31-07-2026 17:00 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Պորտուգալիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սառա Մարտինսը։
Նախագահ Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել պատասխանատու առաքելության իրականացման գործում։
«Պորտուգալիան մեր իրականության և հայ ժողովրդի համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի, ինչը մեծապես պայմանավորված է նաև Գալուստ Գյուլբենկյանի թողած հարուստ ժառանգությամբ։ Շատ դեպքերում Պորտուգալիայում Հայաստանը ճանաչում են հենց նրա անունով»,- նշել է նախագահը։
Ընդգծելով Պորտուգալիայի հետ ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների կարևորությունը՝ նախագահը նշել է, որ երկկողմ համագործակցության զարգացման և նոր ուղղություններով ընդլայնման համար առկա է զգալի ներուժ։
«Անկախության ձեռքբերումից հետո մեր երկրների միջև ձևավորվել են բարեկամական հարաբերություններ, և մենք պատրաստ ենք դրանք առավել զարգացնել ու խորացնել՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, կրթական, գիտական և այլ ոլորտներում։
Մենք նաև սերտ համագործակցում ենք Հայաստան–Եվրոպական միություն ձևաչափում և բարձր ենք գնահատում այն աջակցությունը, որը Պորտուգալիան ցուցաբերում է Հայաստանի և Եվրամիության միջև գործընկերության շարունակական զարգացման գործում»,- ասել է Հանրապետության նախագահը։
Իր հերթին դեսպան Սառա Մարտինսը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ նշելով, որ իր համար մեծ պատիվ է հյուրընկալվել Հանրապետության նախագահի նստավայրում և ներկայացնել Պորտուգալիան Հայաստանում։
Դեսպանն ընդգծել է, որ իր առաջնային առաքելությունն է նպաստել երկու երկրների միջև արդեն իսկ ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանն ու համագործակցության ընդլայնմանը։
«Թեև Հայաստանի և Պորտուգալիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները պաշտոնապես հաստատվել են 34 տարի առաջ, մեր երկու ժողովուրդների միջև կապերը շատ ավելի խորն են և ունեն երկարամյա պատմություն»,- նշել է դեսպանը՝ հավելելով, որ կգործադրի բոլոր ջանքերը երկկողմ համագործակցության առավել ակտիվ զարգացման ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են երկու երկրների համագործակցության օրակարգին և դրա հետագա ընդլայնման հնարավորություններին։
Կարևորվել է երկրների միջև տնտեսական համագործակցության ակտիվացումը՝ առևտրաշրջանառության աճի, ներդրումային կապերի խթանման, գործարար շրջանակների միջև անմիջական շփումների ընդլայնման, ինչպես նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, նորարարության, կրթության, գիտության, զբոսաշրջության և այլ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության զարգացման համատեքստում։
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների շուրջ։ Երկուստեք ընդգծվել է ժողովրդավարական ինստիտուտների շարունակական ամրապնդման, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարական արժեքների առաջմղման կարևորությունը՝ որպես կայուն զարգացման և միջազգային գործընկերության խորացման հիմնարար նախապայման։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև 2026 թվականի հոկտեմբերին Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17)։ Հանրապետության նախագահը նշել է, որ համաժողովի անցկացումը կարևոր հնարավորություն է միջազգային հանրության ջանքերը համախմբելու կենսաբազմազանության պահպանության, կլիմայական փոփոխությունների հետևանքների հաղթահարման և կայուն զարգացման օրակարգի առաջմղման շուրջ։ Ընդգծվել է, որ ժամանակակից գլոբալ մարտահրավերները պահանջում են պետությունների միջև առավել սերտ համագործակցություն, համերաշխություն և միասնական պատասխանատվություն։
Կողմերը կարևորել են Հայաստանի և Պորտուգալիայի միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շարունակական զարգացումն ու բարձրաստիճան փոխայցելությունների ակտիվացումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ դրանք նոր ազդակ կհաղորդեն երկկողմ հարաբերությունների հետագա խորացմանը։ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը դեսպանի միջոցով իր հրավերն է փոխանցել Պորտուգալիայի Հանրապետության նախագահին՝ հարմար ժամանակահատվածում պաշտոնական այց կատարել Հայաստան։
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է նաև Հայաստանի և Պորտուգալիայի արդյունավետ համագործակցությունը միջազգային կազմակերպություններում և բազմակողմ հարթակներում։ Երկուստեք վերահաստատվել է պատրաստակամությունը շարունակելու փոխգործակցությունը միջազգային իրավունքի, բազմակողմանիության և խաղաղության սկզբունքների վրա հիմնված միջազգային կարգի ամրապնդման ուղղությամբ։
Կողմերը բարձր են գնահատել նաև Հայաստան-Եվրոպական միության գործընկերության շրջանակում ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների, փոխադարձ վստահության և համատեղ նախաձեռնությունների վրա հիմնված երկխոսությունը կարևոր հիմք է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև հարաբերությունների հետագա զարգացման համար, որոնցում Պորտուգալիան շարունակում է ունենալ իր նշանակալի ներդրումը։

Президенту Вагану Хачатряну свои верительные грамоты вручил новый посол Португалии в Армении.
Президент Республики Ваграм Хачатурян вручил свои верительные грамоты новоназначенному чрезвычайному и полномочному послу Республики Португалия в Республике Армения Саре Мартинс.
Президент Хачатурян поздравил посла с вступлением в должность и пожелал успехов в реализации ответственной миссии.
«Португалия имеет особое значение для нашей реальности и армянского народа, что во многом обусловлено также богатым наследием, оставленным Галустьем Гюльбенкяном. Во многих случаях Армению в Португалии знают именно по его имени»,- отметил президент.
Подчеркивая важность сложившихся дружеских отношений с Португалией, президент отметил, что существует значительный потенциал для развития двустороннего сотрудничества и расширения новых направлений.
«После обретения независимости между нашими странами сложились дружеские отношения, и мы готовы их развивать и углублять в политической, экономической, культурной, образовательной, научной и других сферах.
Мы также тесно сотрудничаем в формате Армения–Европейский Союз и высоко ценим ту поддержку, которую Португалия оказывает в продолжении развития партнерства между Арменией и Европейским Союзом»,- сказал президент Республики.
В свою очередь, посол Сара Мартинс поблагодарила за прием, отметив, что для нее большая честь быть принятым в резиденции президента Республики и представлять Португалию в Армении.
Посол подчеркнула, что ее первоочередная задача - способствовать дальнейшему укреплению уже сложившихся дружеских отношений и расширению сотрудничества между двумя странами.
«Хотя дипломатические отношения между Арменией и Португалией были официально установлены 34 года назад, связи между нашими двумя народами гораздо глубже и имеют многолетнюю историю»,- отметила посол, добавив, что она приложит все усилия для более активного развития двустороннего сотрудничества.
В ходе встречи стороны обсудили повестку сотрудничества двух стран и возможности его дальнейшего расширения.
Подчеркнуто важность активизации экономического сотрудничества между странами в контексте роста товарооборота, стимулирования инвестиционных связей, расширения прямых контактов между деловыми кругами, а также развития сотрудничества в таких сферах, как информационные технологии, инновации, образование, наука, туризм и другие области взаимного интереса.
Обсуждены также проводимые в Армении демократические реформы. Обе стороны подчеркнули важность дальнейшего укрепления демократических институтов, верховенства закона, защиты прав человека и продвижения демократических ценностей как фундаментального условия для устойчивого развития и углубления международного партнерства.
В ходе встречи также обсуждался 17-й Конгресс сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии, который пройдет в Армении в октябре 2026 года (COP17). Президент Республики отметил, что проведение конгресса является важной возможностью для объединения усилий международного сообщества по сохранению биологического разнообразия, преодолению последствий изменения климата и продвижению повестки устойчивого развития. Подчеркнуто, что современные глобальные вызовы требуют более тесного сотрудничества, солидарности и совместной ответственности между государствами.
Стороны подчеркнули важность продолжения высокоуровневого политического диалога между Арменией и Португалией и активизации высокопрофильных взаимных визитов, выразив уверенность, что они дадут новый импульс дальнейшему углублению двусторонних отношений. Президент Республики Ваграм Хачатурян передал через посла свое приглашение президенту Республики Португалия совершить официальный визит в Армению в удобное время.
В ходе встречи также подчеркивалось эффективное сотрудничество Армении и Португалии в международных организациях и многосторонних платформах. Обе стороны подтвердили готовность продолжать сотрудничество в направлении укрепления международного порядка, основанного на принципах международного права, многосторонности и мира.
Стороны высоко оценили также эффективное сотрудничество, сформированное в рамках партнерства Армения-Европейский Союз, подчеркнув, что диалог, основанный на общих демократических ценностях, взаимном доверии и совместных инициативах, является важной основой для дальнейшего развития отношений между Арменией и Европейским Союзом, в котором Португалия продолжает вносить свой значительный вклад.