Բաքուն և Անկարան հայ-թուրքական կարգավորման հարցում «տարակարծի՞ք» են
1in.am  Թուրքական Haber Global հեռուստաընկերության համար «մեկնաբանություններում» Իլհամ Ալիևի արտաքին քաղաքականության հարցերով օգնական Հիքմեթ Հաջիևը վերստին կրկնել է այն միտքը, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման «խոչընդոտ չի լինի», եթե Հայաստանի սահմանադրությունից «հանվի Ադրբեջանի, ինչպես նաև Թուրքիայի նկատմամբ տարածքային պահանջներ նախատեսող առանցքային հոդվածը»։ Համենայն դեպս, նրա ձևակերպումը Բաքվի իշխանական լրատվամիջոցները այդպես են ներկայացրել։
Հաջիևի «մեկնաբանությունները» հաջորդել են Թուրքիայում Ադրբեջանի դեսպանի, Ստամբուլում և Կարսում գլխավոր հյուպատոսների ետկանչին և այդ պաշտոններում նոր նշանակումներին։ Թուրք-ադրբեջանական հարաբերություններում «տարակարծությունները» սկսվել են Անկարայում Ադրբեջանի արդեն նախկին դեսպան Ռաշադ Մամեդովի հարցազրույցից, երբ նա միանշանակորեն պնդել է, որ Թուրքիան «Հայաստանի հետ սահմանը չի բացի, քանի դեռ Ադրբեջանը Հայաստանի հետ հարաբերությունները չի կարգավորել»։ Մի քանի թուրք նախկին դիվանագետներին Մամեդովին սուր քննադատել են Թուրքիայի «անունից սկզնունքային հարցերում չհամաձայնեցված տեսակետներ հնչեցնելու» համար։
Խոսելով Հայաստանի սահմանադրության «նաև Թուրքիայի նկատմամբ տարածքային պահանջներ նախատեսող առանցքային հոդվածի»՝ որպես խաղաղության պայմանագրի ստորագրման «խոչընդոտի» մասին, Հաջիևը Անկարային դիվանագիտական լեզվով խնդրել է հայ-թուրքական սահմանը «առայժմ չբացել»։ Ամենևին էլ պատահական չէ, որ թուրքական հեռուստաընկերությանը նա «մեկնաբանություններ» է տվել Հայաստանի Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի մեկնարկին զուգահեռ։ Մանավանդ որ վերջին շրջանում տեղեկություն է տարածվել, որ Թուրքիան «սկսել է Կարս Գյումրի երկաթուղու և ավտոճանապարհի կառուցման աշխատանքները»։
Հաջիևը անդրադարձել է նաև Իսրայելի կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում Ադրբեջանի կողմից Թուրքիային «ցուցաբերած աջակցությանը»։ Haqqin.az-ի փոխանցմամբ՝ նա ասել է, որ այդ առթիվ Ադրբեջանը Իսրայելին «լուրջ անհանգստություն է հայտնել», քանի որ «Բաքվի համար Թուրքիայի շահերը կարմիր գիծ» են։ Իսրայելական vesty ռուսալեզու կայքը հարցազրույց է ունեցել Կնեսեթի արդեն լիազորությունները ավարտած պատգամավոր Սովայի հետ։ Վերջինս անկեղծորեն խոստովանել է, որ Նաթանյահուի կառավարության համար «Հայաստանի սառը արձագանքը անսպասելի» էր։
Նման զգայուն հարցի շուրջ ավելին, թերևս, չեն ասում և, գուցե, հարկ չկա խորանալու, թե Իսրայելի կառավարությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման որոշումն ընդունելիս ի՞նչ հաշվարկ և մոտիվացիա է ունեցել։ Փաստ է, որ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարը կառավարության նիստի նախօրեին ադրբեջանցի պաշտոնակից Բայրամովի հետ հեռախոսազրույց է ունեցել։ Ի վերջո, Թուրքիան այդ և բազմաթիվ այլ հարցերում Ադրբեջանի աջակցության կարիքը չունի։ Եվ եթե Էրդողանը իսրայելա-ադրբեջանական համագործակցությանը դեմ լինի, ապա Ալիևին ոչինչ չի մնա, քան հրեական պետության հետ հարաբերությունները նվազագույնի հասցնել։
Անշուշտ, չարժե վարկածել, թե Բաքվի և Անկարայի միջև «անհասկացողության պատ» կա, բայց Հաջիևի «մեկնաբանությունների» հանրայնացման նախօրեին իշխանական minval politika-ն գրել է, որ «չնայած Հայաստանի հետ սահմանի բացման հարցում տարբեր շրջանակներից գործադրվող ազդեցություններին, Թուրքիայի իշխանությունները շարունակում են Ադրբեջանի հետ պայմանավորվածություններին հավատարիմ մնալ»։ Ի՞նչ շրջանակներից և ո՞ր աստիճանի «ազդեցություններ են գործադրվում» Էրդողանի ուղղությամբ, մանրամասնություններ առայժմ հայտնի չեն։ Բայց խոսքը «ներքին ազդեցությունների» մասին է։

Баку и Анкара имеют «разногласия» по вопросу армяно-турецкой нормализации
1in.am Помощник Ильхама Алиева по вопросам внешней политики Хикмет Гаджиев в интервью для турецкого телеканала Haber Global вновь повторил мысль о том, что «не будет препятствий» для подписания мирного договора, если из конституции Армении «будет исключена ключевая статья, предусматривающая территориальные требования к Азербайджану, а также Турции». По крайней мере, именно так его формулировку представили бакинские государственные СМИ.
Комментарии Гаджиева последовали после отзыва посла Азербайджана в Турции, а также генеральных консулов в Стамбуле и Карсе и назначения новых людей на эти должности. «Разногласия» в турецко-азербайджанских отношениях начались с интервью уже бывшего посла Азербайджана в Анкаре Рашада Мамедова, который однозначно заявил, что Турция «не откроет границу с Арменией, пока Азербайджан не урегулирует отношения с Арменией». Несколько бывших турецких дипломатов резко раскритиковали Мамедова за то, что он «озвучивал несогласованные мнения по основным вопросам от имени Турции».
Говоря о «ключевой статье конституции Армении, предусматривающей территориальные требования к Турции» как о «препятствии» для подписания мирного договора, Гаджиев дипломатическим языком попросил Анкару «пока не открывать» армяно-турецкую границу. Совершенно не случайно, что он дал свои «комментарии» в преддверии начала первого заседания Национального собрания Армении. Тем более что в последнее время появилась информация о том, что Турция «начала работы по строительству железной дороги и автодороги Карс-Гюмри».
Гаджиев также коснулся вопроса поддержки Турцией Азербайджана в признании геноцида армян правительством Израиля. Как сообщает Haqqin.az, он сказал, что по этому поводу Азербайджан «выразил серьезную озабоченность Израилю», поскольку «интересы Турции для Баку являются красной линией». Израильский русскоязычный сайт vesty провел интервью с уже завершившим свои полномочия депутатом Кнессета Совой. Последний искренне признал, что «холодная реакция Армении была неожиданной» для правительства Нетаньяху.
По таким чувствительным вопросам, возможно, не стоит говорить больше, и, возможно, нет необходимости углубляться в то, какие расчеты и мотивации имела израильская правительство при принятии решения о признании геноцида армян. Факт в том, что министр иностранных дел Израиля накануне заседания правительства провел телефонный разговор с азербайджанским коллегой Байрамовым. В конце концов, Турция не нуждается в поддержке Азербайджана по этому и многим другим вопросам. И если Эрдоган будет против израильско-азербайджанского сотрудничества, то Алиеву не останется ничего, кроме как минимизировать отношения с еврейским государством.
Безусловно, не стоит предполагать, что между Баку и Анкарой существует «стена непонимания», но за день до обнародования «комментариев» Гаджиева государственное minval politika написало, что «несмотря на оказываемое влияние различных кругов по вопросу открытия границы с Арменией, власти Турции продолжают оставаться верными договоренностям с Азербайджаном». Какие круги и в какой степени «оказывают влияние» на Эрдогана, пока не известно. Но речь идет о «внутренних влияниях».