Հակախտրականության մասին օրենքը պետք է ընդունվի, հանրային հստակ պահանջ կա․ ՆԳ նախարար
Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության համատեքստում Արդարադատության նախարարության կողմից մշակվել, շրջանառվել և հանրային լայն քննարկումների փուլ է անցել «Իրավահավասարության ապահովման և խտրականությունից պաշտպանության մասին» օրենքի նախագիծը (ներկայում նախագծի անվանումն է՝ «Խտրականության կանխարգելման և խտրականությունից պաշտպանության մասին» օրենք)։ Այդ մասին ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը, հայտնում են ՆԳՆ ոստիկանությունից:
Նախարարի խոսքով՝ նախագծով սահմանվում են խտրականության հասկացությունը և տեսակները, կանոնակարգվում են խտրականության կանխարգելման և խտրականությունից պաշտպանության ոլորտում պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաև դրանց պաշտոնատար անձանց պարտականությունները և խտրականությունից իրավական պաշտպանության հիմքերը։
Անդրադառնալով հանրային ընկալումներին՝ Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ նման նախաձեռնությունները տարբեր փուլերում մշտապես ուղեկցվում են քննարկումներով, երբեմն նաև դիմադրությամբ։ Նրա խոսքով՝ սա ոչ միայն Հայաստանի, այլև բազմաթիվ երկրների փորձն է, երբ խոսքը վերաբերում է իրավահավասարության ինստիտուցիոնալացմանը։
Նախարարը շեշտել է, որ պետության խնդիրն է ապահովել ճիշտ հավասարակշռություն՝ մի կողմից շարունակելով հանրային բաց և գրագետ հաղորդակցությունը, մյուս կողմից՝ չդադարեցնելով և չհետաձգելով համակարգային բարեփոխումների իրականացումը միայն ընկալումների տատանումների պատճառով։
Նրա գնահատմամբ՝ ներքին հանրային ընկալումների տեսանկյունից այժմ աշխատանքն ավելի դյուրին է, քան 5-10 տարի առաջ, քանի որ միջավայրը զգալիորեն փոխվել է։ Մարդու իրավունքների, այդ թվում՝ իրավահավասարության և խտրականության դեմ պայքարի հարցերում հասարակության ներգրավվածությունն ու ակնկալիքներն աճել են, իսկ հասարակության զգայունությունն առավել ակնառու է դարձել։
Արփինե Սարգսյանի խոսքով՝ այդ տրամաբանությամբ հակախտրականության օրենսդրության ընդունումը դիտարկվում է որպես օրակարգային և անխուսափելի քայլ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի զարգացման համատեքստում։
Նախարարն ընդգծել է, որ մոտեցումը հստակ է՝ օրենքը պետք է ընդունվի, իսկ դրա հիման վրա ձևավորվող ինստիտուցիոնալ մեխանիզմները պետք է լիարժեք գործարկվեն՝ ապահովելով Հայաստանի հետևողական դիրքավորումը որպես խտրականության դեմ պայքարի հանձնառու պետություն։

Закон о противодействии дискриминации должен быть принят, существует четкий общественный запрос, - министр внутренних дел
31-07-2026 11:30 Армения Пресс-релизы
В контексте национальной стратегии по защите прав человека Министерством юстиции разработан, обсужден и прошел этап широких общественных дискуссий проект закона «О обеспечении равенства прав и защите от дискриминации» (в настоящее время проект называется «О предотвращении дискриминации и защите от дискриминации»). Об этом сообщила министр внутренних дел Армянской Республики Арпине Саргсян, передает пресс-служба МВД:
По словам министра, проектом определяется понятие дискриминации и ее виды, регулируются обязанности государственных и местных органов самоуправления, а также их должностных лиц в области предотвращения дискриминации и защиты от дискриминации, а также правовые основания для защиты от дискриминации.
Комментируя общественные восприятия, Арпине Саргсян отметила, что такие инициативы на разных этапах постоянно сопровождаются обсуждениями, иногда также и сопротивлением. По ее словам, это не только опыт Армении, но и многих стран, когда речь идет о институционализации равенства прав.
Министр подчеркнула, что задача государства заключается в обеспечении правильного баланса: с одной стороны, продолжая открытое и грамотное общественное общение, с другой стороны, не прекращая и не откладывая реализацию системных реформ только из-за колебаний восприятия.
По ее оценке, с точки зрения внутренних общественных восприятий сейчас работа легче, чем 5-10 лет назад, поскольку среда значительно изменилась. Участие общества и ожидания по вопросам прав человека, включая равенство прав и борьбу с дискриминацией, возросли, а чувствительность общества стала более очевидной.
По словам Арпине Саргсян, с этой логикой принятие антикоррупционного законодательства рассматривается как актуальный и неизбежный шаг в контексте развития системы защиты прав человека.
Министр подчеркнула, что подход ясен: закон должен быть принят, а на его основе формируемые институциональные механизмы должны быть полностью задействованы, обеспечивая последовательное позиционирование Армении как государства, приверженного борьбе с дискриминацией.