31-07-2026 16:50 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հուլիսի 29-ին Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի թեժ գծի 119 հեռախոսահամարին քաղաքացուց ստացվել է ահազանգ՝ Երևան քաղաքի Մոլդովական փողոցի 26/2 հասցեում իրականացվող ծառահատումների վերաբերյալ։
ԲԸՏՄ-ի փոխանցմամբ՝ տեսչական մարմնում հարուցված վարչական վարույթի շրջանակներում իրականացված զննությամբ պարզվել է, որ նշված հասցեի հարակից տարածքում հատվել է ընդհանուր հինգ ծառ, որոնցից մեկը՝ թթենի, իսկ չորսը՝ գիհի (կենսածառ) տեսակի։ Բուսական աշխարհին պատճառված վնասը հաշվարկվել է 1.005.000 (մեկ միլիոն հինգ հազար) ՀՀ դրամ։
Հաշվի առնելով արձանագրված փաստական տվյալները և դրանցում հանցագործության առերևույթ հատկանիշների առկայությունը՝ տեսչական մարմինը առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ քննչական կոմիտե։

31-07-2026 16:50 Armenia Press release
On July 29, a report was received from a citizen via the hot line 119 of the Environmental and Mining Inspection Body regarding tree felling at 26/2 Moldovan Street in Yerevan.
According to the Environmental and Mining Inspection Body, an inspection conducted within the framework of the administrative proceedings revealed that a total of five trees had been cut down in the area adjacent to the specified address, one of which was a sour cherry and four were of the oak (biological tree) species. The damage caused to the plant world has been estimated at 1,005,000 (one million five thousand) Armenian drams.
Taking into account the recorded factual data and the presence of apparent signs of a crime, the inspection body has submitted a report on the apparent crime to the Investigative Committee of the Republic of Armenia.