Հայաստանում Եվրամիության անդամ երկրների անօրինական միգրանտների պահման կենտրոն ստեղծելու առաջարկ Երևանին չի ներկայացվել, նման հարց հայկական կողմի հետ չի քննարկվել։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ մասին ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը՝ արձագանքելով շրջանառվող լուրերին, թե ԵՄ խորհրդի՝ օգոստոսի 4-ին կայանալիք նիստում Իտալիան քննարկման է ներկայացնելու մի շարք երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում, անօրինական միգրանտների պահման կենտրոններ ստեղծելու հարցը։
«Մեզ նման առաջարկ չի արվել, մեզ հետ նման հարց չի քննարկվել»,- նշեց Անի Բադալյանը։
Euronews-ն օգոստոսի 3-ին գրել է, որ ԵՄ խորհրդի՝ օգոստոսի 4-ի նիստում մի շարք երկրներում անօրինական միգրանտների պահման վայրեր ստեղծելու առաջարկը ներկայացնելու է Իտալիայի ներքին գործերի նախարար Մատեո Պիանտեդոսին։Նշվում է, որ հավանական ընդունող երկրների շարքում են մի քանի աֆրիկյան պետություններ, որոնցից ամենահավանական տարբերակներից մեկն Ուգանդան է։
Իտալիան առաջարկում է ստեղծել Եվրոպական միությունից դուրս գործող ապօրինի միգրանտների պահման կենտրոնների ցանց, որը կծառայի ապօրինի միգրացիայի կառավարմանը։Նոր կենտրոնները, ըստ Իտալիայի առաջարկի, կֆինանսավորվեն Եվրամիության միջոցներով։Ըստ Euronews-ի՝ Իտալիան առաջարկում է նման կենտրոններ ստեղծել աֆրիկյան մի շարք պետություններում, ինչպես նաև մի քանի այլ երկրներում, որոնք գտնվում են ավանդական միգրացիոն ուղիներից դուրս։
Հավանական թեկնածու երկրների թվում են Գանան, Սենեգալը, Թունիսը, Լիբիան, Մավրիտանիան, Եգիպտոսը, Ուգանդան, Եթովպիան, Ուզբեկստանը, Հայաստանը և Չեռնոգորիան։Euronews-ը նաև գրում է, որ Իտալիայի առաջարկի նախագիծը հրապարակվել է իտալական մի շարք լրատվամիջոցներում և հաստատվել է նաև իտալացի պաշտոնյաների կողմից։

Вопрос о создании центра для содержания незаконных мигрантов с Арменией не обсуждался. МИД
Предложение о создании центра для содержания незаконных мигрантов из стран-членов Европейского Союза в Армении не было представлено, такой вопрос не обсуждался с армянской стороной.
«Арменпресс» в беседе с журналистами сообщила пресс-секретарь министра иностранных дел Армении Ани Бадалян, комментируя слухи о том, что на заседании Совета ЕС, которое состоится 4 августа, Италия представит вопрос о создании центров для содержания незаконных мигрантов в ряде стран, включая Армению.
«Нам такое предложение не поступало, такой вопрос с нами не обсуждался»,- отметила Ани Бадалян.
Euronews 3 августа сообщила, что на заседании Совета ЕС 4 августа министр внутренних дел Италии Маттео Пьянтедози представит предложение о создании мест содержания незаконных мигрантов в ряде стран. Указывается, что среди вероятных принимающих стран несколько африканских государств, одним из самых вероятных вариантов является Уганда.
Италия предлагает создать сеть центров для содержания незаконных мигрантов за пределами Европейского Союза, которые будут служить для управления незаконной миграцией. Новые центры, согласно предложению Италии, будут финансироваться средствами Европейского Союза. По данным Euronews, Италия предлагает создать такие центры в ряде африканских стран, а также в нескольких других странах, которые находятся вне традиционных миграционных маршрутов.
Среди вероятных кандидатур стран - Гана, Сенегал, Тунис, Ливия, Мавритания, Египет, Уганда, Эфиопия, Узбекистан, Армения и Черногория. Euronews также сообщает, что проект предложения Италии был опубликован в ряде итальянских СМИ и был подтвержден также итальянскими официальными лицами.