31-07-2026 14:07 Ուկրաինա Քաղաքականություն
azatutyun.am  Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ, նախնական տվյալներով, Ռուսաստանը Դնեպրոպետրովսկի մարզի Ռադուշնոյե գյուղին հարվածել է Հյուսիսային Կորեայում արտադրված բալիստիկ հրթիռով։
Հարվածի հետևանքով զոհվել է վեց հոգուց բաղկացած բազմազավակ ընտանիք, այդ թվում՝ երեք երեխա։ Հրթիռը խոցել է ընտանիքի բնակելի տունը։
«Դեռ փորձաքննություններ կլինեն, ամեն ինչ կստուգվի, բայց այս պահին տվյալները վկայում են, որ դա հյուսիսկորեական բալիստիկ հրթիռ էր», - գրել է Զելենսկին։
Ուկրաինայի նախագահը դաշնակիցներին կոչ է արել չսահմանափակվել հարձակումը դատապարտելով և Կիևին տրամադրել հակաօդային պաշտպանության համար անհրաժեշտ հրթիռներ։ Նա նաև պահանջել է ուժեղացնել ճնշումը Ռուսաստանի նկատմամբ՝ հարձակումները դադարեցնելու համար։
Ռուսաստանը հուլիսի 30-ի գիշերը հրթիռներով հարվածել էր Ուկրաինայի մի շարք քաղաքների, այդ թվում՝ Կիևին։ Ռադուշնոյե գյուղը գտնվում է Կրիվոյ Ռոգի մերձակայքում։
Զելենսկին ավելի վաղ հայտարարել էր նաև, որ Ռուսաստանը ցանկանում է Հյուսիսային Կորեայից ստանալ ևս 30 հազար զինծառայող, իսկ Փհենյանը պատրաստվում է Մոսկվային նոր բալիստիկ հրթիռների արձակման կայանքներ տրամադրել։
Մոսկվան և Փհենյանը 2024 թվականին ստորագրել են «համապարփակ ռազմավարական գործընկերության» մասին պայմանագիր։

31-07-2026 14:07 Politics
azatutyun.am  Ukrainian President Volodymyr Zelensky has announced that, according to preliminary data, Russia has struck the village of Radushnoye in the Dnipropetrovsk region with a ballistic missile produced in North Korea.
The strike resulted in the death of a large family of six, including three children. The missile hit the family's residential home.
«There will still be examinations, everything will be checked, but at this moment the data indicates that it was a North Korean ballistic missile,» Zelensky wrote.
The Ukrainian president urged allies not to limit themselves to condemning the attack and to provide Kyiv with the necessary missiles for air defense. He also demanded to increase pressure on Russia to stop the attacks.
On the night of July 30, Russia had launched missile strikes on several Ukrainian cities, including Kyiv. The village of Radushnoye is located near Kryvyi Rih.
Zelensky had previously stated that Russia wants to receive another 30,000 soldiers from North Korea, while Pyongyang is preparing to provide Moscow with new ballistic missile launch sites.