Մարտիրոս գյուղում բացվել է կամավորական հրշեջ-փրկարարական հերթական հենակետը
Երբ առաջանում է արտակարգ իրավիճակ, կարևոր է ոչ միայն պրոֆեսիոնալ փրկարարական ուժերի արագ արձագանքը, այլև պատրաստված և կազմակերպված համայնքի ներգրավվածությունը։ Հենց այս սկզբունքով էլ ՆԳ նախարարությունը հետևողական քայլեր է իրականացնում կամավորության ինստիտուտի զարգացման ուղղությամբ։
ՆԳՆ Փրկարար ծառայության փոխանցմամբ՝ համայնքներում արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման արդյունավետությունը բարձրացնելու և բնակչության անվտանգությունն առավել պատշաճ ապահովելու նպատակով Վայոց ձորի մարզի Մարտիրոս գյուղում բացվել է կամավորական հրշեջ-փրկարարական նոր հենակետ։ Այն սպասարկելու է ոչ միայն Մարտիրոսը, այլև հարակից բնակավայրերը՝ հնարավորություն տալով առավել արագ արձագանքել հնարավոր արտակարգ դեպքերին։
Փրկարար ծառայության Փրկարարական ուժերի վարչության փրկարարական ուժերի համակարգման բաժնի պետ Մարտին Գաբրիելյանի խոսքով՝ ահազանգը ստանալու է ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոնը, այնուհետև այն փոխանցվելու է համայնք, որն իրականացնելու է կամավորների հավաքը և արձագանքման գործընթացը։
Հենակետում ծառայություն իրականացնող կամավորներն անցել են մասնագիտական պատրաստություն, հաջողությամբ հանձնել փրկարարի որակավորման քննությունները և պատրաստ են անհրաժեշտության դեպքում գործել ՆԳՆ Փրկարար ծառայության ստորաբաժանումների հետ համատեղ։
Հենակետի բացման արարողությանը հաջորդել է ցուցադրական հատուկ տակտիկական ուսումնավարժանք, որի ընթացքում Մարտիրոսի կամավորական հրշեջ-փրկարարական թիմն ու Փրկարար ծառայության հրշեջ-փրկարարները իրականացրել են պայմանական հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքներ։
Ըստ վարժանքի սցենարի՝ շինություններից մեկում բռնկված հրդեհը հաջողությամբ մեկուսացվել և մարվել է, իսկ տուժածին տեղում ցուցաբերվել է առաջին օգնություն։
Ուսումնավարժության ավարտին ամփոփվել են արդյունքները, քննարկվել իրականացված գործողությունները, արձանագրված բացթողումները և դրանց հաղթահարման հնարավոր ուղիները։ Արձանագրվել է, որ կամավորական հրշեջ-փրկարարական ջոկատը պատրաստ է ինքնուրույն կազմակերպել նախնական արձագանքը և անհրաժեշտության դեպքում աջակցել Փրկարար ծառայության ստորաբաժանումներին։

В селе Мартирос открылась очередная волонтерская пожарно-спасательная база.
Когда возникает чрезвычайная ситуация, важно не только быстрое реагирование профессиональных спасательных сил, но и вовлеченность подготовленного и организованного сообщества. Именно на этом принципе Министерство внутренних дел последовательно осуществляет шаги по развитию института добровольчества.
По информации Спасательной службы МВД, с целью повышения эффективности реагирования на чрезвычайные ситуации в населенных пунктах и более надлежащего обеспечения безопасности населения в селе Мартирос Вайоцдзорской области открыта новая добровольная пожарно-спасательная база. Она будет обслуживать не только Мартирос, но и соседние населенные пункты, что позволит более быстро реагировать на возможные чрезвычайные происшествия.
По словам начальника отдела координации спасательных сил Управления спасательных сил Спасательной службы, Мартина Габриелян, сигнал будет поступать в оперативный центр МВД по номеру 112, после чего он будет передан в сообщество, которое организует сбор добровольцев и процесс реагирования.
Добровольцы, осуществляющие службу на базе, прошли профессиональную подготовку, успешно сдали квалификационные экзамены спасателя и готовы при необходимости действовать совместно с подразделениями Спасательной службы МВД.
После открытия базы состоялся демонстрационный специальный тактический учение, в ходе которого добровольная пожарно-спасательная команда Мартироса и пожарно-спасатели Спасательной службы провели условные работы по тушению пожара и спасению.
Согласно сценарию учения, пожар, возникший в одном из зданий, был успешно локализован и ликвидирован, а пострадавшему была оказана первая помощь на месте.
По завершении учения были подведены итоги, обсуждены проведенные действия, зафиксированные упущения и возможные пути их преодоления. Зафиксировано, что добровольная пожарно-спасательная команда готова самостоятельно организовать первичное реагирование и при необходимости поддержать подразделения Спасательной службы.