31-07-2026 18:25 Հայաստան Իրավունք
azatutyun.am Վարչապետի հայտարարությունից հետո իրավապահների ուշադրության առանցքում հայտնված Լիպարիտ Դրմեյանն այսօր դիմում ներկայացրեց դատարան: Ընդդիմադիր գործիչը դատարանից պահանջում է զրպարտության համար պատասխանատվության ենթարկել Նիկոլ Փաշինյանին:
Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցչի գրասենյակի նախկին ղեկավարին վարչապետը կասկածեց կոռուպցիայի մեջ: Փաշինյանը երեկ կառավարությունում ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց, թե Դրմեյանը պետական պաշտոնում սպասարկել է մասնավոր ընկերության՝ «Տաշիրի գրուպ»-ի շահերը: Այդ ժամանակ միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանին պատկանող ընկերությունը ՀԷՑ-ն իր ձեռքից վերցնելու ու պետականացնելու գործընթաց սկսելու հարցով դիմել էր միջազգային արբիտրաժային դատարան, որն էլ միջանկյալ որոշմամբ պահանջել էր Հայաստանից ձեռնպահ մնալ ընկերության ակտիվներն առգրավելուց, չփոխել ՀԷՑ-ի կառավարման մարմիններն ու կանոնադրությունը, չնշանակել ժամանակավոր կառավարիչ: Դրմեյանն ի պաշտոնե միջազգային դատարանում ներկայացնում էր Հայաստանի շահերը:
«Ես հիմա նաև հրապարակային առիթից օգտվելով հաղորդում եմ տալիս հանցագործության մասին հնարավոր, չգիտեմ, որևէ մեկի անմեղության կանխավարկածը չեմ ուզում խախտել, բայց ես կարծում եմ, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն էլ, իրավապահ մարմիններն էլ պետք է քննարկեն՝ ո՞նց կարա պարզվի, որ էս շենքում մասնավոր ընկերության շահերը սպասարկող մարդ է եղել, հետո գնացել է։ Պետք է ստուգվեն հաշիվները, պետք է ստուգվի ունեցվածքը», - մասնավորապես ասաց վարչապետը:

Дрмян подал в суд на Пашиняна
azatutyun.am После заявления премьер-министра Липарит Дрмян сегодня подал заявление в суд. Оппозиционный деятель требует от суда привлечь Николая Пашиняна к ответственности за клевету:
Премьер-министр заподозрил бывшего руководителя представительства Армении по международным правовым вопросам в коррупции. Вчера на брифинге в правительстве Пашинян заявил, что Дрмян обслуживал интересы частной компании «Ташир Групп» на государственной должности. В то время компания, принадлежащая миллиардеру Самвелу Карапетяну, обратилась в международный арбитражный суд с просьбой начать процесс изъятия и национализации Энергетической распределительной компании (ЭРЦ), который промежуточным решением потребовал от Армении воздержаться от конфискации активов компании, не менять органы управления ЭРЦ и устав, не назначать временного управляющего. Дрмян официально представлял интересы Армении в международном суде:
«Я сейчас также, пользуясь публичным случаем, сообщаю о возможном преступлении, не знаю, не хочу нарушать презумпцию невиновности кого-либо, но я считаю, что Комиссия по предотвращению коррупции и правоохранительные органы должны обсудить, как можно выяснить, что в этом здании был человек, обслуживающий интересы частной компании, а затем ушел. Должны быть проверены счета, должно быть проверено имущество», - в частности, сказал премьер-министр: