Դատախազությունը պահանջում է Արամ Հարությունյանի ապօրինի տիրապետության ներքո գտնվող տարածքը վերադարձնել ՀՀ-ին
09-07-2026 15:12 Հայաստան Իրավունք
Դատախազությունը պահանջում է Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի ապօրինի տիրապետության ներքո գտնվող բնության հատուկ պահպանվող տարածքը վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետությանը. պետշահերի հայցն ընդունվել է դատարանի վարույթ
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ Դիլիջան համայնքի, Արթուր Արշակյանի, Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի՝ Դիլիջան քաղաքի Մաքսիմ Գորկու փողոցի 29/24 հասցեում գտնվող՝ 0,8 հա մակերեսով հողամասի վերաբերյալ 2012 թվականի հոկտեմբերի 12-ին կազմակերպված աճուրդն անվավեր ճանաչելու, Արթուր Արշակյանի և Արամ Հարությունյանի միջև 2017 թվականի հունիսի 20-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու, այդ թվում՝ Արամ Հարությունյանի ապօրինի տիրապետությունից Դիլիջան համայնքին 0.8 հա մակերեսով հողատարածքը վերադարձնելու պահանջների մասին:
Միաժամանակ կիրառվել է հայցի ապահովման միջոց և պատասխանող Արամ Հարությունյանին արգելվել է այնպիսի գործողություններ կատարելը, որոնք կհանգեցնեն հայցադիմումում նշված հողամասի փաստացի կամ իրավական վիճակի փոփոխության:
Գլխավոր դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում իրականացրած ուսումնասիրությամբ պարզել էր, որ 0,8 հա մակերեսով հողատարածքը Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված՝ «բնության հատուկ պահպանվող տարածքների» հողերի «բնապահպանական անտառ» գործառնական նշանակության հող է, որը չէր կարող օտարվել ֆիզիկական անձանց:

The Prosecutor's Office demands the return of the area under the illegal control of Aram Harutyunyan to the Republic of Armenia.
09-07-2026 15:12 Armenia Human Rights
The Prosecutor's Office demands the return of the specially protected natural area under the illegal possession of former Minister of Nature Aram Harutyunyan to the Republic of Armenia. The state interest claim has been accepted for proceedings by the court.
The Anti-Corruption Court has accepted for proceedings the claim of the Prosecutor General's Office against the Dilijan community, Arthur Arshakyan, and former Minister of Nature Aram Harutyunyan regarding the invalidation of the auction held on October 12, 2012, for the land plot of 0.8 hectares located at 29/24 Maxim Gorky Street in Dilijan, the invalidation of the real estate sale agreement concluded between Arthur Arshakyan and Aram Harutyunyan on June 20, 2017, and the application of the consequences of invalidity, including the demand to return the 0.8-hectare land plot to the Dilijan community from Aram Harutyunyan's illegal possession.
At the same time, a measure for securing the claim has been applied, and the respondent Aram Harutyunyan has been prohibited from taking actions that would lead to a change in the actual or legal status of the land plot mentioned in the claim.
The Prosecutor General's Office, through an investigation conducted within the framework of its authority to file claims for the protection of state (community) interests, found that the 0.8-hectare land plot is classified as "environmental forest" land of "specially protected natural areas" included in the list of restrictions of Article 60 of the Land Code, which could not be alienated to individuals.