Հյուրանոցային համալիրում ՊԵԿ-ը բացահայտել է շուրջ 78 մլն ՀՀ դրամի թաքցված հարկային պարտավորություն
ՊԵԿ Հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչություն օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացվել այն մասին, որ Ծաղկաձոր քաղաքում հյուրանոցային ծառայությունների և հանրային սննդի մատուցման գործունեություն իրականացնող ընկերությունը թաքցնում է վճարման ենթակա հարկերի իրական ծավալները: Հարկեր չվճարելու նպատակով ՊԵԿ ներկայացվող եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի ամսական, ինչպես նաև ավելացված արժեքի հարկի և ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկներում, ընկերության կողմից, մտցվում են խեղաթյուրված տվյալներ՝ աշխատողների վարձատրությանն ուղղվող միջոցների իրական չափերի, ինչպես նաև իրացման իրական շրջանառության վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնել են ՀՀ ՊԵԿ-ից:
Ձեռնարկված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքում պարզվել է, որ ընկերությունը 2023-2026 թվականների ընթացքում հարկային մարմին ներկայացվող հարկման համար հիմք հանդիսացող հաշվարկներում աշխատողների վարձատրությանն ուղղվող միջոցների և իրացման շրջանառության վերաբերյալ առերևույթ խեղաթյուրված տվյալներ մտցնելու՝ իրական չափերը չնշելու միջոցով չի հաշվարկել և չի վճարել ընդհանուր շուրջ 78,4 մլն ՀՀ դրամի հարկեր և վճարներ։ Մասնավորապես, ընկերության կողմից 2023-2026 թվականների ընթացքում հարկային մարմին ներկայացված եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի ամսական հաշվարկներում աշխատողների վարձատրությանն ուղղվող միջոցները նշվել է շուրջ 190,2 մլն ՀՀ դրամ, մինչդեռ ստացված տեղեկություններով՝ նույն ժամանակահատվածում այն կազմել է ավելի քան 340,4 մլն ՀՀ դրամ։
Բացի այդ պարզվել է, որ 2026 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2026 թվականի հունիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում ընկերության կողմից հանրային սննդի ծառայությունների մատուցման իրական շրջանառությունը կազմել է շուրջ 237,5 մլն ՀՀ դրամ, մինչդեռ ընկերության ֆիսկալային հասույթը նույն ժամանակահատվածում կազմել է մոտ 136,5 մլն դրամ։
Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով նախատեսված առերևույթ հանցանքի վերաբերյալ հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն, որտեղ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Պետական եկամուտների կոմիտեն բոլոր հարկ վճարողներին հորդորում է զերծ մնալ տնտեսական գործարքները սահմանված կարգով չփաստաթղթավորման դեպքերից, և այդ նպատակով ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունը հետևողական է լինելու տնտեսական գործունեության վերաբերյալ կազմվող հաշվարկային փաստաթղթերում արտացոլված տվյալների իրական հանգամանքները պարզելու հարցում։
Ծանուցում` հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

В гостиничном комплексе ГНК выявил скрытое налоговое обязательство на сумму около 78 млн драмов Армении.
31-07-2026 13:00 Армения Пресс-релизы
В Управление расследований и оперативной разведки ГНС поступила оперативная информация о том, что компания, осуществляющая гостиничные услуги и общественное питание в городе Цахкадзор, скрывает реальные объемы подлежащих уплате налогов. С целью уклонения от уплаты налогов в представленных ГНС ежемесячных расчетах по подоходному налогу и социальным взносам, а также по налогу на добавленную стоимость и акцизам, компанией вводятся искаженные данные о реальных размерах средств, направляемых на оплату труда работников, а также о реальном обороте продаж. Об этом сообщили в ГНС РА.
В ходе проведенных масштабных оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что в расчетах, представляющихся налоговым органам за 2023-2026 годы, компания не рассчитала и не уплатила в общей сложности около 78,4 млн драмов налогов и сборов, вводя искаженные данные о средствах, направляемых на оплату труда работников, и о реальном обороте продаж, не указывая их реальные размеры. В частности, в представленных компанией ежемесячных расчетах по подоходному налогу и социальным взносам за 2023-2026 годы средства, направленные на оплату труда работников, указаны в размере около 190,2 млн драмов, в то время как согласно полученной информации, за тот же период они составили более 340,4 млн драмов.
Кроме того, установлено, что в период с 1 января 2026 года по 15 июня 2026 года реальный оборот компании от предоставления услуг общественного питания составил около 237,5 млн драмов, в то время как фискальные доходы компании за тот же период составили около 136,5 млн драмов.
В результате оперативно-розыскных мероприятий в Главное управление по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета РА направлено сообщение о явном преступлении, предусмотренном соответствующей статьей Уголовного кодекса РА, где возбуждено уголовное дело.
Государственный комитет доходов призывает всех налогоплательщиков воздерживаться от случаев непредставления документов, подтверждающих экономические операции в установленном порядке, и с этой целью Управление расследований и оперативной разведки ГНС будет последовательно выяснять реальные обстоятельства данных, отраженных в расчетных документах, составляемых по экономической деятельности.
Уведомление: обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА, вступившим в законную силу решением суда.