31-07-2026 14:26 Հայաստան Մեկնաբանություն
«Այսօր առավոտյան ՀԷՑ-ի տնօրենների խորհրդի՝ արդեն նախկին նախագահ Ն.Կարապետյանը լրատվամիջոցների հետ խոսելիս մի քանի բավականին ՈՒԺԵՂ ՍՈՒՏ պնդումներ է արել ՀԷՑ-ի վերաբերյալ, որոնց մանրամասներին կանդրադառնամ առաջիկա օրերին՝ առանձին հարցազրույցի ձևաչափով։
Այս պահին միայն կներկայացնեմ դրանցից նշանակալի երկուսը՝ ի հակադարձումն.
ՈՒԺԵՂ ՍՈՒՏ 1. Նա պնդում է, որ այժմ էլ ՀԷՑ-ում իբր կան հավելագրումներ, և իրենք իրենց շրջանում 6 ամսվա ընթացքում 40-50 անձի ազատումներ են արել, 30 հոգու դեպքում՝ ծառայողական քննություն, ու ոչ մի խոսք՝ որևէ քրեաիրավական գնահատականի մասին։
ՓԱՍՏ 1. Ժամանակավոր կառավարման շուրջ մեկ տարվա ընթացքում ՀԷՑ-ում աշխատանքից ազատումների ընդհանուր թիվը կազմել է ավելի քան 1.150 անձ, որից տարաբնույթ խախտումների հետևանքով (մեծամասամբ՝ հավելագրումների/թերգրանցումների) աշխատանքից ազատվել են շուրջ 700 աշխատակիցներ։
Բացահայտված իրավախախտումների փաստերով նախաձեռնվել են շուրջ 30 քրեական վարույթներ. կան բազմաթիվ ձերբակալվածներ ու կալանքի որոշումներ։
ՈՒԺԵՂ ՍՈՒՏ 2. Նա պնդում է, որ իրենց շրջանում հավելագրումներն արվել են առանց ՀԷՑ-ի սեփականատերերի (իմա՝ նաև բարձր ղեկավարության) իմացության, եւ բացատրում է իբր. «մեկից թերգրանցել են, մյուսին՝ հավելագրել են. ՀԷՑ-ը դրանից ոչ մի օգուտ չի ունեցել…»։
ՓԱԱՏ 2. Հավելագրումներն ու թերգրանցումները, որպես կանոն, արվել են՝ արհեստականորեն նվազեցնելու ցանցում առկա էլ.էներգիայի կորուստների թիվը, ինչը զգալի աճել էր զարտուղի միացումների (գողանալու) և ստվերային վաճառքների արդյունքում. այսինքն՝ ուրիշի սպառած էլ.էներգիայի դիմաց վճարել է մեկ այլ քաղաքացի, պետական ու համայնքային հիմնարկ, բիզնես միավոր։
Իսկ թերգրանցումներն արվել են հիմնականում ինքնավար էներգաարտադրողների (արևային կայաններ) արտադրած և ցանց հետ մղած էլ.էներգիայի քանակների վրա, որպեսզի ՀԷՑ-ը դրա դիմաց չվճարի քաղաքացուն և այդ արտադրանքով բալանսավորի «գողացված» ծավալները։
Ելնելով վերագրյալից՝ կարող ենք պնդել, որ բոլոր այդ մեքենայությունների (նույնն է՝ խարդախությունների) արդյունքում գոյացած էլ.էներգիայի ահռելի քանակների մոնետիզացիան «լավագույն» դեպքում մնացել է ՀԷՑ-ի հաշիվներին, վատագույն դեպքում՝ ուղղակիորեն մտել է տարբեր հանցավոր շրջանակների գրպանները (բնականաբար՝ ոչ պատահական անձանց)։
Ըստ այդմ. հռետորական հարց՝ այդ ինչպե՞ս ստացվեց, որ ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարման առաջին իսկ շաբաթներին մեզ հայտնի դարձան տասնյակ և ավելի հավելագրման և թերգրանցումների փաստեր, որոնց անմիջապես հետևեցին ազատումներ, քրեական վարույթներ և ձերբակալություններ, իսկ իրենք՝ սեփականատերերը, շուրջ 10 տարվա կառավարման շրջանում անտեղյակ ու անհաղորդ էին այդ արգահատելի և հանցավոր մեխանիզմներից…
Ստորև՝ ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարման ընթացքում բացահայտված շուրջ երկու տասնյակ «ամենախոսուն» հավելագրման փաստերն են, որոնցով քրեական վարույթներ են նախաձեռնված և կան կալանավորվածներ.

Нарек Карапетян сделал несколько довольно СИЛЬНЫХ ЛОЖНЫХ утверждений о ГЭЦ. Романос Петросян
«Сегодня утром, общаясь с представителями СМИ, бывший председатель совета директоров ГЭЦ Н. Карапетян сделал несколько довольно СИЛЬНЫХ ЛОЖНЫХ утверждений о ГЭЦ, к деталям которых я вернусь в ближайшие дни в формате отдельного интервью.
В данный момент я представлю лишь два из них, как опровержение.
СИЛЬНАЯ ЛОЖЬ 1. Он утверждает, что в ГЭЦ якобы все еще есть добавления, и за 6 месяцев они уволили 40-50 человек, в 30 случаях провели служебное расследование, и ни слова о какой-либо уголовно-правовой оценке.
ФАКТ 1. За почти год временного управления в ГЭЦ общее число увольнений составило более 1.150 человек, из которых около 700 сотрудников были уволены в результате различных нарушений (в основном добавлений/перерегистраций).
По фактам выявленных правонарушений было возбуждено около 30 уголовных дел; есть множество задержанных и решений о заключении под стражу.
СИЛЬНАЯ ЛОЖЬ 2. Он утверждает, что добавления в их окружении были сделаны без ведома владельцев ГЭЦ (то есть также высшего руководства), и объясняет якобы: «одного перерегистрировали, другому добавили. ГЭЦ от этого не получила никакой выгоды…».
ФАКТ 2. Добавления и перерегистрации, как правило, были сделаны с целью искусственного снижения числа потерь электроэнергии в сети, которые значительно возросли в результате несанкционированных подключений (кражи) и теневой торговли. То есть, за потребленную электроэнергию платил другой гражданин, государственное или муниципальное учреждение, бизнес-единица.
А перерегистрации в основном проводились на объемах электроэнергии, произведенной автономными производителями энергии (солнечные станции) и возвращенной в сеть, чтобы ГЭЦ не платила гражданину за это и сбалансировала «украденные» объемы этой продукцией.
Исходя из вышеизложенного, мы можем утверждать, что монетизация огромных объемов электроэнергии, возникших в результате всех этих махинаций (то же самое, что и мошенничества), в «лучшем» случае осталась на счетах ГЭЦ, в худшем случае - напрямую попала в карманы различных преступных кругов (естественно, не случайных лиц).
Таким образом, риторический вопрос: как же так получилось, что уже в первые недели временного управления ГЭЦ нам стали известны десятки и более фактов добавлений и перерегистраций, за которыми сразу последовали увольнения, уголовные дела и задержания, а они, владельцы, за около 10 лет управления были не в курсе и не реагировали на эти отвратительные и преступные механизмы…
Ниже приведены около двух десятков «самых красноречивых» фактов добавлений, выявленных в ходе временного управления ГЭЦ, по которым были возбуждены уголовные дела и есть задержанные: