31-07-2026 18:25 Հայաստան Իրավունք
azatutyun.am Վարչապետի հայտարարությունից հետո իրավապահների ուշադրության առանցքում հայտնված Լիպարիտ Դրմեյանն այսօր դիմում ներկայացրեց դատարան: Ընդդիմադիր գործիչը դատարանից պահանջում է զրպարտության համար պատասխանատվության ենթարկել Նիկոլ Փաշինյանին:
Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցչի գրասենյակի նախկին ղեկավարին վարչապետը կասկածեց կոռուպցիայի մեջ: Փաշինյանը երեկ կառավարությունում ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց, թե Դրմեյանը պետական պաշտոնում սպասարկել է մասնավոր ընկերության՝ «Տաշիրի գրուպ»-ի շահերը: Այդ ժամանակ միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանին պատկանող ընկերությունը ՀԷՑ-ն իր ձեռքից վերցնելու ու պետականացնելու գործընթաց սկսելու հարցով դիմել էր միջազգային արբիտրաժային դատարան, որն էլ միջանկյալ որոշմամբ պահանջել էր Հայաստանից ձեռնպահ մնալ ընկերության ակտիվներն առգրավելուց, չփոխել ՀԷՑ-ի կառավարման մարմիններն ու կանոնադրությունը, չնշանակել ժամանակավոր կառավարիչ: Դրմեյանն ի պաշտոնե միջազգային դատարանում ներկայացնում էր Հայաստանի շահերը:
«Ես հիմա նաև հրապարակային առիթից օգտվելով հաղորդում եմ տալիս հանցագործության մասին հնարավոր, չգիտեմ, որևէ մեկի անմեղության կանխավարկածը չեմ ուզում խախտել, բայց ես կարծում եմ, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն էլ, իրավապահ մարմիններն էլ պետք է քննարկեն՝ ո՞նց կարա պարզվի, որ էս շենքում մասնավոր ընկերության շահերը սպասարկող մարդ է եղել, հետո գնացել է։ Պետք է ստուգվեն հաշիվները, պետք է ստուգվի ունեցվածքը», - մասնավորապես ասաց վարչապետը:

31-07-2026 18:25 Armenia Human Rights
azatutyun.am After the Prime Minister's statement, Liparit Drmeyan, who has come under the scrutiny of law enforcement, submitted an application to the court today. The opposition figure demands that Nikol Pashinyan be held accountable for defamation.
The Prime Minister suspected the former head of the office of Armenia's representative on international legal issues of corruption. During a briefing at the government yesterday, Pashinyan stated that Drmeyan had served the interests of a private company, "Tashir Group," in a public office. At that time, the company owned by billionaire Samvel Karapetyan had approached the international arbitration court regarding the process of taking over and nationalizing the electricity distribution company (HETC), which had issued a provisional ruling demanding that Armenia refrain from seizing the company's assets, not change the management bodies and charter of HETC, and not appoint a temporary manager. Drmeyan was representing Armenia's interests in the international court by virtue of his position.
"I am now also taking advantage of this public opportunity to report a possible crime, I don't know, I don't want to violate anyone's presumption of innocence, but I believe that the Anti-Corruption Commission and law enforcement agencies should discuss how it can be determined that there was a person serving the interests of a private company in this building, and then left. The accounts need to be checked, the assets need to be verified," the Prime Minister specifically stated.