Արուսյակ Ջուլհակյանը ներկայացրեց ԱԺ նախագահի տեղակալի թեկնածու Վահագն Ալեքսանյանի կենսագրությունը
1lurer.am Ազգային ժողովի՝ օգոստոսի 4-ի նիստին «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը ներկայացրեց Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալի թեկնածու Վահագն Ալեքսանյանի կենսագրությունը:
Նա ծնվել է 1993 թվականին Իջևանում: 2014-2016 թվականներին ծառայել է ՀՀ ԶՈՒ-ում: 2019-ին ավարտել է ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետը, որակավորումը՝ արաբագետ:
2017-2018 թվականներին Հորդանանի Հաշիմյան թագավորությունում մասնակցել է Հորդանանի պետական համալսարանի արաբերենի ուսուցման դասընթացին: 2019-2021 թվականներին եղել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հանրային կապերի համակարգող, 2022-ին ընտրվել է ՔՊԿ վարչության անդամ, ապա՝ վարչության փոխնախագահ, 2025-ին վերընտրվել է նույն պաշտոնում:
2021-ին ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր «Իմ քայլը» դաշինքի համամասնական ցուցակով, 2021-ին և 2026-ին ՔՊԿ ընտրական ցուցակով վերընտրվել է ԱԺ պատգամավոր:

AruSyak Julhakyan presented the biography of the candidate for the position of Deputy Speaker of the National Assembly, Vahagn Aleksanyan.
04-08-2026 16:22 Armenia Politics
1lurer.am During the National Assembly session on August 4, MP Arusyak Julhakyan from the "Civil Contract" faction presented the biography of the candidate for the position of Deputy Speaker of the National Assembly, Vahagn Aleksanyan:
He was born in 1993 in Ijevan. From 2014 to 2016, he served in the Armed Forces of the Republic of Armenia. In 2019, he graduated from the Faculty of Oriental Studies of Yerevan State University, qualifying as an Arabist:
From 2017 to 2018, he participated in an Arabic language teaching course at Jordan University in the Hashemite Kingdom of Jordan. From 2019 to 2021, he was the public relations coordinator of the "Civil Contract" party, elected as a member of the board of the party in 2022, then became the vice president of the board, and was re-elected to the same position in 2025:
In 2021, he was elected as an MP on the proportional list of the "My Step" alliance, and in 2021 and 2026, he was re-elected as an MP on the electoral list of the "Civil Contract" party: