«Իշխանությանը հեռացնելու հարցում բոլորի հետ համագործակցելու ենք». Սամվել Կարապետյան
azatutyun.am «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, տնային կալանքի տակ գտնվող Սամվել Կարապետյանն այսօր հայտնեց, որ իր սկսած համախմբման գործընթացի շրջանակում քաղաքական ուժերի հետ հանդիպումներ է ունենում։
«Համարյա ամեն շաբաթ գլխավոր ուժերի հետ հանդիպումներ է եղել, քննարկում ենք մեր պայքարի ճանապարհը»,- ասաց Կարապետյանը։ Հարցին՝ «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ հանդիպում եղե՞լ է, Կարապետյանը բացասական պատասխան տվեց։ «Ազատության» հարցին, թե ո՞ր ուժերի հետ են հանդիպումները, որոնք են «այդ ճանապարհները», և արդյոք այն փակուղի չի մտել, Կարապետյանն ասաց միայն.
«Ընդդիմադիրները մանդատները վերցրին, գնացին խորհրդարան, որպեսզի պայքարի մաս կազմեն, դրսում մենք մեր ձևով պայքարելու ենք։ Ես չեմ ուզում աշուն, գարունով սահմանափակվենք։ Մենք ամեն ինչ անում ենք օրինական ճանապարհով, մենք չենք տանելու մեր երկիրը ցնցումների։ Ինչը, որ օրինական ճանապարհով կարող է հեռացնել այս իշխանությանը, մենք ամեն ինչ անում ենք։ Իշխանությանը հեռացնելու հարցում մենք բոլորի հետ համագործակցելու ենք»։
Միլիարդատեր գործարար Սամվել Կարապետյանը դեռևս հունիսի 17-ին էր հայտարարել «Նիկոլ Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելու օրակարգով» ընդդիմադիր ուժերին համախմբելու գործընթացի մասին: Կարապետյանը, որ նախընտրական շրջանում դաշինք էր կազմել հանրությանն անհայտ 2 ուժերի հետ, ընտրություններից հետո ընդունել էր, որ սխալվել են: Ավելի ուշ Նարեկ Կարապետյանը հայտնել էր, որ արտախորհրդարանական ուժերի հետ քննարկումները շարունակվում են։ Այլ մանրամասներ չեն հաղորդվում, «Ուժեղ Հայաստանի» առաջնորդը դեռ չի բացում փակագծերը, թե ինչպես է հասնելու իշխանափոխության: Իսկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ինքն է մեղադրում ընդդիմադիրներին համատարած կաշառքով խորհրդարան անցնելու համար, իսկ լեգիտիմությունը կասկածի տակ դնողներին էլ կոչ է անում դուրս գալ փողոց։

«Мы будем сотрудничать со всеми в вопросе устранения власти», - Самвел Карапетян
azatutyun.am  «Сильный Армения» альянса лидер, находящийся под домашним арестом Самвел Карапетян сегодня сообщил, что в рамках начатого им процесса объединения проводит встречи с политическими силами.
«Практически каждую неделю проходят встречи с главными силами, мы обсуждаем наш путь борьбы», - сказал Карапетян. На вопрос, была ли встреча с лидером альянса «Армения», вторым президентом Робертом Кочаряном, Карапетян ответил отрицательно. На вопрос «Свободы» о том, с какими силами проходят встречи, какие «эти пути», и не зашли ли они в тупик, Карапетян ответил лишь.
«Оппозиционеры взяли мандаты, пошли в парламент, чтобы стать частью борьбы, а мы будем бороться на улице по-своему. Я не хочу ограничиваться осенью и весной. Мы делаем все законным путем, мы не допустим потрясений в нашей стране. Все, что может законным путем убрать эту власть, мы делаем. В вопросе удаления власти мы будем сотрудничать со всеми».
Миллиардер бизнесмен Самвел Карапетян еще 17 июня объявил о процессе объединения оппозиционных сил с повесткой «по удалению Никола Пашиняна от власти». Карапетян, который в предвыборный период сформировал альянс с двумя неизвестными общественности силами, после выборов признал, что ошибся. Позже Нарек Карапетян сообщил, что обсуждения с внепарламентскими силами продолжаются. Другие подробности не сообщаются, лидер «Сильного Армении» пока не раскрывает, как он добьется смены власти. А премьер-министр Никол Пашинян сам обвиняет оппозиционеров в массовой коррупции за проход в парламент, а тех, кто ставит под сомнение легитимность, призывает выйти на улицы.