Հյուրանոցային համալիրում ՊԵԿ-ը բացահայտել է շուրջ 78 մլն ՀՀ դրամի թաքցված հարկային պարտավորություն
ՊԵԿ Հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչություն օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացվել այն մասին, որ Ծաղկաձոր քաղաքում հյուրանոցային ծառայությունների և հանրային սննդի մատուցման գործունեություն իրականացնող ընկերությունը թաքցնում է վճարման ենթակա հարկերի իրական ծավալները: Հարկեր չվճարելու նպատակով ՊԵԿ ներկայացվող եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի ամսական, ինչպես նաև ավելացված արժեքի հարկի և ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկներում, ընկերության կողմից, մտցվում են խեղաթյուրված տվյալներ՝ աշխատողների վարձատրությանն ուղղվող միջոցների իրական չափերի, ինչպես նաև իրացման իրական շրջանառության վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնել են ՀՀ ՊԵԿ-ից:
Ձեռնարկված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքում պարզվել է, որ ընկերությունը 2023-2026 թվականների ընթացքում հարկային մարմին ներկայացվող հարկման համար հիմք հանդիսացող հաշվարկներում աշխատողների վարձատրությանն ուղղվող միջոցների և իրացման շրջանառության վերաբերյալ առերևույթ խեղաթյուրված տվյալներ մտցնելու՝ իրական չափերը չնշելու միջոցով չի հաշվարկել և չի վճարել ընդհանուր շուրջ 78,4 մլն ՀՀ դրամի հարկեր և վճարներ։ Մասնավորապես, ընկերության կողմից 2023-2026 թվականների ընթացքում հարկային մարմին ներկայացված եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի ամսական հաշվարկներում աշխատողների վարձատրությանն ուղղվող միջոցները նշվել է շուրջ 190,2 մլն ՀՀ դրամ, մինչդեռ ստացված տեղեկություններով՝ նույն ժամանակահատվածում այն կազմել է ավելի քան 340,4 մլն ՀՀ դրամ։
Բացի այդ պարզվել է, որ 2026 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2026 թվականի հունիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում ընկերության կողմից հանրային սննդի ծառայությունների մատուցման իրական շրջանառությունը կազմել է շուրջ 237,5 մլն ՀՀ դրամ, մինչդեռ ընկերության ֆիսկալային հասույթը նույն ժամանակահատվածում կազմել է մոտ 136,5 մլն դրամ։
Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով նախատեսված առերևույթ հանցանքի վերաբերյալ հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն, որտեղ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Պետական եկամուտների կոմիտեն բոլոր հարկ վճարողներին հորդորում է զերծ մնալ տնտեսական գործարքները սահմանված կարգով չփաստաթղթավորման դեպքերից, և այդ նպատակով ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունը հետևողական է լինելու տնտեսական գործունեության վերաբերյալ կազմվող հաշվարկային փաստաթղթերում արտացոլված տվյալների իրական հանգամանքները պարզելու հարցում։
Ծանուցում` հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

The State Revenue Committee has uncovered a hidden tax liability of approximately 78 million AMD in a hotel complex.
31-07-2026 13:00 Armenia Press release
The State Revenue Committee's Investigation and Operational Intelligence Department received operational information regarding a company providing hotel services and public catering in the city of Tsaghkadzor, which is allegedly concealing the actual volumes of taxable income. In order to evade taxes, the company is reportedly entering distorted data in the monthly income tax and social security contributions submitted to the State Revenue Committee, as well as in the unified calculations for value-added tax and excise tax, regarding the actual amounts allocated for employee remuneration and the actual turnover from sales. This was reported by the State Revenue Committee of the Republic of Armenia.
As a result of extensive operational and investigative measures, it was found that the company did not calculate and did not pay approximately 78.4 million AMD in taxes and payments by entering distorted data regarding the amounts allocated for employee remuneration and sales turnover in the calculations submitted to the tax authorities for the years 2023-2026. Specifically, in the monthly calculations for income tax and social security contributions submitted to the tax authorities during the years 2023-2026, the amounts allocated for employee remuneration were reported as approximately 190.2 million AMD, whereas according to received information, during the same period, it amounted to more than 340.4 million AMD.
In addition, it was found that from January 1, 2026, to June 15, 2026, the actual turnover from public catering services provided by the company amounted to approximately 237.5 million AMD, while the company's fiscal revenue during the same period was about 136.5 million AMD.
As a result of operational and investigative measures, a report regarding the apparent crime provided for by the relevant article of the Criminal Code of the Republic of Armenia has been submitted to the Main Investigation Department for Economic Crimes and Smuggling of the Investigative Committee of the Republic of Armenia, where a criminal proceeding has been initiated.
The State Revenue Committee urges all taxpayers to refrain from cases of non-documentation of economic transactions in accordance with established procedures, and for this purpose, the Investigation and Operational Intelligence Department of the State Revenue Committee will be consistent in clarifying the actual circumstances reflected in the accounting documents related to economic activities.
Notice: A person accused of a crime is presumed innocent until proven guilty in accordance with the procedures established by the Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia by a legally binding court verdict.