прокуратуре Лорийской области, по инициативе администрации Лорийской области, выяснилось, что территории парка имени Хранта Матевосяна в Ванадзоре, арендованные и фактически используемые 22 субъектами, используются с нарушением условий договоров и не по назначению. В результате парк оказался в запущенном состоянии.
В результате проведенных исследований в прокуратуре Лорийской области направлено ходатайство в мэрию Ванадзора с целью расторжения договоров аренды и безвозмездного пользования, заключенных с вышеупомянутыми 22 субъектами:
В результате ходатайства, 2 июля 2026 года прекращены права юридического лица на аренду еще двух земельных участков площадью 434 кв. м и 48 кв. м по адресам: улица К. Демирчяна 25-1/6 и 25-1/3 соответственно, с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной, в 4 миллиона 562 тысячи и 504 тысячи драмов; земельные участки возвращены в ведение общины: