Զելենսկին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների մասին
1lurer. Որքան ուժեղ ու անկախ լինեն նախկին Խորհրդային միության երկրները, այնքան Ռուսաստանի համար դժվար կլինի վերադառնալ նրան, ինչն արդեն քանդվել է՝ հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահը։
«Այդ գլուխոտրուկում առանցքային դեր է խաղում Ուկրաինան. նա ուզում է կոտրել մեզ: Եթե դա նրան հաջողվեր, ապա հետխորհրդային տարածքի մյուս երկրների հետ ավելի հեշտ կլիներ՝ բոլոր պետությունների հանդեպ ողջ հարգանքով հանդերձ։ Բոլորը դա գիտեն և բարձր են գնահատում Ուկրաինայի ներդրումը»,- ասել է Վոլոդիմիր Զելենսկին:
Նա նաև նշել է, որ Ուկրաինան պետք է ամուր հարաբերություններ կառուցի անկախ Ադրբեջանի հետ։
«Մենք աջակցում ենք ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը։ Ճիշտ այնպես, ինչպես այս տարի մենք երկար տարիների դադարից հետո առաջին անգամ վերականգնեցինք կապերը Հայաստանի հետ»,- ասել է Զելենսկին, կարևորել նման հարաբերությունների պահպանումը:

Зеленский о отношениях с Арменией и Азербайджаном
1lurer. Чем сильнее и независимее будут страны бывшего Советского Союза, тем сложнее России будет вернуться к тому, что уже разрушено, заявил президент Украины.
«В этой головоломке ключевую роль играет Украина. Она хочет нас сломать. Если бы ей это удалось, то с другими странами постсоветского пространства было бы легче, при всем уважении к государствам. Все это знают и высоко ценят вклад Украины»,- сказал Владимир Зеленский.
Он также отметил, что Украина должна строить крепкие отношения с независимым Азербайджаном.
«Мы поддерживаем суверенитет и территориальную целостность. Так же, как в этом году мы впервые восстановили связи с Арменией после долгого перерыва»,- сказал Зеленский, подчеркивая важность поддержания таких отношений.