31-07-2026 16:40 Քաղաքականություն
1in.am  Հայաստանի կառավարության և «Ռուսաստանյան երկաթուղիներ» ԲԲԸ միջև 2008թ․ փետրվարի 13-ին ստորագրվել է պայմանագիր, որի հիման վրա ստեղծվել է «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ։ Վերջինիս էլ վերապահվել է Հայաստանի երկաթուղային ցանցի կոնցեսիոն կառավարման իրավունքը՝ երեսուն տարի ժամկետով։ Փաստաթուղթը նախատեսում է, որ պայմանագրի գործողության ժամկետը կարող է երկարաձգվել ևս տասը տարով։
Փաստացի Հայաստանի երկաթուղիների կառավարումը երեսուն տարով հանձնվել է անգամ ոչ թե Ռուսաստանի կառավարությանը կամ նրա լիազոր մարմնին, այլ՝ ռուսաստանյան բաց բաժնետիրական ընկերությանը։
Բայց դա հարցի մի կողմն է։ Ավելի էական է, որ Հայաստանի կառավարությունը համաձայնել է կառավարիչ ընկերության «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» անվանմանը։ Այն դեպքում, երբ Հարավային Կովկասի մյուս երկու երկրները՝ Վրաստանը և Ադրբեջանը, իրենց երկաթուղային ցանցը կառավարում են ինքնուրույն՝ «Վրացական երկաթուղներ» և «Ադրբեջանական երկաթուղիներ» պետական ընկերությունների միջոցով։
Հուլիսի 23-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Զուլֆուգարովը ֆեյսբուքյան սենսացիոն գրառում է կատարել, ըստ որի՝ «երկաթուղու Մեղրիի հատվածը Ադրբեջանի սեփականությունն է, քանի որ նա Ադր․ԽՍՀ իրավահաջորդն» է։ Զուլֆուգարովը «համբակ» չէ և գերազանց գիտի, որ 1991թ․ օգոստոսի 30-ին Ադրբեջանի Գերագույն խորհուրդը ստանձնել է 1918-20թ․թ․ գոյություն ունեցած Դեմոկրատական հանրապետության իրավագաջորդութուն։ Այդ ակտը հաստատվել է նույն տարվա հոկտեմբերի 18-ի «Պետական անկախության վերականգնման մասին» սահմանադրական օրենքով, որը գործող սահմանադրության հիմք է ընդունվել 1995թ․-ին։
Այդուհանդերձ, նա գտել է, որ եթե 1967-91 թվականներին Մոսկվա-Բաքու-Երևան երկաթուղու Մեղրիի հատվածը կառավարվել է Ադր․ԽՍՀ «Երկաթուղիների վարչության» կողմից, ապա «մնում է որպես Ադրբեջանի սեփականություն»։ Հուլիսի 30-ին վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի տարածքի երկաթուղիները նրա «սեփականությունն» են, և կառավարությունը ձգտում է Ռուսաստանի հետ այդ հարցը «բարեկամաբար կարգավորել»։
Պետք է, հավանաբար, հասկանալ, որ երկաթուղու Մեղրիի հատվածի կարևորությունը Ադրբեջանի համար այնքան մեծ է, դրանում կասկածել պետք չէ, որ այդ հարցը Մոսկվա-Բաքու գործարքի հնարավորություն է։ Այս առումով Հայաստանի երկաթուղային ամբողջ ցանցի նկատմամբ սեփականության իրավունքի հաստատումը զուտ տնտեսական կամ կոմունիկացիոն անհրաժեշտություն չէ։ Այն ավելի շատ լուծում է 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքի յուրաքանչյուր քառակուսի մետրի նկատմամբ Հայաստանի սուվերենության, ուրեմն և՝ նրա անկախության, քաղաքակրթական ինքնության հարցը։
Եվ եթե Հայաստանի ինստիտուցիոնալ ընդդիմությունը այս, իրոք էքզեստենցիալ, իրավիճակում միանշանակորեն չսատարի կառավարությանը, կնշանակի, որ նա ըստ էության աջակցում է երկաթուղու Մեղրիի հատվածը Ադրբեջանի «սեփականությունն» է, փաստացի՝ Սյունիքի առնվազն արաքսամերձ հատվածի օտարման ադրբեջանական նարատիվին»։

Южнокавказская железная дорога является инструментом отчуждения Мегри.
1in.am 13 февраля 2008 года между правительством Армении и ОАО «Российские железные дороги» был подписан договор, на основании которого было создано ОАО «Южно-Кавказские железные дороги». Последнему было предоставлено право концессионного управления железнодорожной сетью Армении на срок тридцать лет. Документ предусматривает, что срок действия договора может быть продлен еще на десять лет.
Фактически управление железными дорогами Армении было передано на тридцать лет не правительству России или его уполномоченному органу, а российской открытой акционерной компании.
Но это лишь одна сторона вопроса. Более существенно то, что правительство Армении согласилось на название управляющей компании «Южно-Кавказские железные дороги». В то время как две другие страны Южного Кавказа — Грузия и Азербайджан — управляют своими железнодорожными сетями самостоятельно через государственные компании «Грузинские железные дороги» и «Азербайджанские железные дороги».
23 июля бывший министр иностранных дел Азербайджана Зулфугаров сделал сенсационную запись в Facebook, согласно которой «участок железной дороги Мегри является собственностью Азербайджана, так как он является правопреемником АДР». Зулфугаров не «наивен» и прекрасно знает, что 30 августа 1991 года Верховный Совет Азербайджана принял на себя правопреемство Демократической Республики, существовавшей в 1918-20 годах. Этот акт был утвержден конституционным законом «О восстановлении государственной независимости» от 18 октября того же года, который был принят за основу действующей конституции в 1995 году.
Тем не менее, он нашел, что если в 1967-91 годах участок железной дороги Мегри управлялся «Управлением железных дорог» АДР, то он «остается собственностью Азербайджана». 30 июля премьер-министр Пашинян заявил, что железные дороги на территории Армении являются его «собственностью», и правительство стремится «дружелюбно урегулировать» этот вопрос с Россией.
Следует, вероятно, понимать, что важность участка железной дороги Мегри для Азербайджана настолько велика, что в этом нет сомнений, что этот вопрос является возможностью для сделки Москва-Баку. В этом отношении утверждение права собственности на всю железнодорожную сеть Армении не является чисто экономической или коммуникационной необходимостью. Это скорее решает вопрос суверенитета Армении над каждым квадратным метром территории в 29 743 квадратных километра, а значит, и вопрос ее независимости, цивилизационной идентичности.
И если институциональная оппозиция Армении в этой действительно экзистенциальной ситуации однозначно не поддержит правительство, это будет означать, что она фактически поддерживает нарратив о том, что участок железной дороги Мегри является «собственностью Азербайджана», фактически — отошедшего к Азербайджану по меньшей мере пограничного участка Сюника.