«Իշխանությանը հեռացնելու հարցում բոլորի հետ համագործակցելու ենք». Սամվել Կարապետյան
azatutyun.am «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, տնային կալանքի տակ գտնվող Սամվել Կարապետյանն այսօր հայտնեց, որ իր սկսած համախմբման գործընթացի շրջանակում քաղաքական ուժերի հետ հանդիպումներ է ունենում։
«Համարյա ամեն շաբաթ գլխավոր ուժերի հետ հանդիպումներ է եղել, քննարկում ենք մեր պայքարի ճանապարհը»,- ասաց Կարապետյանը։ Հարցին՝ «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ հանդիպում եղե՞լ է, Կարապետյանը բացասական պատասխան տվեց։ «Ազատության» հարցին, թե ո՞ր ուժերի հետ են հանդիպումները, որոնք են «այդ ճանապարհները», և արդյոք այն փակուղի չի մտել, Կարապետյանն ասաց միայն.
«Ընդդիմադիրները մանդատները վերցրին, գնացին խորհրդարան, որպեսզի պայքարի մաս կազմեն, դրսում մենք մեր ձևով պայքարելու ենք։ Ես չեմ ուզում աշուն, գարունով սահմանափակվենք։ Մենք ամեն ինչ անում ենք օրինական ճանապարհով, մենք չենք տանելու մեր երկիրը ցնցումների։ Ինչը, որ օրինական ճանապարհով կարող է հեռացնել այս իշխանությանը, մենք ամեն ինչ անում ենք։ Իշխանությանը հեռացնելու հարցում մենք բոլորի հետ համագործակցելու ենք»։
Միլիարդատեր գործարար Սամվել Կարապետյանը դեռևս հունիսի 17-ին էր հայտարարել «Նիկոլ Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելու օրակարգով» ընդդիմադիր ուժերին համախմբելու գործընթացի մասին: Կարապետյանը, որ նախընտրական շրջանում դաշինք էր կազմել հանրությանն անհայտ 2 ուժերի հետ, ընտրություններից հետո ընդունել էր, որ սխալվել են: Ավելի ուշ Նարեկ Կարապետյանը հայտնել էր, որ արտախորհրդարանական ուժերի հետ քննարկումները շարունակվում են։ Այլ մանրամասներ չեն հաղորդվում, «Ուժեղ Հայաստանի» առաջնորդը դեռ չի բացում փակագծերը, թե ինչպես է հասնելու իշխանափոխության: Իսկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ինքն է մեղադրում ընդդիմադիրներին համատարած կաշառքով խորհրդարան անցնելու համար, իսկ լեգիտիմությունը կասկածի տակ դնողներին էլ կոչ է անում դուրս գալ փողոց։

"We will cooperate with everyone on the issue of removing the authorities," Samvel Karapetyan said.
azatutyun.am  «Strong Armenia» alliance leader, Samvel Karapetyan, who is under house arrest, announced today that he is holding meetings with political forces as part of the unification process he has initiated.
«Almost every week there have been meetings with the main forces, we are discussing the path of our struggle,» said Karapetyan. When asked if he had met with the leader of the «Armenia» alliance, former president Robert Kocharian, Karapetyan responded negatively. In response to «Liberty's» question about which forces he is meeting with, what those «paths» are, and whether it has hit a dead end, Karapetyan only said.
«The opposition took the mandates, went to parliament to be part of the struggle, and we will fight in our own way outside. I do not want to limit ourselves to autumn or spring. We are doing everything through legal means; we will not lead our country into turmoil. We are doing everything that can legally remove this government. We will cooperate with everyone on the issue of removing the government.»
Billionaire businessman Samvel Karapetyan had announced on June 17 about the process of uniting opposition forces with the agenda of «removing Nikol Pashinyan from power.» Karapetyan, who had formed an alliance with two unknown forces during the pre-election period, later admitted that they had made a mistake after the elections. Later, Narek Karapetyan stated that discussions with extra-parliamentary forces are ongoing. No further details have been reported, and the leader of the «Strong Armenia» has not yet revealed how he plans to achieve a change of power. Meanwhile, Prime Minister Nikol Pashinyan himself accuses the opposition of entering parliament through widespread bribery and calls on those who undermine legitimacy to take to the streets.