Դատախազությունը պահանջում է Արամ Հարությունյանի ապօրինի տիրապետության ներքո գտնվող տարածքը վերադարձնել ՀՀ-ին
09-07-2026 15:12 Հայաստան Իրավունք
Դատախազությունը պահանջում է Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի ապօրինի տիրապետության ներքո գտնվող բնության հատուկ պահպանվող տարածքը վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետությանը. պետշահերի հայցն ընդունվել է դատարանի վարույթ
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ Դիլիջան համայնքի, Արթուր Արշակյանի, Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի՝ Դիլիջան քաղաքի Մաքսիմ Գորկու փողոցի 29/24 հասցեում գտնվող՝ 0,8 հա մակերեսով հողամասի վերաբերյալ 2012 թվականի հոկտեմբերի 12-ին կազմակերպված աճուրդն անվավեր ճանաչելու, Արթուր Արշակյանի և Արամ Հարությունյանի միջև 2017 թվականի հունիսի 20-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու, այդ թվում՝ Արամ Հարությունյանի ապօրինի տիրապետությունից Դիլիջան համայնքին 0.8 հա մակերեսով հողատարածքը վերադարձնելու պահանջների մասին:
Միաժամանակ կիրառվել է հայցի ապահովման միջոց և պատասխանող Արամ Հարությունյանին արգելվել է այնպիսի գործողություններ կատարելը, որոնք կհանգեցնեն հայցադիմումում նշված հողամասի փաստացի կամ իրավական վիճակի փոփոխության:
Գլխավոր դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում իրականացրած ուսումնասիրությամբ պարզել էր, որ 0,8 հա մակերեսով հողատարածքը Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված՝ «բնության հատուկ պահպանվող տարածքների» հողերի «բնապահպանական անտառ» գործառնական նշանակության հող է, որը չէր կարող օտարվել ֆիզիկական անձանց:

Прокуратура требует вернуть территорию, находящуюся под незаконным владением Арама Харутюняна, Республике Армения.
09-07-2026 15:12 Армения Право
Прокуратура требует вернуть природный особо охраняемый участок, находящийся под незаконным владением бывшего министра охраны природы Арама Харутюняна, Республике Армения. Иск в интересах государства принят к производству судом.
Антикоррупционный суд принял к производству иск Генеральной прокуратуры против общины Дилижан, Артура Аршакяна и бывшего министра охраны природы Арама Харутюняна о признании недействительным аукциона, проведенного 12 октября 2012 года, по земельному участку площадью 0,8 га по адресу улица Максима Горького, 29/24 в городе Дилижан, а также о признании недействительным договора купли-продажи недвижимости, заключенного между Артуром Аршакяном и Арамом Харутюняном 20 июня 2017 года, и применении последствий недействительности, включая требование вернуть общине Дилижан земельный участок площадью 0,8 га из незаконного владения Арама Харутюняна.
Одновременно было применено обеспечительное мероприятие, и ответчику Араму Харутюняну запрещено совершать действия, которые могут привести к изменению фактического или правового состояния указанного в иске земельного участка.
Генеральная прокуратура в ходе проведенного исследования в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов установила, что земельный участок площадью 0,8 га является землей с функциональным назначением «экологический лес», включенной в перечень ограничений статьи 60 Земельного кодекса, и не может быть отчужден физическим лицам.