31-07-2026 17:30 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Մկրտչյանի գլխավորությամբ հուլիսի 30-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում։ Մասնակցել են ՆԳ նախարարության, Ոստիկանության և Գլխավոր դատախազության տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարներ։
Քննարկման առանցքում հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում շահագրգիռ գերատեսչությունների միջև համագործակցության արդյունավետության բարձրացմանը, իրավապահ մարմինների գործունեության համակարգմանն ու առկա խնդիրների լուծմանն ուղղված հարցերն էին։
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել արձանագրված հանցագործությունների բնույթին, դրանց կատարման առավել տարածված եղանակներին, կազմակերպված հանցավոր խմբերի կողմից կիրառվող մեթոդներին, հանցագործությունների նախապատրաստման և կատարման ընթացքում օգտագործվող տարբեր սխեմաներին, դեպքերի քննության առանձնահատկություններին, ինչպես նաև դրանց կանխման, բացահայտման և ապացուցման գործընթացում ի հայտ եկող գործնական խնդիրներին։
Կարևորվել է Ոստիկանության, նախաքննական մարմինների և Գլխավոր դատախազության միջև համագործակցության առավել արդյունավետ կազմակերպումը, քրեական վարույթների շրջանակում իրականացվող քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների պատշաճ համակարգումը, ինչպես նաև միասնական գործելաոճի ձևավորումը։
Քննարկվել է նաև դատավարական փաստաթղթերի պատշաճ կազմման և ապացույցների ամրագրման միասնական պրակտիկայի ձևավորման վերաբերյալ հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել նաև տեսահսկման համակարգերի, տեխնիկական և թվային գործիքների առավել արդյունավետ կիրառմանը, վերլուծական աշխատանքի կատարելագործմանը, հանցավորության միտումների շարունակական ուսումնասիրմանը, ռիսկերի գնահատմանն ու կանխարգելիչ միջոցառումների պլանավորմանը։
Ընդգծվել է օրենսդրական և ենթաօրենսդրական կարգավորումների կատարելագործման հնարավորությունների ուսումնասիրության, ինչպես նաև գործնականում ի հայտ եկող խնդիրների լուծմանն ուղղված առաջարկությունների մշակման կարևորությունը։
Քննարկման ավարտին մասնակիցները պայմանավորվել են ամրապնդել միջգերատեսչական համագործակցությունը, ապահովել ներկայացված առաջարկությունների փուլային իրականացումը և ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցառումներ հանցագործությունների նախականխման, կանխման, խափանման, արագ և լիարժեք բացահայտման, ինչպես նաև իրավապահ մարմինների գործունեության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ։

31-07-2026 17:30 Armenia Press release
On July 30, an operational discussion was held under the leadership of Deputy Minister of Internal Affairs Armen Mkrtchyan. Heads of various departments from the Ministry of Internal Affairs, the Police, and the Prosecutor General's Office participated.
The focus of the discussion was on increasing the effectiveness of cooperation between interested agencies in the fight against crime, coordinating the activities of law enforcement bodies, and addressing existing issues.
In particular, the nature of recorded crimes, the most common methods of their commission, the techniques used by organized criminal groups, various schemes employed during the preparation and execution of crimes, the peculiarities of case investigations, as well as practical issues arising in the processes of prevention, detection, and proving were addressed.
The importance of more effective organization of cooperation between the Police, pre-investigation bodies, and the Prosecutor General's Office was emphasized, as well as the proper coordination of investigative and operational-search measures carried out within the framework of criminal proceedings, and the formation of a unified approach.
Questions regarding the proper drafting of procedural documents and the establishment of a unified practice for securing evidence were also discussed.
Attention was also drawn to the more effective use of surveillance systems, technical and digital tools, the improvement of analytical work, the continuous study of crime trends, risk assessment, and the planning of preventive measures.
The importance of studying opportunities for improving legislative and sub-legislative regulations, as well as developing proposals aimed at solving practical issues that arise, was emphasized.
At the end of the discussion, the participants agreed to strengthen inter-agency cooperation, ensure the phased implementation of the presented proposals, and take necessary measures aimed at preventing, combating, swiftly and fully detecting crimes, as well as increasing the effectiveness of law enforcement activities.