Բայրամով․ Ադրբեջան-Հայաստան կարգավորման գործընթացում սպասվում են լրացուցիչ զարգացումներ
azatutyun.am   Ադրբեջան-Հայաստան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում սպասվում են լրացուցիչ զարգացումներ, ադրբեջանական APA-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ նշելով, որ TRIPP նախագիծը դրանցից մեկն է։
Բայրամովը հայտարարել է, որ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակներում տրանսպորտային և հաղորդակցական կապերի վերաբացման աշխատանքները շարունակվում են։
«Մենք սպասում ենք, որ նախապատրաստական փուլի ավարտից հետո Հայաստանում կսկսվեն շինարարական աշխատանքները։ Ադրբեջանը մեծ մասամբ կատարել է աշխատանքի իր մասը», - ասել է Բայրամովը՝ Բաքվում Շվեյցարիայի արտաքին գործերի նախարար և ԵԱՀԿ գործող նախագահ Իգնացիո Կասիսի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկկողմ բանակցությունները ապացուցել են իրենց արդյունավետությունը: Ադրբեջանի արտգործնախարարը կարևորել է շարունակել խաղաղության օրակարգի առաջխաղացումը ուղիղ երկխոսության միջոցով։
Հայտարարելով, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև արդյունավետորեն խաղաղություն է հաստատվել, Ջեյհուն Բայրամովն ընդգծել է. «Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները պետք է հանվեն Հայաստանի Սահմանադրությունից, որից հետո հնարավոր կլինի վերջնական խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը։
Այսօր ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահի՝ արտաքին հարաբերությունների գծով օգնական Հիքմեթ Հաջիևն էլ հայտարարել է. «ազդակներ ենք ստանում, որ մոտ ապագայում Հայաստանում մեկնարկելու է նոր Սահմանադրության ընդունման գործընթացը»:
«Հնարավոր է, որ Հայաստանում հանրաքվե կազմակերպվի։ Հայաստանի սահմանադրության նախաբանում՝ Ադրբեջանի հասցեին տեղ գտած պահանջների վերացումից հետո մենք խաղաղության համաձայնագրի վերջնական ստորագրման որևէ խոչընդոտ այլևս չենք տեսնի», - հավելել է ադրբեջանցի պաշտոնյան։
Բաքուն հստակ նախապայման է առաջադրել՝ խաղաղության պայմանագիրը կստորագրվի միայն Հայաստանի Սահմանադրությունը փոխելու և դրանից Անկախության հռչակագրի հղումը հեռացնելու դեպքում: Հռչակագրում տարածքային նկրտումներ են տեսնում: Նիկոլ Փաշինյանը նույնպես կողմ է այս փոփոխությանը՝ հռչակագիրը համարելով կոնֆլիկտածին և պնդելով, որ դրանից ազատվելը բխում է հենց Հայաստանի շահերից:

Bayramov: Additional developments are expected in the Azerbaijan-Armenia normalization process.
azatutyun.am   Additional developments are expected in the process of normalizing relations between Azerbaijan and Armenia, as stated by Azerbaijan's Foreign Minister Jeyhun Bayramov, according to the Azerbaijani APA news agency, noting that the TRIPP project is one of them.
Bayramov stated that work on the reopening of transport and communication links continues within the framework of the normalization process of Armenia-Azerbaijan relations.
«We expect that construction work will begin in Armenia after the completion of the preparatory phase. Azerbaijan has largely fulfilled its part of the work,» Bayramov said at a joint press conference in Baku with Switzerland's Foreign Minister and OSCE Chairperson-in-Office Ignazio Cassis.
He emphasized that the bilateral negotiations between Armenia and Azerbaijan have proven their effectiveness. The Azerbaijani Foreign Minister highlighted the importance of continuing the advancement of the peace agenda through direct dialogue.
Declaring that peace has been effectively established between Azerbaijan and Armenia, Jeyhun Bayramov emphasized, «Territorial claims against Azerbaijan must be removed from the Constitution of Armenia, after which the signing of a final peace agreement will be possible.
Earlier today, Hikmet Hajiyev, the assistant to the Azerbaijani president for foreign relations, also stated, «We are receiving signals that the process of adopting a new Constitution will begin in Armenia in the near future.»
«It is possible that a referendum will be held in Armenia. After the removal of the claims against Azerbaijan from the preamble of the Armenian Constitution, we will no longer see any obstacles to the final signing of the peace agreement,» the Azerbaijani official added.
Baku has set a clear precondition: the peace treaty will only be signed if the Constitution of Armenia is amended and references to the Declaration of Independence are removed from it. They see territorial aspirations in the declaration. Nikol Pashinyan is also in favor of this change, considering the declaration conflict-generating and insisting that its removal is in Armenia's own interests.