31-07-2026 14:26 Հայաստան Մեկնաբանություն
«Այսօր առավոտյան ՀԷՑ-ի տնօրենների խորհրդի՝ արդեն նախկին նախագահ Ն.Կարապետյանը լրատվամիջոցների հետ խոսելիս մի քանի բավականին ՈՒԺԵՂ ՍՈՒՏ պնդումներ է արել ՀԷՑ-ի վերաբերյալ, որոնց մանրամասներին կանդրադառնամ առաջիկա օրերին՝ առանձին հարցազրույցի ձևաչափով։
Այս պահին միայն կներկայացնեմ դրանցից նշանակալի երկուսը՝ ի հակադարձումն.
ՈՒԺԵՂ ՍՈՒՏ 1. Նա պնդում է, որ այժմ էլ ՀԷՑ-ում իբր կան հավելագրումներ, և իրենք իրենց շրջանում 6 ամսվա ընթացքում 40-50 անձի ազատումներ են արել, 30 հոգու դեպքում՝ ծառայողական քննություն, ու ոչ մի խոսք՝ որևէ քրեաիրավական գնահատականի մասին։
ՓԱՍՏ 1. Ժամանակավոր կառավարման շուրջ մեկ տարվա ընթացքում ՀԷՑ-ում աշխատանքից ազատումների ընդհանուր թիվը կազմել է ավելի քան 1.150 անձ, որից տարաբնույթ խախտումների հետևանքով (մեծամասամբ՝ հավելագրումների/թերգրանցումների) աշխատանքից ազատվել են շուրջ 700 աշխատակիցներ։
Բացահայտված իրավախախտումների փաստերով նախաձեռնվել են շուրջ 30 քրեական վարույթներ. կան բազմաթիվ ձերբակալվածներ ու կալանքի որոշումներ։
ՈՒԺԵՂ ՍՈՒՏ 2. Նա պնդում է, որ իրենց շրջանում հավելագրումներն արվել են առանց ՀԷՑ-ի սեփականատերերի (իմա՝ նաև բարձր ղեկավարության) իմացության, եւ բացատրում է իբր. «մեկից թերգրանցել են, մյուսին՝ հավելագրել են. ՀԷՑ-ը դրանից ոչ մի օգուտ չի ունեցել…»։
ՓԱԱՏ 2. Հավելագրումներն ու թերգրանցումները, որպես կանոն, արվել են՝ արհեստականորեն նվազեցնելու ցանցում առկա էլ.էներգիայի կորուստների թիվը, ինչը զգալի աճել էր զարտուղի միացումների (գողանալու) և ստվերային վաճառքների արդյունքում. այսինքն՝ ուրիշի սպառած էլ.էներգիայի դիմաց վճարել է մեկ այլ քաղաքացի, պետական ու համայնքային հիմնարկ, բիզնես միավոր։
Իսկ թերգրանցումներն արվել են հիմնականում ինքնավար էներգաարտադրողների (արևային կայաններ) արտադրած և ցանց հետ մղած էլ.էներգիայի քանակների վրա, որպեսզի ՀԷՑ-ը դրա դիմաց չվճարի քաղաքացուն և այդ արտադրանքով բալանսավորի «գողացված» ծավալները։
Ելնելով վերագրյալից՝ կարող ենք պնդել, որ բոլոր այդ մեքենայությունների (նույնն է՝ խարդախությունների) արդյունքում գոյացած էլ.էներգիայի ահռելի քանակների մոնետիզացիան «լավագույն» դեպքում մնացել է ՀԷՑ-ի հաշիվներին, վատագույն դեպքում՝ ուղղակիորեն մտել է տարբեր հանցավոր շրջանակների գրպանները (բնականաբար՝ ոչ պատահական անձանց)։
Ըստ այդմ. հռետորական հարց՝ այդ ինչպե՞ս ստացվեց, որ ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարման առաջին իսկ շաբաթներին մեզ հայտնի դարձան տասնյակ և ավելի հավելագրման և թերգրանցումների փաստեր, որոնց անմիջապես հետևեցին ազատումներ, քրեական վարույթներ և ձերբակալություններ, իսկ իրենք՝ սեփականատերերը, շուրջ 10 տարվա կառավարման շրջանում անտեղյակ ու անհաղորդ էին այդ արգահատելի և հանցավոր մեխանիզմներից…
Ստորև՝ ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարման ընթացքում բացահայտված շուրջ երկու տասնյակ «ամենախոսուն» հավելագրման փաստերն են, որոնցով քրեական վարույթներ են նախաձեռնված և կան կալանավորվածներ.

«This morning, the former chairman of the HEC board of directors, N. Karapetyan, made several quite STRONG FALSE claims regarding HEC while speaking with the media, the details of which I will address in the coming days in a separate interview format.
At this moment, I will only present two significant ones in response.
STRONG FALSEHOOD 1. He claims that there are still alleged additions in HEC, and they have made dismissals of 40-50 individuals within 6 months, with 30 cases undergoing official investigation, and no mention of any criminal legal assessment.
FACT 1. During the nearly one year of temporary management, the total number of dismissals at HEC has exceeded 1,150 individuals, of which around 700 employees were dismissed due to various violations (mostly additions/under-registrations).
Criminal proceedings have been initiated based on the revealed violations, with around 30 criminal cases; there are numerous arrests and detention orders.
STRONG FALSEHOOD 2. He claims that the additions were made without the knowledge of HEC's owners (i.e., also the senior management), and explains that «one was under-registered, the other was added. HEC has not benefited from this at all…».
FACT 2. Additions and under-registrations were generally made to artificially reduce the number of electricity losses in the network, which had significantly increased due to illegal connections (theft) and shadow sales. In other words, one citizen, state, or community institution, business entity paid for the electricity consumed by another.
Moreover, under-registrations were mainly made on the quantities of electricity produced by independent energy producers (solar stations) and fed back into the grid, so that HEC would not have to pay the citizen for it and balance the «stolen» volumes with that production.
Based on the above, we can assert that the monetization of the enormous quantities of electricity generated as a result of all these manipulations (the same as frauds) has, in the best case, remained in HEC's accounts, and in the worst case, directly entered the pockets of various criminal circles (naturally, not random individuals).
Accordingly, a rhetorical question arises: how is it that in the very first weeks of HEC's temporary management, we became aware of dozens and more facts of additions and under-registrations, which were immediately followed by dismissals, criminal proceedings, and arrests, while they, the owners, were unaware and indifferent to these despicable and criminal mechanisms for about 10 years of management…
Below are about two dozen of the «most telling» facts of additions revealed during the temporary management of HEC, based on which criminal proceedings have been initiated and there are detainees: