Իրավապահները «Վերածնունդ» հուշահամալիրից գերեզմանոց տանող ճանապարհին ձերբակալել են թմրանյութ տեղադրողներին
09-07-2026 15:53 Հայաստան Իրավունք
Համայնքային ոստիկանության Չարենցավանի բաժնի ծառայողները թմրանյութ ապօրինի պահելու և իրացնելու վերաբերյալ ստացած օպերատիվ տեղեկություն են իրացրել հուլիսի 1-ին։
Այս մասին հայտնում են ՆԳՆ ոստիկանությունից:
«Չարենցավան քաղաքի մոտ գտնվող «Վերածնունդ» հուշահամալիրից գերեզմանոց տանող ճանապարհին համայնքային ոստիկանները ձերբակալեցին Արարատի մարզի Քաղցրաշեն գյուղի բնակիչ 28 և 30 տարեկան երկու երիտասարդի։ Իրենց վարած «Նիսսան» մակնիշի մեքենայով հանդերձ նրանք տեղափոխվեցին համայնքային բաժին։
Նրանց խուզարկությամբ հայտնաբերվեց 11 փաթեթ, որոնցում ըստ երիտասարդների՝ մարիխուանա էր, ինչը տեղադրելու միջոցով իրացնելու նպատակով ձեռք էին բերել «Տելեգրամի» մի օգտատիրոջից։
Նրանք հայտնել են, որ փաթեթներ կան նաև մեքենայում։ Չարենցավանի քննչական բաժնում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում նույն օրը կատարված խուզարկությամբ մեքենայում հայտնաբերվեց տարբեր գույների 26 փաթեթ։ Եվս մեկ փաթեթ հայտնաբերվեց դեպքի վայրի զննությամբ։

Law enforcement has arrested drug dealers on the road leading from the "Revival" memorial complex to the cemetery.
09-07-2026 15:53 Armenia Human Rights
The officers of the Community Police Department of Charentsavan acted on operational information received regarding the illegal possession and distribution of drugs on July 1.
This was reported by the Police of the Ministry of Internal Affairs:
«Community police officers arrested two young men, aged 28 and 30, from the village of Kaghzrashen in the Ararat region on the road leading from the "Revival" memorial complex near Charentsavan. They were taken to the community department along with their "Nissan" vehicle.
During the search of their belongings, 11 packages were found, which the young men claimed contained marijuana, which they had acquired from a user on "Telegram" for the purpose of distribution.
They reported that there were also packages in the vehicle. During the search conducted on the same day within the framework of the initiated criminal proceedings at the Charentsavan investigative department, 26 packages of various colors were found in the vehicle. One more package was discovered during the examination of the crime scene.