31-07-2026 14:07 Ուկրաինա Քաղաքականություն
azatutyun.am  Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ, նախնական տվյալներով, Ռուսաստանը Դնեպրոպետրովսկի մարզի Ռադուշնոյե գյուղին հարվածել է Հյուսիսային Կորեայում արտադրված բալիստիկ հրթիռով։
Հարվածի հետևանքով զոհվել է վեց հոգուց բաղկացած բազմազավակ ընտանիք, այդ թվում՝ երեք երեխա։ Հրթիռը խոցել է ընտանիքի բնակելի տունը։
«Դեռ փորձաքննություններ կլինեն, ամեն ինչ կստուգվի, բայց այս պահին տվյալները վկայում են, որ դա հյուսիսկորեական բալիստիկ հրթիռ էր», - գրել է Զելենսկին։
Ուկրաինայի նախագահը դաշնակիցներին կոչ է արել չսահմանափակվել հարձակումը դատապարտելով և Կիևին տրամադրել հակաօդային պաշտպանության համար անհրաժեշտ հրթիռներ։ Նա նաև պահանջել է ուժեղացնել ճնշումը Ռուսաստանի նկատմամբ՝ հարձակումները դադարեցնելու համար։
Ռուսաստանը հուլիսի 30-ի գիշերը հրթիռներով հարվածել էր Ուկրաինայի մի շարք քաղաքների, այդ թվում՝ Կիևին։ Ռադուշնոյե գյուղը գտնվում է Կրիվոյ Ռոգի մերձակայքում։
Զելենսկին ավելի վաղ հայտարարել էր նաև, որ Ռուսաստանը ցանկանում է Հյուսիսային Կորեայից ստանալ ևս 30 հազար զինծառայող, իսկ Փհենյանը պատրաստվում է Մոսկվային նոր բալիստիկ հրթիռների արձակման կայանքներ տրամադրել։
Մոսկվան և Փհենյանը 2024 թվականին ստորագրել են «համապարփակ ռազմավարական գործընկերության» մասին պայմանագիր։

Зеленский: Россия нанесла удар по Днепропетровской области северокорейской ракетой
azatutyun.am  Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что, по предварительным данным, Россия нанесла удар по селу Радушное в Днепропетровской области баллистической ракетой, произведенной в Северной Корее.
В результате удара погибла многодетная семья из шести человек, в том числе трое детей. Ракета поразила жилой дом семьи.
«Еще будут экспертизы, все будет проверено, но на данный момент данные свидетельствуют о том, что это была северокорейская баллистическая ракета», - написал Зеленский.
Президент Украины призвал союзников не ограничиваться осуждением атаки и предоставить Киеву необходимые ракеты для противовоздушной обороны. Он также потребовал усилить давление на Россию, чтобы остановить атаки.
Россия в ночь на 30 июля нанесла ракетные удары по ряду городов Украины, в том числе по Киеву. Село Радушное находится вблизи Кривого Рога.
Зеленский ранее также заявил, что Россия хочет получить еще 30 тысяч военнослужащих из Северной Кореи, а Пхеньян готов предоставить Москве новые пусковые установки для баллистических ракет.